NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PRZEBUDOWY DREWNIANEGO DOMU

Co zrobić ze starym domem drewnianym zbudowanym na początku ubiegłego wieku? 

Wyburzyć taki budynek?, czy spróbować go zrekonstruować? Oba przedsięwzięcia 

wymagają nakładów finansowych i czasowych. Oczywiście, aby wyciągnąć ostateczny wniosek, musisz znać główne etapy rekonstrukcji drewnianego domu, co konkretnie trzeba zrobić w twoim przypadku i ile to będzie kosztować. Żeby było jaśniejsze, z czym się mierzysz, musisz znać przynajmniej w przybliżeniu wszystkie etapy rekonstrukcji i jej możliwości.

Czy rekonstrukcja jest konieczna?

Przebudowy dokonuje się w celu poprawy warunków mieszkaniowych. Rekonstrukcja różni się od napraw kosmetycznych i profilaktycznych, które wykonuje się co 3 do 5 lat. W zależności od stanu budynku może być konieczna wymiana podłóg i dachu, wymiana fundamentów lub nawet uzupełnienie stropu.

Przed podjęciem decyzji o tym, czy budynek powinien być naprawiony, zrekonstruowany czy nawet rozebrany, należy ocenić jego stan. 

Rekonstrukcja jest zalecana w następujących przypadkach:

 • eformacja fundamentu, która może powodować zwielokrotnienie szwów obciążających, występowanie uszczelnień, powstawanie pęknięć. Problemy z fundamentami można podejrzewać także wtedy, gdy dom się przechyla, gdy okna i drzwi zaczynają się z trudem otwierać i zamykać;
 • krokwie i belki stropowe gniją tak mocno, że pojawiają się problemy z dachem;
 • spróchniałe dolne krawędzie domu;
 • Deformacja domu z bali, pojawienie się zagłębień i wgnieceń. Warto sprawdzić nie tylko zewnętrzną, ale i wewnętrzną warstwę drewna – może być spróchniała. Górną warstwę drewna można sprawdzić za pomocą noża lub szydła, dolną za pomocą młotka, wiertła i wiertarki.
 • Ściany są bardzo nieszczelne;

W zależności od stwierdzonych wad może być konieczna wymiana lub wzmocnienie całości lub części fundamentu, wymiana uszkodzonych bali, wymiana krokwi i dachu oraz naprawa lub całkowita wymiana podłóg, mediów oraz okien i drzwi. Oprócz tych prac i wykończenia domu, podczas przebudowy wykonują zazwyczaj ocieplenie budynku i aranżację elewacji.

W teorii firma wykonująca przebudowę powinna sama przeanalizować stan budynku i przygotować projekt przebudowy z wyszczególnieniem prac i potrzebnych materiałów. 

Rekonstrukcja domu drewnianego

Podczas przebudowy domu bardzo ważne jest, aby zidentyfikować wszystkie słabe punkty budynku i kompetentnie zakończyć prace budowlane, ale równie ważne jest, aby wszystko było w porządku pod względem prawnym.

Przebudowa prywatnego domu odbywa się w kilku etapach:

 • Ekspertyza techniczna pozwalająca ocenić stan domu i określić, co należy zrobić, aby go odbudować;
 • Opracowanie projektu przebudowy, budżetowanie;
 • Wzmocnienie fundamentu, jego całkowita wymiana;
 • Naprawa ścian;
 • Przebudowa lokalu, uzupełnienie podłóg w razie potrzeby;
 • Wymiana dachu;
 • Zastępowanie komunikacji technicznej;
 • Prace frontowe.

 

Wzmocnienie fundamentów

Często właśnie fundament – słaby punkt starych drewnianych domów. Kilkadziesiąt lat temu nie uwzględniono wielu wymogów i norm podczas budowy, dlatego nie dziwi fakt, że wiele drewnianych budynków zapada się i zasypuje.

Jeśli stary fundament jest nieco “zmęczony” w niektórych miejscach, ale na ogół nadal silny i niezawodny, można go przywrócić. W przeciwnym razie trzeba będzie odbudować fundamenty. Oczywiście nie można tutaj wykonywać prac na własną rękę – trzeba wezwać zespół profesjonalistów.

Wykończenie domu

Rzadko się zdarza, by stary dom miał przyzwoitą powierzchnię. Z tego powodu właściciele mają pojęcie, że inwestując w przebudowę, robi się wszystko na najwyższym poziomie, czyli jednocześnie ze wzmacnianiem ścian i fundamentów, aby zwiększyć powierzchnię. Są tylko dwie opcje – albo wstawić nowe podłogi, albo wybudować dobudówkę.

Często wybierana jest opcja z aranżacją dodatkowego piętra. Może to być poddasze, pełne drugie lub półtora piętra. Wybór zależy nie tylko od Państwa życzeń, ale także od wytrzymałości konstrukcji nośnej. Lepiej powierzyć tak odpowiedzialne zadanie specjalistom. 

Wykończenie domu pod klucz jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ firma będzie zajmowała się zarówno projektem, jak i samymi pracami budowlanymi

Opcję z dobudówką wybiera się, gdy nie ma możliwości wybudowania dodatkowej kondygnacji lub gdy właściciele chcą rozbudować dom w płaszczyźnie poziomej, a powierzchnia działki na to pozwala.

Rozszerzenie może być wykorzystywane do różnych celów:

 • dodatkowy pokój dzienny;
 • kuchni, spiżarni czy kotłowni;
 • taras lub werandę;
 • garaż.

Remont dachu

Kolejnym słabym punktem starych drewnianych domów jest dach, który zazwyczaj przecieka w kilku miejscach. Po zakończeniu prac, stary dach można w każdym przypadku zdemontować. Przy układaniu materiałów dachowych na zabudowanej podłodze uwzględnia się wszystkie nowoczesne wymagania, w tym wysokiej jakości izolację.

Należy dokładnie sprawdzić stan dachu, zwracając uwagę zarówno na sam materiał pokrycia dachowego, jak i na krokwie. Najlepiej jest całkowicie zdemontować stare pokrycie dachowe i położyć nowe. Opcji jest wiele – od metalowych płytek przed Ondulinę. Decyzja zależy od budżetu, właściwości estetycznych materiału i jego wagi.Jest bardzo prawdopodobne, że trzeba będzie zdemontować stare krokwie. Ważne jest również zwrócenie uwagi na izolację dachu i organizację odpływu.

Dekoracja

Teraz przychodzi kolej na dekorację ścian wewnętrznych. Można postępować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zachowanie oryginalnej faktury drewna. W takim przypadku należy usunąć brud ze ścian za pomocą szczotki lub szlifierki, zaimpregnować drewno środkiem antyseptycznym, pokryć lakierem lub farbą. Możesz ukryć drzewo pod powierzchnią za pomocą warstwy termoizolacyjnej. Do okładziny można wybrać okładzinę drewnianą, płytę gipsową, tynk, a w niektórych miejscach można położyć cegłę i dachówkę.

Na zewnątrz domu

Na zewnątrz można również oczyścić drewniane ściany domu, pomalować je środkami ochronnymi, a następnie pokryć lakierem lub farbą. To opcja dla tych, którzy chcą zachować oryginalny wygląd drewna i są gotowi co jakiś czas nakładać na nie produkty ochronne.

Prostszą opcją jest oklejenie ścian. Przy zastosowaniu gontów zewnętrzna część domu zachowuje swój autentyczny wygląd, a jednocześnie ściany są chronione przed szkodliwymi wpływami środowiska. Zamiast okładziny można też zastosować okładzinę z tworzywa sztucznego lub inny materiał elewacyjny.

Podsumowanie

Na koniec warto wspomnieć, że podjęcie się odbudowy drewnianego domu własnymi rękami jest skomplikowane i wymaga fachowej wiedzy. Oczywiście, niektóre prace można wykonać samodzielnie, bez korzystania z usług specjalistów. Można na przykład zatrudnić fachowców, którzy wzmocnią fundamenty, dokończą prace wykończeniowe, wymienią okablowanie, a także samodzielnie zajmą się wnętrzem. 

Oceń ten post
[Wszystkie: 1 Average: 5]