Domy drewniane mazowieckie – upał lżejszy do zniesienia

Domy drewniane mazowieckie – upał lżejszy do zniesienia niż w  tradycyjnym domu murowanym

W Polsce już kilku lat w letnim okresie mają miejsce obowiązywać takie same, a nawet i większe upały, co w krajach tropikalnych. Niestety, jest to efekt szeroko posuwających się zmian klimatycznych. Wytchnienie mogą zapewnić domy drewniane mazowieckie, w których latem jest dużo chłodniej niż w obiektach murowanych. I to bez klimatyzacji!

Jedna cecha przesądza, że domy z drewna latem są prawdziwym przyjacielem człowieka

Jedni tę cechę mogą uznać za wadę, inni za zaletę. Chodzi tu o słabe przewodzenie ciepła, jakie ma drewno. Oznacza to, że materiał słabo akumuluje ciepło i nie jest w stanie go zatrzymać tak dobrze, jak to jest w przypadku cegieł. Podczas upalnego lata może to okazać się prawdziwym zbawieniem, ponieważ wewnątrz budynku będzie naprawdę chłodno. Tym bardziej, że drewno ma znakomite właściwości izolacyjne. Jeżeli zadbamy, aby drewniane domy nie otrzymały dużej ilości ciepła z zewnątrz, nadal wewnątrz nich będzie przyjemnie chłodno.

Dlatego właśnie należy rozpatrywać kwestię przewodzenia ciepła przez drewno w dwóch aspektach odnoszących się do różnych pór roku. Ściany z drewna, które nie mają funkcji przewodzenia ciepła zapewnią komfortowe warunki latem, ale już zimą można będzie nieco narzekać, że domy z bali szybko się wychładzają. Temu jednak również można zaradzić.

Sposoby na to, aby domy drewniane były komfortowe przez cały rok

Trzeba pamiętać o właściwościach izolacyjnych drewna, które znajdują się na bardzo wysokim poziomie. Choć budynek nie jest w stanie akumulować ciepła, wytworzone w procesie ogrzewania zatrzyma w skuteczny sposób, jeżeli tylko inwestor zadba o wykonanie właściwej izolacji. Wystarczy wypracować odpowiednią temperaturę podczas ogrzewania, a można będzie ją utrzymać przez dłuższy czas.

Warto także wspomnieć o jeszcze jednej właściwości, jaką posiadają domy z bala. Gdy ogrzewanie zostanie wyłączone po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, w pierwszej kolejności ocieplało będzie się powietrze, a dopiero później ściany. Jest to odwrotne zjawisko niż w domach murowanych. Odczucie ciepła zimą będzie więc dużo bardziej korzystne w domach drewnianych.

Jak widać, drewniane domy mogą być komfortowe przez cały rok, bez żadnych problemów, co jest zasługą ciekawych właściwości drewna.

Oceń ten post
[Wszystkie: 0 Average: 0]