Profesjonalne i trwałe malowanie domów drewnianych

 Jedno jest jednak pewne: drewno, jako produkt naturalny, powinno być regularnie pielęgnowane. Samo malowanie nie jest wyzwaniem, ale raczej wybór odpowiednich produktów. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie poniższy przewodnik, który odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące malowania domów drewnianych.

Różne konstrukcje domów drewnianych

Drewno zawsze było popularnym materiałem budowlanym. Daje poczucie dobrego samopoczucia i naturalności, ale także wspiera ważne właściwości, takie jak oddychające właściwości drewna. 

 Różne konstrukcje są określane mianem domów drewnianych.

 Domy z drewna klejonego (na przykład domek ogrodowy, ale także dom mieszkalny)

Domy z bali (domy wykonane z litych okrągłych bali)

Domy szwedzkie (domy drewniane wykonane z litych bali, czasem także z bali okrągłych)

Elewacje drewniane (drewno użyte jako okładzina elewacji domu z kamienia)

 

Dlatego też dom drewniany należy zawsze malować środkiem do konserwacji drewna.

Przede wszystkim należy także wspomnieć, że niektórzy specjaliści stale twierdzą, że środki do konserwacji drewna nie są tak naprawdę konieczne. Szczególnie w Europie Północnej i w Alpach jest wiele drewnianych chat i domów, które mają wiele wieków i nigdy nie były odpowiednio traktowane. Jest to prawda, ale nie wszędzie w tym kraju ma to zastosowanie – a ze względów estetycznych jest to prawdopodobnie również dość odstręczające.

Jeśli drewno nie zostanie zabezpieczone przed grzybem powodującym siniznę, wytwarza się na nim swoista patyna, która dosłownie uszczelnia drewno. Jednak w wyższych temperaturach, takich jak u nas, grzyb może wniknąć głęboko w drewno, a następnie je uszkodzić. W przypadku drewna klejonego istnieje zwiększone ryzyko przenikania przez warstwy kleju. 

 

Ponadto istnieje więcej czynników, przed którymi należy chronić drewniany dom:

  • Grzyby z niebieską plamą
  • Promieniowanie UV
  • Wilgoć i woda
  • inne wpływy atmosferyczne
  • inne mikroorganizmy organiczne i szkodniki

 

Mikroorganizmy, grzyby sinicowe i promieniowanie UV

Przeciwko grzybom powodującym siniznę, a także mikroorganizmom i szkodnikom stosuje się biocydy, które dodaje się do środka do konserwacji drewna. Są one zatem niezbędne. Promieniowanie UV jest jednak również niebezpieczne dla drewna. Drewno uzyskuje swoją wytrzymałość dzięki pewnemu “materiałowi budulcowemu” zawartemu w drewnie – ligninie. Lignina jest więc często nazywana klejem, który spaja drewno. Promieniowanie słoneczne UV niszczy ligninę zawartą w drewnie. Dzięki odpowiedniej ochronie przed promieniowaniem UV, promieniowanie to jest przekształcane w nieszkodliwe ciepło.

 

Ochrona przed wilgocią i wodą

Jednak wilgoć i woda również atakują ligninę, dosłownie wypłukując ją z drewna. Drewno, które zostało zniszczone w takim stopniu, można rozpoznać po rosnących szarych przebarwieniach. Tak więc drewno musi być w każdym przypadku zaimpregnowane. Stosowany środek do konserwacji drewna musi również mieć możliwość penetracji drewna. W przypadku drewna klejonego i belek z drewna litego głębokość ta powinna wynosić do 10 mm, a w przypadku drewna okrągłego około 4 do 5 mm.

 

Wybór właściwego impregnatu do drewna

Środki do konserwacji drewna powinny być przewiewne

Jednak drewno zawsze zawiera wilgoć resztkową. Naturalnie wysuszone drewno nadal posiada wilgotność resztkową, która jest dostosowana do wilgotności otoczenia. Zmienia się to jednak w zależności od pogody lub pory roku. W związku z tym drewno powinno mieć możliwość oddychania. Dlatego wierzchnia warstwa impregnatu powinna być otwartym dyfuzyjnie środkiem do konserwacji drewna.

 

Produkty takie jak olej lniany

Można także stosować różne produkty. Wielokrotnie można przeczytać zalecenia dotyczące oleju lnianego lub podobnych produktów. Zasadniczo olej lniany jest rzeczywiście odpowiedni, ale nie do drewna zwietrzałego na zewnątrz. Nie ma ochrony przed promieniowaniem UV ani przed mikroorganizmami. Zamiast tego można podzielić produkty do konserwacji drewna na bejce cienkowarstwowe i grubowarstwowe. Cienkowarstwowe środki do konserwacji drewna to zazwyczaj produkty, które zawierają tylko ograniczoną ilość pigmentów barwiących, tzn. są przezroczyste lub częściowo przezroczyste.

 Grubo- i cienkowarstwowe impregnaty do drewna i lakiery na bazie żywic syntetycznych

Ponadto nie można impregnować systemów grubowarstwowych. Jeśli natomiast chcesz użyć lakieru kolorowego, musisz zastosować grubowarstwowy impregnat do drewna. 

Grubo- i cienkowarstwowe impregnaty do drewna oraz lakiery na bazie żywic syntetycznych.

Ponadto nie można impregnować systemów grubowarstwowych. Jeśli natomiast chcesz użyć lakieru kolorowego, musisz zastosować grubowarstwowy impregnat do drewna. Aby uzyskać niezbędną impregnację, należy wcześniej pomalować drewniany dom odpowiednim, głębokim podkładem. 

 W przeciwnym razie funkcja ochronna nie byłaby wystarczająca. Lakiery na bazie żywic syntetycznych są również odpowiednie tylko w ograniczonym zakresie. Z jednej strony lakiery te mogą wchodzić w reakcje chemiczne z żywicą drewna. Z drugiej strony pory drewna są zwykle mniejsze niż cząsteczki żywicy syntetycznej. Oznacza to, że lakier na bazie żywicy syntetycznej może zakotwiczyć się w drewnie tylko w ograniczonym zakresie.

  

Stosuj zawsze impregnaty do drewna, zgodnie z zaleceniami producenta!

 

Prace przygotowawcze

 Prace przygotowawcze są zawsze bardzo podobne do innych prac stolarskich. Najpierw należy zszorstkować drewno papierem ściernym o odpowiedniej ziarnistości (co najmniej 80), a następnie wykonać szlifowanie dokładne (od ziarnistości 120). Jeśli na drewnianym domu znajdują się stare warstwy farby, należy je najpierw usunąć. Zwykle wykonuje się to poprzez szlifowanie powierzchni drewna. W przypadku lakieru można użyć suszarki z gorącym powietrzem i szpatułką. Można też usunąć farbę. Następnie wyczyść drewniany domek odpowiednim środkiem do usuwania tłuszczów.

 

WSKAZÓWKI I PORADY

Podczas malowania domu drewnianego nie należy kupować środka do konserwacji drewna według kryterium najtańszego produktu. Należy raczej brać pod uwagę rentowność i długowieczność. W przypadku niektórych środków do konserwacji drewna potrzeba ich dwa razy więcej niż w przypadku innych produktów. Jeszcze inne produkty wymagają corocznego malowania, a inne tylko co 5-8 lat.

 Ważnym elementem zapewniającym długowieczność domu drewnianego jest konstrukcyjna ochrona drewna. Dlatego dachy muszą mieć wystarczający wysięg, aby chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i deszczu. Końce słupków kolczastych powinny być zwężone, aby zapewnić jak najmniejszą przestrzeń dla stojącej wody.

Podczas szlifowania bardzo starych środków do konserwacji drewna należy używać masek oddechowych, ponieważ jeszcze kilkadziesiąt lat temu w odpowiednich środkach do konserwacji drewna znajdował się ołów – podobnie jak kiedyś chrom dodawany był do farb do metalu odpornych na warunki atmosferyczne.

 

Oceń ten post
[Wszystkie: 1 Average: 5]