Budowa góralskiego domu z okrągłych bali
Marzysz o wiejskiej chałupie? Aby ją stworzyć do budowy drewnianego domu można wykorzystać okrągłe bale.
Do budowy drewnianego domu z bali potrzebne jest drewno lite w dużych wymiarach. Wykonanie budynku jest pracochłonne, wymaga dużej wiedzy i precyzji. Na pewno trzeba korzystać z usług profesjonalistów, aby móc uzyskać efekt, o jaki nam chodzi. Można jeszcze znaleźć takich, którzy stosują tradycyjne, także regionalne techniki, potrafiących budować domy z bali, np. góralskie bez użycia gwoździ.
Budowa domów drewnianych odbywa się przy użyciu drewna surowego, które będzie obsychało po wzniesieniu konstrukcji. Można jeszcze znaleźć takich, którzy stosują tradycyjne, także regionalne techniki, potrafiących budować domy z bali, np. góralskie bez użycia gwoździ.
Bale z drewna pełnego lub klejonego warstwowo mogą mieć przekrój kwadratowy, prostokątny, okrągły lub owalny. Najwęższe mają 8 cm, najgrubsze około 30 cm. Tych ostatnich raczej się jednak nie stosuje. Jeżeli chcesz uzyskać tradycyjny dom góralski, wybierz okrągłe bale. Nadadzą one domowi niepowtarzalny klimat.
Izolacja domów z okrągłych bali
Występują pewne problemy, aby spełnić wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej. Współczynnik przenikania ciepła U ściany z bali powinien wynosić nie więcej niż 0,3 W/(m2·K). Żeby ściana z litego drewna osiągnęła taki współczynnik, powinna być niezwykle gruba – ponad 50 cm. Takie rozwiązanie jest niemożliwe do spełnienia. Warto jednak w tym zakresie zdać się na profesjonalistów. Na pewno wyliczą oni bardzo dokładnie, jaką izolację powinny mieć domy drewniane. Zostanie wszystko tak wykonane, aby straty ciepła były jak najmniejsze, a wewnątrz panowały komfortowe warunki.
Istotne jest, aby wszelkie prace wokół domu drewnianego wykonywać tak, aby został zachowany naturalny wygląd jego elewacji. Najczęściej więc termoizolację wykonuje się od wewnątrz. Po wewnętrznej stronie bali nabija się folię wiatroizolacyjną, na której mocuje się ruszt z drewna. Pomiędzy jego elementy trzeba włożyć materiał izolacyjny. Najczęściej jest to warstwa 10-15 cm wełny mineralnej lub drzewnej. W ten sposób domy z bala mogą zachować swój oryginalny wygląd, a przy tym mieć idealną izolację. Marzenie o góralskim domku będzie mogło zostać wcielone w życie.