Domy drewniane – mniejsze prawdopodobieństwo wilgoci
Spis treści
Domy drewniane, a wilgoć
Wilgoć to temat, który dotyczy wszystkich osób inwestujących w domy drewniane. Niezależnie od tego, w jakiej technologii budynek jest tworzony, zawsze należy stworzyć w nim ochronę przeciw wilgoci. Można będzie w ten sposób uchronić się przed czarnymi plamami na ścianach.
Dach
W każdym budynku, zarówno tradycyjnym, jak i drewnianym znajduje się więźba drewniana. Należy kupować do jej tworzenia jedynie materiały certyfikowane, o odpowiedniej wilgotności, a także takie, które zostały we właściwy sposób wysuszone. Drewno konstrukcyjne musi być najwyższej jakości, aby budowa domów drewnianych mogła przebiec we właściwy sposób i zapewnić brak wilgoci. Drewno powinno być wysuszone i nie przekraczać wilgotności 15%, a najlepiej 5-13%. Należy pamiętać jednak, że drewno przy suszeniu pęka i zmienia swoje wymiary. Jeżeli belki drewniane będą suszone w niekontrolowanych warunkach, mogą ulec zniszczeniu. Dlatego należy korzystać z usług fachowców, którzy dokładnie wiedzą, jak obchodzić się z drewnem.
Problem z wilgocią w domu drewnianym? Na pewno nie!
Pojawił się niedawno zarzut, że drewno wciąga wilgoć w swoją strukturę i zostaje namoczone, a tym samym cały dom ulega zagrzybieniu. Nic bardziej mylnego. Dobrze wykonane drewniane domy mają konstrukcję stworzoną z suchego drewna, czyli materiału odpowiednio przygotowanego do budowy. Ponadto, konstrukcja domu jest dodatkowo zabezpieczana przed szkodliwym działaniem wody. Ochrona tworzona jest zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz przy użyciu suchego tynku oraz folii paroprzepuszczalnej.
Większość użytkowników, którzy posiadają domy z drewna nie ma żadnych problemów z wilgocią. Ściany nawet po kilku latach użytkowania wyglądają jak nowe i nie pojawiają się na nich przebarwienia.
Wentylacja a wilgoć
Oczywiście, wpływ na to, czy domy drewniane mają odpowiednią wilgotność będzie miała nie tylko ich konstrukcja, ale także właściwie działająca wentylacja. O ten aspekt jak najbardziej również warto zadbać, jeżeli chcemy żyć w domu bez pleśni i grzybów.
W nowoczesnych domach drewnianych stosowana jest przede wszystkim wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Pozwala kontrolować przepływ powietrza i usuwa z pomieszczeń zużyte, zanieczyszczone powietrze. Dba o to, aby wilgotność była utrzymywana na zdrowym, odpowiednim poziomie.