Domy z bali i ich przyjemne wnętrze

Wnętrze domu z bali

Domy z bali mają swój niepowtarzalny klimat. Nikt nie jest w stanie temu zaprzeczyć. Zapach drewna rozchodzący się po wszystkich jego zakamarkach urzeka i sprawia, że każdego ranka budzimy się wypoczęci i szczęśliwi. Budując dom drewniany prędzej czy później staniemy wyborem stylu aranżacji wnętrza.

W domu z bali możemy mieć ściany płaskie bądź półokrągłe – w zależności od rodzaju bala. Takie ściany możemy zaimpregnować olejem lub bejcą, wtedy drewno we wnętrzu pozostanie widoczne. Zupełnie innym sposobem na zmianę wnętrza to montaż płyt gipsowych, dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze domu drewnianego niczym nie będzie różniło się od wnętrza domu murowanego. Płyty gipsowo – kartonowe po zaszpachlowaniu łączeń możemy zagruntować i pomalować na dowolny kolor farbą przeznaczoną do malowania ścian. Dodatkowo w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka gipsowe ściany możemy pokryć czym tylko chcemy: płytkami, kafelkami czy ozdobnym kamieniem. Wszystko zależy od pomysłowości właścicieli i upodobań estetycznych. Pokażemy kilka ciekawych aranżacji wnętrz wykonanych w jednym z naszych projektów. Sprawdźmy czym charakteryzują się poszczególne style aranżacji wnętrz.

A CO Z PODŁOGAMI?

Podobnie jak ściany, można zając się również podłogami. Najczęściej domy z drewna mają wykonane wykończenie podłóg z paneli drewnianych. Jest to materiał stosunkowo tani, a przy tym bardzo efektownie wyglądający. Nie ma również żadnych problemów z ich montażem.

Oczywiście tradycyjnym rozwiązaniem, jakie od lat jest stosowane w drewnianych domach jest oczywiście parkiet. Jednak w tym przypadku musimy liczyć się ze sporymi kosztami, a także długim czasem oczekiwania na wykonanie prac.
Materiałami, które akceptują drewniane domy są również płytki podłogowe oraz wykładzina.

Dzięki temu, że właściciel domu drewnianego ma tak szeroki wybór co do materiałów wykończeniowych, można dostosować wnętrze do swoich potrzeb. Pozwala to na zaaranżowanie przestrzeni, w której będzie się przebywało z prawdziwą przyjemnością. A przecież o to właśnie chodzi, aby taki efekt uzyskać.

Który styl wybrać? Wiejski, góralski, prowansalski czy też rustykalny? A jak w domu z bali sprawdzi się styl nowoczesny? Sprawdźmy!

Nowoczesne aranżacje z drewnem

Miłośnicy naturalnego drewna bardzo często pozostawiają jego pierwotny wygląd w całym wnętrzu. Wówczas ściana składa się z wielu półokrągłych lub prostokątnych bali. Takie rozwiązanie po pewnym czasie może dla wielu osób być męczące. Choć drewno używane do budowy domów z bali nie jest ciemne, pomieszczenia będą ciemniejsze od tych pomalowanych jasnymi barwami. Ponadto zmiana koloru ścian nie jest tak prosta, jak w przypadku ścian murowanych, czy gipsowych. Styl drewniany to luksus dla wybrańców, którym obcowanie z drewnem sprawia przyjemność. Niektórzy projektanci wnętrz do takich drewnianych od sufitu po podłogę wnętrz proponują meble wykonane z tworzyw sztucznych, imitujących pleksi, plastik, a nawet szkło. Jest to jedna z możliwości przełamania i ożywienia drewnianych wnętrz. Bywają i takie aranżacje, w których poza meblami wypoczynkowymi i sprzętami RTV i AGD próżno szukać innych materiałów niż drewno.

Styl nowoczesny

Wnętrze drewnianego domu z bali nabierze nowoczesnej lekkości po zamontowaniu płyt kartonowo-gipsowych i pomalowaniu ich na modne kolory. W większości drewnianych domów sufit jest zdobiony przez naturalne elementy konstrukcyjne, jakimi są belki podsufitowe. W nowoczesnych aranżacjach można je pozostawić na widoku malując na kolor ścian lub jeden z mocnych kolorów pojawiających się w aranżacji wnętrza, można też obudować gipsowymi płytami, dzięki czemu we wnętrzu pojawią się modne geometryczne elementy. Doskonałym kontrastem dla stonowanego, drewnianego projektu domu będą mocne, zdecydowane barwy wewnątrz. Do tego stylu pasować będą jasne ściany, piękna nowoczesna podłoga wykładana połyskującymi płytkami, podwieszony sufit mocno zaakcentowany. Jeśli zależy Wam na stworzeniu wnętrza kontrastującego z sielską elegancją domu z bali, taka aranżacja będzie idealna.

Styl wiejski

Drewniany dom w stylu wiejskim to aranżacja z przewagą drewna. Styl ten jest połączeniem wiejskich, masywnych i nadgryzionych przez ząb czasu pojedynczych elementów z kontrastującymi nowoczesnymi. Do tego stylu pasował będzie masywny stół z grubych popękanych drewnianych desek i taka też ława zestawiona z nowoczesnymi, wygodnymi kanapami. W tego typu aranżacjach występują masywne, surowe drewniane elementy jak półka, stojak itp. Czasem wystarczą dodatki, by projekt drewnianego domu nabrał nadmorskiego, lub miejskiego charakteru.

Styl góralski

Najbardziej klasycznym sposobem aranżacji domu drewnianego wykończonego drewnem w środku w taki sposób, aby był on przytulny i w klimacie, jest utrzymanie w nim stylu góralskiego. Podstawą jest tutaj widoczność drewna praktycznie na każdym kroku. Na ścianach powinny znaleźć się ozdobne białe lub drewniane deski obiciowe , które jeszcze bardziej zbudują klimat w takim wnętrzu. Trzeba przy tym pamiętać, że choć wnętrze będzie w całości drewniane, nie stracą na swojej funkcjonalności, ale na pewno będą ciemniejsze w środku. Strona estetyczna zawsze jest sprawą bardzo ważną. Należy przywiązywać do niej uwagę, ale w mniejszym stopniu niż do użyteczności. W końcu w domu ma nam się mieszkać dobrze i wygodnie. A jeżeli zadba się o aspekt funkcjonalny, to i pomieszczenia będą przy okazji przytulne.

Podsumowanie

Budowa domów drewnianych jest coraz bardziej popularna. Stawiane są one nie tylko na górskich terenach, ale także blisko miast. W związku z rosnącą popularnością takich budynków, powstaje temat aranżacji ich wnętrza. Domy z drewna można zaadaptować i wyposażyć na wiele sposobów. 

Tak naprawdę wnętrze domu drewnianego może być dopasowane do indywidualnych potrzeb nawet najbardziej wymagających użytkowników. Daje możliwość stworzenia przestrzeni zarówno typowo góralskiej, jak i nowoczesnej. Jeżeli na przykład nie podoba nam się zbyt duża ekspozycja drewna we wnętrzu, można zdecydować się na pozostawienie jedynie kilku ozdobnych belek, a resztę można zakryć płytami. Podobnie będzie z podłogami, na których nie musi znajdować się drewno, a na przykład płytki czy panele. Najważniejsze jest zawsze to, aby spełniały oczekiwania mieszkańców i były dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.

Miłośnicy domów drewnianych mają szerokie pole do popisu. W zasadzie możliwości aranżacyjnych w takiej przestrzeni jest naprawdę bardzo dużo. Domy z bala są przyjazne zarówno dla miłośników tradycji, jak i nowoczesności we wnętrzach. Bez problemu uda się dostosować aranżacje domu drewnianego do swoich potrzeb. Wystarczy tylko zdecydować się na konkretne rozwiązania.

Oceń ten post
[Wszystkie: 5 Average: 5]