Domy z drewna i piwnica

Domy z drewna z podpiwniczeniem

Budowlańcy, którzy wznoszą domy z drewna, nie mogą dojść do porozumienia w kwestii budowy domów z podpiwniczeniem. Niektórzy nie widzą potrzeby stosowania takiego rozwiązania, a dla innych sprawą oczywistą jest, że dom potrzebuje piwnicy. Jeżeli zaliczasz się do tej drugiej grupy, warto poznać kilka szczegółów na temat budowy.

Fundamenty na odpowiedniej głębokości

Jeżeli budowa domów drewnianych z piwnicą została zaakceptowana, fundamenty muszą znaleźć się na odpowiedniej głębokości. Zasadą jest, aby stawiać dom w takim przypadku poniżej głębokości przemarzania gruntu (w większości kraju na poziomie 1 m).

Jeżeli na Twojej działce występują duże różnice wysokości, konieczne będzie wykonanie wysokich fundamentów, ponieważ naturalne jest, że tylko w taki sposób zniwelujemy różnicę przewyższeń. W takiej sytuacji podpiwniczenie jest wręcz obowiązkowe, ponieważ pozwala zyskać dodatkową przestrzeń w budynku i wykorzystać ją w ciekawy sposób.

Czy opłaca się całkowite podpiwniczenie domu?

Jeżeli masz duży dom parterowy, całkowite podpiwniczenie nie ma sensu. Zyskujemy jedynie dodatkową przestrzeń techniczną i gospodarczą, a tego chcieliśmy uniknąć budując parterowy obiekt. Można jednak na takie rozwiązanie zdecydować się wtedy, gdy domy z drewna posiadają dwie kondygnacje i są rozplanowane na niewielkiej powierzchni. Możemy w ten sposób zyskać przestrzeń, jaka jest niezbędna w każdym domu. To właśnie w piwnicy w takiej sytuacji można umieścić pomieszczenia techniczne i gospodarcze, takie jak kotłownię czy spiżarnię. Na tym poziomie można także umieścić wbudowany garaż.

Praktyczne aspekty posiadania piwnicy

Jeżeli podejmiesz decyzję o budowie piwnicy, musisz liczyć się ze zwiększeniem kosztów inwestycji nawet o 15%. Nie oznacza to jednak, że posiadanie podpiwniczenia wiąże się z samymi stratami. To także wiele korzyści.

  • Możliwość wykorzystania tej przestrzeni na kotłownię, w której znajdzie się instalacja grzewcza niezbędna w każdym domu.
  • Dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy, których nie ma gdzie trzymać.
  • W piwnicy można stworzyć pomieszczenia rekreacyjne, np. siłownię, ustawić stół do ping ponga czy piłkarzyki.
  • Jeżeli piwnica jest wielka, domy z bali mogą zyskać miejsce garażowe. Dziś każdy ma samochód, dlatego jest to bardzo wygodne rozwiązanie.
Oceń ten post
[Wszystkie: 2 Average: 5]