Budowa domów drewnianych i oszczędności

DOWA DOMÓW DREWNIANYCH I OSZCZĘDNOŚCI

Chyba nie ma osoby, której budowa domów drewnianych, pod względem kosztów, by nie przerażała. Świadomy inwestor dobrze wie, że nie należy oszczędzać na materiałach budowlanych, a także na ekipie, z którą podejmuje współpracę. To od tych czynników zależy czy dom zostanie zbudowany we właściwy sposób i czy można będzie z niego korzystać przez długie lata bez najmniejszych problemów.

budowa domów drewnianych

ILE KOSZTUJE BUDOWA DOMU DREWNIANEGO?

Domy drewniane są szybsze w budowie a co za tym idzie i tańsze od tradycyjnych domów murowanych. Domek letniskowy kosztuje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nieco ponad sto tysięcy złotych wystarczy, aby powstał całoroczny dom w solidnym stanie surowym zamkniętym, z którego można będzie korzystać zarówno latem, jak i zimą. Ceny budowy zależą w dużej mierze od wielkości budynku, województwa, w którym chcemy go postawić, a także od wielu dodatkowych czynników.

Postawienie domku letniskowego z drewna trwa krótko i jest stosunkowo tanie. Do postawienia szkieletu wystarczą wysokiej jakości cienkie deski, które mają dobrą cenę. Z większą ilością kosztów należy liczyć się w przypadku całorocznego domu z drewna, który musi być zbudowany z grubych bali, a jego konstrukcja jest odpowiednio zaizolowana. Ponadto w przypadku postawienia domu drewnianego w każdym typie, do kosztów samej budowy należy doliczyć należność, która wiążą się z przyłączeniem do prądu, wody i kanalizacji.

Jak najlepiej wybudować dom drewniany? Czy warto samemu kompletować ekipy, zajmujące się poszczególnymi etapami budowy, czy lepiej zdecydować się na kompleksowe usługi? Naszym zdaniem doświadczenie i wiedza, która posiadają profesjonalne ekipy montujące domy z drewna, jest nie do przecenienia. Co więcej, wybór gotowego rozwiązania pozwala także na lepsze oszacowanie kosztów. W Naturtech naszym klientom udostępniamy całkowitą wycenę domu. Obejmuje ona konstrukcję budynku, położenie podłóg i dachu, izolację budowli, stolarkę okienną oraz pełen montaż. Co więcej, skorzystanie z usług doświadczonej ekipy to również oszczędność czasu. W Naturtech domy drewnienie budujemy nawet w kilka miesięcy. W przypadku korzystania z usług niesprawdzonych ekip, całość prac może się przedłużać, przez co właściciel budynku będzie narażony na ponoszenie dodatkowych kosztów, np. związanych z wynajęciem maszyn budowlanych.

NA CZYM NIE WOLNO OSZCZĘDZAĆ BUDUJĄC DOM?

Pierwszym, na czym nie możesz oszczędzić budując domy z drewna, jest ich podstawowy materiał budulcowy, czyli drewno. Kupując tani materiał bez certyfikatów, podejmujesz bardzo duże ryzyko. Takie drewno może pochodzić z nie sprawdzonego źródła. Nie masz również informacji na temat tego, czy było właściwie przygotowane. Zwykle, jeżeli oferowane jest nam drewno tanie, można mieć pewność, że jest mokre. Takiego drewna powinno się unikać do budowy domu drewnianego, ponieważ konstrukcja będzie po prostu narażona w większym stopniu na różne niekorzystne procesy takie jak np. choroby grzybowe czy pękanie drewna podczas procesu wysychania na zmontowanym budynku. Co więcej, drewno wysokiej jakości jest nie tylko suche i wytrzymałe, ale także zaimpregnowane w taki sposób, aby cechowało się dobrymi właściwościami ognioodpornymi.

Na rynku dostępnych jest wiele gatunków drewna nadających się do budowy domów drewnianych. Mają one zróżnicowane ceny, które są uzależnione przede wszystkim od rodzaju, grubości i długości drewna. Zazwyczaj domy drewniane w Polsce powstają z sosny lub świerku. Bale, które są przystosowane do budowy domów całorocznych są grubsze, a tym samym nieco droższe, niż te wykorzystywane w przypadku domków letniskowych. W Naturtech zawsze doradzamy klientom w wyborze gatunku i rodzaju drewna, które będzie odpowiednie dla konkretnej inwestycji.

CO SKŁADA SIĘ NA KOSZT BUDOWY DOMU DREWNIANEGO? WYDATKI, KTÓRE POZWOLĄ PRZYGOTOWAĆ TEREN DO POSTAWIENIA KONSTRUKCJI DREWNIANEJ

Do tego, by postawić budynek, przede wszystkim musisz dysponować działką. Jej cena bezpośrednio wpływa na całkowity koszt powstania nieruchomości. Z pewnością teren położony dalej od miasta będzie tańszy do tego znajdującego się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Działka wymaga też odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy wyrównać i oczyścić grunt. Trzeba wyciąć krzaki i drzewa, nie tylko w miejscu, w którym ma zostać wybudowany dom drewniany, ale również na drodze dojazdowej. Ponadto warto ogrodzić działkę, skosić trawę oraz utwardzić drogę dojazdową. Kolejnym wydatkiem, związanym już bezpośrednio z budową domu drewnianego, jest wylanie fundamentów. Składa się na nie sporo kosztów, które zależne są m.in. od ukształtowania terenu, jego nachylania, czy tego, jaki sprzęt może dojechać na działkę. Im większy spadek terenu, tym cena, którą będzie trzeba zapłacić za wykonanie fundamentów, będzie wyższa.

KOSZTY BUDOWY DOMU DREWNIANEGO – PRZYŁĄCZENIE MEDIÓW

Inną kwestią, która składa się na koszt budowy domu drewnianego, jest doprowadzenie przyłączy prądu i wody. Oczywiście można kupić już działkę z dostępem do mediów. Jeśli jednak zależy nam na oszczędności, taniej będzie raczej samemu wszystkiego dopilnować. Co ważne, uzbrojenie działki to nie tylko dodatkowy koszt, ale również czas – dopełnienie wszystkich formalności oraz aspektów technicznych może potrwać.

W przypadku prądu wszystko należy rozpocząć od porównania oferty dostawców, przyłączających media w konkretnej lokalizacji. Następnie trzeba wystąpić o warunki przyłączenia do sieci elektrycznej. Nie później niż 14 dni po złożeniu wniosku dostawca powinien otrzymać dokumenty niezbędne do wykonania przyłącza. Uwaga! Dostawca prądu doprowadzi kable jedynie do skrzynki ZK. Dalsze podłączenie sieci elektrycznej należy do właściciela działki.

W przypadku sieci wodno-kanalizacyjnej wszystko powinno być nieco prostsze. To dlatego, że można skorzystać z oferty dostawcy, który obsługuje konkretną gminę. Starania o dostęp do tych mediów należy rozpocząć od złożenia wniosku w lokalnym przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym. Ile trwa wykonanie przyłącza? Inwestor jest zobowiązany do tego, by zakończyć prace w ciągu 3 lat.

OCIEPLENIE DOMU DREWNIANEGO. OD CZEGO ZALEŻĄ KOSZTY?

Drewniane domy całoroczne są znacznie droższe od letniskowych. Wszystko dlatego, że muszą być przystosowane do tego, by było w nich ciepło w przypadku niskiej temperatury. Drewno dość szybko traci ciepło, dlatego podłoga oraz dach budowli powinny zostać zaizolowane już na etapie powstawania budynku. Uwaga! Później może być to już niemożliwe, ponieważ podłogi zwykle nie da się zerwać. W drugiej kolejności należy zatroszczyć się jeszcze o dodatkowe ocieplenie ścian. Zwykle izoluje się je za pomocą warstwy wełny mineralnej, granulatu celulozowego lub pianki poliuretanowej. Od czego zależy koszt ocieplenia domu drewnianego? Oszczędności można szukać też w wykorzystywanych materiałach, choć tak naprawdę oszczędzą przede wszystkim Ci, którzy zdecydują się na mniejszy metraż. Cena ocieplenia budynku zależy jednak nie tylko od jego wielkości, ale także kształtu bryły nieruchomości czy rodzaju dachu.

BUDOWA DOMU DREWNIANEGO. SPRAWDZONA EKIPA

Ważne, aby budową domu zajęła się jedna firma budowlana posiadająca odpowiednią wiedzę w zakresie drewnianej technologii budownictwa. Jeżeli ekipa budowlana oferuje bardzo niskie koszty wykonania prac, może to oznaczać, że działa nie posiada wymaganych kwalifikacji. Lepiej takiej firmie przyjrzeć się dokładnie. Pamiętaj, że budowa domów drewnianych nie daje miejsca dla kilku ekip budowlanych. Nie może wtedy z tego powstać nic dobrego.

Bardzo ważne, by ekipa budująca dom drewniany była doświadczona. Praca z konstrukcjami szkieletowymi wymaga odpowiedniej precyzji. Dzięki niej dom będzie trwały i zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferycznych. Istotne jest nie tylko właściwe postawienie ścian czy położenie dachu, ale również właściwe osadzenie okien i drzwi. Dzięki temu nawet przy zmianach temperatury czy wilgotności dom będzie utrzymywał ciepło.

GDZIE SZUKAĆ OSZCZĘDNOŚCI BUDUJĄC DOM Z DREWNA?

Skoro nie można oszczędzać na materiałach, gdzie szukać oszczędności? Z pewnością można sporo zyskać na pracach wykończeniowych. Wszyscy wiemy, że dekoracja wnętrz może pochłonąć właściwie nieograniczony budżet i zależna jest jedynie od fantazji właściciela budynku. Tutaj ogromną zaletą domów drewnianych jest to, że postawione są z estetycznego budulca. Dzięki temu można wykorzystać dekoracyjny potencjał drewna także w środku, podkreślając naturalny charakter odkrytych stropów pokrytych deska podłogową które stanowią sufit domu. Najdroższymi pomieszczeniami w domu drewnianym są kuchnia i łazienka. To wnętrza, w których panuje wilgoć, wpływająca bezpośrednio na drewno. Dlatego ściany, podłoga i sufit muszą zostać tam odpowiednio zabezpieczone. Zwykle, podobnie jak w domach z betonu, łazienkę wykańcza się płytkami, a w kuchni kładzie się szczególny nacisk na położenie materiałów wodoodpornych w strefach mokrych, m.in. nad zlewem i kuchenką czy pod zmywarką.

Ponadto dobrym pomysłem na oszczędną budowę domu drewnianego jest wybór odpowiedniej stolarki okiennej i drzwiowej. Oferta tego typu produktów jest bardzo zróżnicowana i można wybierać wśród różnych typów i rodzajów wykończenia. Trzeba przy tym wyraźnie zaznaczyć, że okna i drzwi są bardzo istotnym elementem domu drewnianego. Bardzo ważne, by były odpowiednio zaizolowane, a przy ich montażu należy uwzględnić to, że drewno pracuje, czyli kurczy się pod wpływem temperatury i wilgoci. Dlatego stolarka musi być wysokiej jakości. Tańszym rozwiązaniem niż okna z drewna będzie stolarka z PCV, która cechuje się wysoką izolacyjnością, jest łatwa w montażu, a przy tym nieco tańsza niż prawdziwe drewno. Także w przypadku plastikowych okien należy pamiętać o tym, by ich osadzeniem zajęli się profesjonaliści.

Jeżeli wybierzesz najlepszej jakości materiały, a także sprawdzoną ekipę budowlaną, drewniane domy powstaną bez najmniejszych problemów. Można będzie cieszyć się z tego, że ich konstrukcja jest odpowiednia, a korzystanie z takiego domu bez problemów będzie możliwe przez wiele lat. Gwarancją solidności każdego budynku jest trzymanie się konkretnych norm. Warto wziąć sobie to do serca i przestrzegać ogólnie przyjętych zasad.

zbudowany we właściwy sposób, i czy można będzie z niego korzystać przez długie lata bez najmniejszych problemów.

 

Oceń ten post
[Wszystkie: 5 Average: 5]