Drewniane domy i drzewa
Drewniane domy – czy w ich bliskim sąsiedztwie mogą rosnąć drzewa?
Sadząc drzewa w ogrodzie, szczególnie, jeżeli masz drewniane domy, sprawdzaj, jak będą rozrastały się, gdy ich wzrost zostanie zakończony. Żadne rośliny na działce nie mogą stanowić bezpośredniego zagrożenia dla budynku.
Gdzie nie wolno sadzić drzew w przydomowym ogrodzie?
Drzew nigdy nie należy sadzić tuż przy samym ogrodzeniu, ponieważ podczas rozrastania się, mogą je uszkodzić. Należy także unikać sadzenia drzew blisko granicy działki, ze względu na sąsiadów. Nie znajdziemy żadnych przepisów regulujących tę kwestię, ale warto skorzystać ze zdrowego rozsądku. Jeżeli posadzimy duże drzewo blisko granicy działki wiadomym jest, że jego korona prędzej czy później przejdzie na stronę sąsiada. Niektórym nie będzie to przeszkadzało, ale jeżeli trafimy na formalistę, możemy otrzymać pozew z powództwa cywilnego.
Drzew oczywiście nie należy także sadzić blisko domu Jeżeli drzewa mają rosnąć przy budynku, warto zachować nieco większą odległość od elewacji domu niż promień korony. Jeżeli drzewa zostaną posadzone tuż przy elewacji, może ona ulec zniszczeniu podczas rozrastania się korony. Poza tym, spadające z liściastych drzew liście mogą powodować zapychanie się rynien. W ten sposób domy z drewna nie będą miały drożnych kanałów odprowadzania wody deszczowej.
Drzewa sadzone blisko budynku to niedobry pomysł również dlatego, że mogą zacienić okna, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli do budynku nie będą docierały naturalne promienie słoneczne, może pojawić się w nim problem z wilgocią, a na pewno przez cały rok będzie tam bardzo zimno. Warto więc obsadzać domy z bala drzewami, ale w rozsądnej odległości od ścian budynku. Blisko posadzone drzewa kiedy już osiągną wysokość sięgającą kalenicy budynku, mogą również utrudnić wyciąg z przewodu kominowego co ma szczególne znaczenie przy naszych ukochanych kominkach w domach drewnianych.
Tych drzew nie sadź na swojej działce!
Istotnie grupa drzew, które szczególnie są podane na łamanie podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych takich, jak burze czy silny, porywisty wiatr. Do tego grona można zaliczyć topole oraz wierzby. Uważane są one za zagrażające otoczeniu, jeżeli są naprawdę potężne. W czasie burz często łamią się także gałęzie lub całe pnie klonów jesionolistnych, klonów srebrzystych, jesionów, robinii białej, czyli popularnej “akacji”. Dlatego lepiej zrezygnować z tych drzew na działce, na której znajdują się domy z bali, dla własnego bezpieczeństwa.