Zwierzęta w domu drewnianym – o czym warto pamiętać.

Zwierzęta domowe są dobre dla naszego samopoczucia. Przytulanie, głaskanie, zabawa – zwierzęcy współlokatorzy są po prostu fajni. Aby jednak we własnym domu trzymać zwierzęta w sposób odpowiedni, przed ich nabyciem należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Oprócz odpowiedniej higieny i bezpieczeństwa, należy również podjąć środki ostrożności w celu zapewnienia dobrego samopoczucia zwierzęcia. Możesz na przykład zbudować dom dla psa, spróbować swoich sił w zabawkach dla kotów lub wyposażyć klatkę dla ptaków. Sprawdź Nasze najlepsze wskazówki

Miejsce dla zwierząt w domu drewnianym

Psy i koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe wśród Polaków. To co łączy tych puszystych czworonożnych przyjaciół to fakt, że potrzebują dużo przestrzeni. Oba typy zwierząt potrzebują też ruchu, więc powinny mieć możliwość wychodzenia z domu. W przypadku kotów zazwyczaj wystarcza klapka dla kota, która umożliwia zwierzętom samodzielne wychodzenie i ponowne wchodzenie do domu.

W przypadku psów zazwyczaj nie jest to do końca takie proste, gdyż często są one na to zbyt duże. Ogród jest bardziej praktyczny, bo psy mogą się w nim swobodnie poruszać, a nawet nocować. Ważne jest, aby pies miał zawsze dostęp do wystarczającej ilości świeżej wody pitnej. Po wpuszczeniu psa z powrotem do ciepłego domku z bali, jego sierść powinna być dokładnie wytrzepana, a łapy wysuszone przed drzwiami. Szczególnie w czasie mokrej i mroźnej zimy cały dom szybko będzie pełen brudu i śladów błota. Jest to szczególnie dokuczliwe na podłogach drewnianych, gdzie brud szybko osadza się w szczelinach i rowkach, utrudniając czyszczenie.

Najwyższy priorytet: Higiena i czystość w domu z drewna

Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę w przypadku obecności zwierząt domowych. Patogeny i pasożyty mogą szybko osadzić się w futrze, a tym samym przedostać się do domu.

Staranna higiena i czystość są niezwykle ważne w codziennym życiu. Dlatego zawsze należy myć i dezynfekować ręce po każdym kontakcie ze zwierzętami, a zwłaszcza przed przygotowaniem posiłków. Znajdź odpowiednie miejsce na kocyk dla psa lub kuwetę dla kota. Z pewnością takim miejscem nie jest kuchnia – to nie są miejsca do zabawy dla zwierząt i dzieci. Najlepiej też zaopatrzyć się w wodoodporną podkładkę – plamy z moczu są bardzo trudne do usunięcia z drewnianych podłóg. Czyść regularnie klatki, budki lub terraria za pomocą ciepłej wody i rękawic. 

W przypadku zwierząt domowych należy również przemyśleć kwestię bezpieczeństwa. Oprócz istniejącej apteczki najlepiej kupić jeszcze jedną dla zwierzęcia i odpowiednio ją wyposażyć. To m.in. sterylne bandaże, środek dezynfekujący i tabletki elektrolitowe na ostrą biegunkę. Powinny się w niej znaleźć także kleszcze, nożyczki i gumowe rękawiczki.

Oceń ten post
[Wszystkie: 1 Average: 5]