Domy z bali – czy opłaca się przenosić?

Domy z bali – przenosiny

Niektórzy wpadają na szalony pomysł, aby przenieść domy z drewna z jednego miejsca na drugie. Rozwiązanie to ma tak samo dużo zwolenników, jak i przeciwników. Jedno jest jednak pewne. Trzeba liczyć się z tym, że przenosząc domy z bali narażamy się na ich uszkodzenie, co może skutkować koniecznością wykonania remontu.

Jeżeli już, to w Polsce najczęściej przenoszone są stare chaty drewniane, które powstawały w technologii wieńcowej. Były one budowane z grubych bali układanych jeden na drugim. Na ich przenoszenie najczęściej decydują się spadkobiercy, którzy otrzymali budynek od swoich dziadków lub pra dziadków mieszkających w zupełnie innej części kraju. W związku z tym, że chcą mieć domy z bala blisko siebie, decydują się na ich przeniesienie. O ile w tym przypadku można zrozumieć chęć przeniesienia budynku, o tyle w przypadku nowego budownictwa nie jest to już kompletnie zrozumiałe.

Nowy dom z drewna, a remont starego

Przede wszystkim, warto nadmienić, że budowa domów drewnianych trwa bardzo krótko. Zwykle maksymalnie kilka tygodni. Jest to czas, który każdy inwestor może poświęcić na oczekiwanie. Nie trzeba decydować się na przenoszenie domu, który i tak będzie wymagał remontu. W końcu nie da się uniknąć niektórych uszkodzeń mechanicznych, nawet jeżeli ekipa budowlana będzie postępowała zgodnie z wszystkimi zasadami i właściwie zabezpieczy budynek. Niestety, ale remont domów drewnianych w takiej sytuacji jest po prostu nieunikniony i trzeba się z tym liczyć.

Szkodniki wędrują wraz z domem

Decydując się na przenoszenie domu z jednego miejsca na drugie, trzeba mieć świadomość również tego, że wraz z całą konstrukcją domu, przenosimy również wszystkie szkodniki, jakie się w nim zagnieździły. A w niektórych przypadkach, szczególnie, jeżeli dom ma kilkadziesiąt lat, może być ich całkiem sporo. W nowym miejscu trzeba będzie je wszystkie wytępić, aby nie spowodować uszkodzenia konstrukcji domu. Konieczne będzie zastosowanie agresywnej chemii, która będzie w stanie zniszczyć wszystkich nieproszonych gości. Dopiero wtedy domy z bali będą nadawały się do ponownego zamieszkania.

Odpowiadając na pytanie, czy opłaca się przenosić domy z bala, zdecydowanie nie. Lepiej wybudować nowy, piękny dom, który będzie bez żadnych wad.