Drewniane domy z prawdziwych bali: metody budowy i właściwości

Własny dom z prawdziwych bali ma nie tylko wizualny urok, ale jest przede wszystkim doskonałym zabezpieczeniem na starość! I nie tylko to: rodziny z dziećmi również korzystają z tego typu zdrowego budownictwa, ponieważ domy z bali często znajdują się na poziomie gruntu i nawet mniejsze dzieci z dziadkami mogą się tam bezpiecznie i bez obaw poruszać. W tym artykule dowiesz się, co sprawia, że ta metoda budowy jest tak wyjątkowa i jakie właściwości ma dom z bali!

Metoda budowy z bali – krótko i zwięźle

Ta metoda budowy jest również nazywana “budowaniem z bali” i jest bardzo tradycyjnym sposobem budowania. Powody tego są oczywiste: ponieważ w naszych szerokościach geograficznych drewno zawsze było łatwo dostępnym surowcem. Ponadto, dom z bali jest szybki i łatwy w budowie, a także zazwyczaj wytrzymuje wiele pokoleń, co oznacza, że jego żywotność jest niezwykle długa. Domy z bali dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów i wzorów i mogą zapewnić przestrzeń zarówno dla jednej osoby, jak i dla dużej rodziny. Bardziej niż jakikolwiek inny budynek, domy te oznaczają bliskość z naturą i życie w harmonii z naturą i środowiskiem. Jakość życia jest odpowiednio wysoka dla mieszkańców domów z bali, których przytulność i niepowtarzalny urok przekonują nie tylko w Szwajcarii, Austrii czy krajach skandynawskich, ale także w Polsce. Dzięki swojemu naturalnemu wyglądowi, często jednopiętrowe drewniane domy wyglądają jakby pochodziły z innej epoki, ale z pewnością mogą nadążyć za bardziej nowoczesnymi metodami budowy, są przyjazne dla alergików i nie mniej wygodne! Metoda budowy prawdziwego domu z bali jest tak samo stabilna jak domu zbudowanego z kamienia i betonu i oczywiście spełnia również nowoczesne standardy energetyczne. Domy z bali o niemal 100% zawartości drewna są przyjazne dla klimatu i skutecznie wiążą dwutlenek węgla. Czy to na wsi, czy w pobliżu miasta: mieszkanie w domu z bali łączy w sobie styl życia blisko natury z nowoczesnym standardem życia!

Domy z bali: rodzaje 

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem lub budową domu z bali, powinieneś najpierw dowiedzieć się o różnych konstrukcjach i wariantach. Ponieważ w zależności od wielkości rodziny, miejsca zamieszkania lub standardu życia, istnieją różne opcje, które będą dla Ciebie idealne. Zasadniczo rozróżnia się pięć metod budowy: domy z bali okrągłych, domy z bali naturalnych, domy z bali podwójnych, domy z bali ze ścianą termiczną oraz domy z bali kwadratowych z litego drewna (belki lamelowe). Ceny zależą od ilości wykorzystywanego drewna, jakości drewna, specjalnych życzeń i zakresu montażu.

Dom z bali kwadratowych

Belki lamelowe gwarantują szczelne, dokładnie dopasowane konstrukcje

Nieco szybszym sposobem na zbudowanie domu z bali jest przemysłowa produkcja zestawów domów z bali z kwadratowymi deskami. Są one również nazywane deskami blokowymi i mogą być produkowane przemysłowo z precyzyjnie dopasowanymi profilami, wstępnie nawierconymi kanałami kablowymi i narożnikami. Deski kwadratowe, jak sama nazwa wskazuje, nie są okrągłe, lecz prostokątne. Wysokiej jakości belki lamelowe są stabilne i umożliwiają realizację nowoczesnej architektury domów drewnianych. Dom z bali z kwadratowych desek wygląda bardzo świeżo i ma prawie gładką powierzchnię ścian z zewnątrz. Niemniej jednak są one równie urocze jak domy z okrągłymi deskami i mogą być budowane w szerokiej gamie połączeń narożnych. Niezależnie od tego, czy jest się młodym, czy starszym, każdy czuje się jak w domu w solidnym domu z bali kwadratowych bez plastiku!

Cechy jakościowe konstrukcji ściany zewnętrznej

Jednopowłokowy dom z bali okrągłych

Domy te charakteryzują się przede wszystkim typowymi okrągłymi deskami, z których wykonane są ściany. Ze względu na ten naturalny wygląd, domy z bali okrągłych są szczególnie popularne wśród miłośników przyrody, takich jak leśnicy i myśliwi. Produkowane przemysłowo okrągłe deski mają zwykle grubość od 21 do 25 cm i mają niezwykle urokliwy wygląd, ponieważ dają nutę naturalnego pochodzenia, ale nadal wyglądają na zadbane i przytulne. Dlatego są one szczególnie popularne w regionach wypoczynkowych, na przykład w ośrodkach narciarskich lub turystycznych. 

Wady rustykalnej konstrukcji z okrągłych desek

Wadą metody okrągłych desek są wysokie nakłady na konserwację w ciągu pierwszych dwóch lat po zakończeniu budowy ze względu na związane z materiałem silne osiadanie spowodowane zagęszczeniem konstrukcji ściany i suszeniem drewna okrągłego. W zależności od profilu, jakości drewna i montażu oraz pogody w okresie budowy, osiadanie ściany z desek okrągłych produkowanych przemysłowo wynosi od 5 do 7 cm na metr wysokości ściany.

Elementy domów z desek okrągłych produkowanych przemysłowo są dokładniej dopasowane niż w przypadku ręcznie wykonywanych domów z bali naturalnych.

Pęknięcia

Ze względu na naturalne właściwości drewna, drewno schnie około dwa razy szybciej na obwodzie okrągłej deski niż w kierunku promienia. Ponieważ suszenie rozpoczyna się na powierzchni bala, naprężenia przekraczają wytrzymałość drewna na rozciąganie i pojawiają się pęknięcia. Niemal wolną od pęknięć i osiadania konstrukcję ściany domu z desek okrągłych można uzyskać tylko przy użyciu znacznie droższych desek okrągłych wykonanych z drewna klejonego warstwowo.

Naturalny dom z bali – znany również jako dom z pnia drzewa – jest w pewnym sensie archetypem budownictwa drewnianego, ponieważ jest wykonany z naturalnych pni drzew, które są tylko okorowane i lekko przetworzone. Wygląd zewnętrzny domu z bali naturalnych jest bardzo solidny i rustykalny oraz przekonuje swoją naturalnością. Pomimo swojej prostoty, naturalny dom z bali może dziś oferować pełen przekrój współczesnego komfortu i spełnia wymagania nowoczesnego standardu życia.

W zależności od dostawcy, domy z bali naturalnych są budowane bezpośrednio na miejscu z bali lub prefabrykowane w hali montażowej, a następnie rozbierane i ponownie składane na miejscu. 

Wady domów z bali naturalnych

Domy z bali naturalnych często nie są pożądane w niektórych obszarach budowlanych, a wniosek o budowę nie jest zatwierdzany przez organ zatwierdzający (organ budowlany). 

Budowniczowie, którzy są szczególnie zainteresowani domem z bali naturalnych lub domem z okrągłych desek, powinni zwrócić uwagę na to, co jest regulowane w odpowiednim planie zagospodarowania przestrzennego – zwanym również planem B – podczas poszukiwania działki.

Konstrukcja domów z bali naturalnych pozostawia budowniczym niewiele miejsca na planowanie i swobodę architektoniczną.

Grube ściany ograniczają przestrzeń mieszkalną/użytkową.

Znacznie wyższe koszty budowy i planowania oznaczają, że koszty materiałów i montażu domu z bali naturalnych są znacznie wyższe niż w przypadku domu szkieletowego. 

Rustykalne domy z bali naturalnych mają najwyższy udział drewna i są najdroższym i najbardziej pracochłonnym wariantem budowy domów z bali.

Kolejną wadą jest wysoka konserwacja wymagana w ciągu pierwszych dwóch do pięciu lat z powodu osiadania konstrukcji ścian. Ciężar dociska naturalne bale do siebie podczas suszenia.

“Domy Kelo” należą do podgrupy domów z bali naturalnych.

Fińskie słowo kelo to nazwa martwego drewna sosnowego o srebrnoszarej patynie. Drewno kelo jest uważane za drogi rarytas. Bale wykonane z drewna kelo są całkowicie wykonane ręcznie, podobnie jak naturalne domy z bali.

Skąd biorą się różnice cenowe?

Wysokiej jakości belka lamelowa 275×220 mm jest trzy razy grubsza niż cienka deska 92×165 mm i kosztuje odpowiednio więcej.

Budując dom z drewna, należy zdecydować, czy użyć mało drewna z dużą ilością taniej izolacji, czy dużo wysokiej jakości drewna stabilnego wymiarowo bez izolacji i plastiku. Czy drewno powinno być podstawowym materiałem budowlanym na ściany i sufity, czy też wolisz inny materiał budowlany i inne tańsze metody budowy?

Zawartość drewna w prawdziwym domu z bali o stabilnej wartości w konstrukcji z litych bali jest znacznie wyższa niż w prefabrykowanym domu drewnianym lub domu drewnianym z ramą z kołków i cienkim deskowaniem z bali lub desek. Ściany prefabrykowanego domu drewnianego mają tylko drewnianą ramę zgodnie ze statyką z pionowymi słupkami i poziomymi drewnianymi belkami. Elewacja wykonana jest z cienkich desek, okładziny panelowej z drewna, tynku lub elewacji klinkierowej. Wnętrze jest izolowane niedrogim materiałem izolacyjnym na bazie mineralnej lub olejowej i zwykle pokryte płytami OSB i gipsowo-włóknowymi. W ten sposób powstaje niedroga ściana zewnętrzna i wewnętrzna prefabrykowanego domu drewnianego. Ściany są montowane krok po kroku na terenie posesji. 

Nawet jeśli wybór konstrukcji domu niesie ze sobą wiele potencjalnych oszczędności, “jednym” decydującym czynnikiem kosztowym nie jest sama metoda budowy.

Rozmiar, planowanie, jakość i ilość użytego drewna, materiały wykończeniowe, ilość pracy wykonanej przez właściciela, a przede wszystkim wybór wyposażenia i usług specjalnych mają duży wpływ na całkowity koszt domu jednorodzinnego.

 Koszty fundamentów, pokrycia dachowego i usług budowlanych pozostają takie same niezależnie od metody budowy. 

Materiałem budowlanym zdrowego domu z bali w prawdziwej konstrukcji z bali jest prawie w 100% drewno. Nie stosuje się tworzyw sztucznych ani wrażliwych na wilgoć materiałów izolacyjnych. Klimat wewnątrz budynku pozostaje niezmiennie dobry. 

Oceń ten post
[Wszystkie: 2 Average: 5]