Przeprowadzka do domku z bali – o czym należy pamiętać?


Kiedy wprowadzamy się do naszego domu z bali, naturalnie zadajemy sobie pytanie, czy istnieje różnica między wprowadzeniem się do domu z bali a wprowadzeniem się do normalnego domu z betonu.

I tak: jest kilka różnic, które zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę.

Pierwszą różnicą jest sposób ustawienia domu z bali, ponieważ jest to miejsce, w którym sufit dosłownie spotyka się z tobą i, szczególnie w pierwszych tygodniach, ściany są mniejsze w większości projektów domów z bali. Można więc postawić meble tylko tam, gdzie po latach wysokość pomieszczenia nadal będzie wystarczająca. W związku z tym należy na długo przed przeprowadzką zaplanować, które meble zostaną umieszczone na stałe w jakiej pozycji (jeśli nie zrobiliśmy tego jeszcze w fazie planowania budowy).

Kolejną ważną różnicą jest to, że w domu z bali sucha wylewka podłogowa układana jest zazwyczaj na górnej kondygnacji, ponieważ inne podłogi są zbyt ciężkie. Sucha wylewka podłogowa może być obciążony znacznie mniejszym ciężarem niż jastrych mokry lub betonowy. Dlatego nie można tu umieszczać ciężkich przedmiotów, jeśli nie chce się mieć od razu fal w podłodze. Odpowiednio, również tutaj trzeba planować z wyprzedzeniem.

Istnieją niewielkie różnice między domami z bali i domami z betonu w odniesieniu do przenoszenia przedmiotów, które muszą być przykręcone do ściany, takich jak półki. W domu z bali jest to znacznie szybsze, gdyż nie trzeba wiercić kołków w betonowej ścianie – wystarczy wkręt bezpośrednio w ścianę z bali. Jest to znacznie szybsze rozwiązanie, a jeśli jest dużo do przykręcenia, np. szafki wiszące w kuchni, to z pewnością można wynegocjować zniżkę z firmą przeprowadzkową.

W związku z tym można również znacznie szybciej zamontować lampy na ścianie i suficie. Należy jednak pamiętać, że pomiędzy ścianą lub sufitem a źródłem ciepła montuje się osłonę termiczną, aby drewno nie nagrzewało się.

To, co często wywołuje zdziwienie po miesiącach czy latach, to naturalne ciemnienie drewna. Lampy, obrazy i meble ustawione bezpośrednio przy ścianie i zasłaniające ją sprawiają, że żadne światło, a tym samym promieniowanie UV nie trafia na ścianę. Ściana pozostaje jasna i nie ciemnieje. Wszystko wokół jednak tak, dlatego po przesunięciu mebli na ścianie pojawiają się białe plamy, których nie da się skorygować. Wymaga to pomalowania wnętrza woskiem UV lub farbą.

Podsumowanie

Za wyjątkiem wymienionych różnic pomiędzy przeprowadzką do domu drewnianego a betonowego, wszystko inne jest identyczne. Warto pamiętać także o tym iż, najczęściej, na etapie przeprowadzki ma się na głowie wiele innych rzeczy niż własna organizacja przeprowadzki. Warto rozważyć wynajęcie profesjonalistów od przeprowadzek, którzy nie tylko starannie zapakują wszystko w starym domu i uczynią to bezpiecznym w transporcie, ale także dysponują odpowiednimi samochodami i przede wszystkim ubezpieczeniem transportowym, gdyby zdarzył się wypadek. 

Przeprowadzka to zawsze szczególny moment po wielomiesięcznym stresie związanym z budową i nie można pozwolić, aby coś poszło nie po Naszej myśli. 

Oceń ten post
[Wszystkie: 1 Average: 5]