Ocieplanie domu drewnianego. Jaki materiał wybrać?

Czy opłaca się ocieplać domy z bali?

Każdy, kto buduje dom z bali, musi zadać sobie pytanie o izolację. Oczywiście, do takiego domu najlepiej pasuje kominek we wnętrzu. Może on jednak skutecznie rozprowadzać ciepło tylko wtedy, gdy dom z bali jest również dobrze ocieplony. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ocieplenie domu z bali.

Ogólna efektywność energetyczna domów z bali składa się z dwóch podstawowych elementów. Z jednej strony, sama konstrukcja ściany przyczynia się do izolacji cieplnej. Z drugiej strony, można również zastosować dodatkowy materiał izolacyjny. W pierwszej chwili każdy myśli zapewne o zwykłych balach, które emanują swoim urokiem. Jednak w przypadku domów szkieletowych konstrukcja ścian wygląda zupełnie inaczej. Ogólnie jednak, domy z bali mają z natury lepszą izolację niż domy z betonu.

Czy ocieplanie domu z bali ma sens?

Na to pytanie można odpowiedzieć tylko wtedy, gdy zna się przeznaczenie domu z bali. Jeśli dom z bali nie ma być zimoodporny czyli nie całoroczny, to prawdopodobnie lepsze będą drewniane ściany bez izolacji. Wyglądają one bardziej naturalnie i są znacznie tańsze. Domy z bali w konstrukcji szkieletowej i tak są budowane z izolacją od podstaw. Gdy tylko bale są używane jako ściany, pytanie staje się trudniejsze. W tym miejscu warto intensywnie zastanowić się nad grubością bali. Oczywiście w tych wszystkich rozważaniach nie można pominąć klimatu. Jeśli budujesz w Polsce dom całoroczny zgodnie z obowiązującymi normami cieplnymi czy w Tatrach, prawie na pewno nie da się obejść izolacji termicznej. Jeśli jednak planujesz domek weekendowy na słonecznym południu, np. w południowych Włoszech, wtedy sprawy wyglądają zupełnie inaczej.

Ocieplenie domu drewnianego z obliczeń

Istnieją dwa ważne współczynniki.  Wartość U to współczynnik przenikania ciepła. Jak sama nazwa wskazuje, mierzy on ilość ciepła przenikającego przez ścianę. Wskazuje przepływ ciepła, które przechodzi przez ścianę w jednostce czasu. W uproszczeniu można też powiedzieć, jak szybko schładza się pomieszczenie mieszkalne. Im wyższa wartość współczynnika U, tym gorsza izolacja. Współczynnik R wskazuje na samą wydajność izolacji. Mówiąc prościej, mierzy on, jak dobrze ściana przewodzi ciepło. Im wyższa jest ta wartość, tym lepsza jest izolacja cieplna. Decyduje o tym nie tylko grubość ściany, ale także jej skład wewnątrz. Obie wartości są zatem wzajemnie powiązane.

Ściany w domu szkieletowym i tak mają typową strukturę warstwową. Stosowane są różne popularne materiały, z których każdy ma swoje zalety. Poniżej znajduje się krótki przegląd dostępnych opcji:

 • Wełna szklana lub skalna: Ten materiał budowlany można kupić tanio i zapewnia on dobrą izolację cieplną. Ponadto wełna mineralna blokuje wilgoć i ma silne działanie przeciwpożarowe.
 • Włókna drzewne są zwykle stosowane głównie w izolacji podłóg lub dachów. Ale ściany można również można dobrze je zaizolować. Są one wdmuchiwane do pustych przestrzeni.
 • Wełna drzewna jest mieszana z magnezytem w płytach izolacyjnych. Zwiększa to również izolacyjność akustyczną. Jedną z wad wełny drzewnej, o której należy wspomnieć, jest jej podatność na wilgoć. Z biegiem lat materiał ten może również pleśnieć lub gnić.
 • Perlit jest wytwarzany z drobno zmielonego kamienia lawowego. Liczne pęcherzyki powietrza znacznie zwiększają współczynnik izolacji. Jednocześnie materiał ten w ogóle się nie pali. Nie może też gnić. Dlatego też perlit jest szczególnie popularny do wypełniania pustych przestrzeni w drewnianej konstrukcji szkieletowej.
 • Korek lub konopie są często stosowane jako płyty izolacyjne. Nadają się one dobrze na deski podczas budowy z bali.
 • Granulat gliniany jest często rozsypywany w pustych przestrzeniach ścian w drewnianych konstrukcjach szkieletowych. Ale granulat jest również używany w klasycznym domu z bali do izolacji za deskami.
 • Wełna owcza była pierwotnie najczęściej używana do izolacji cieplnej w Nowej Zelandii. Ale ten naturalny materiał izolacyjny jest również popularny w tym kraju. Czasami domieszką są również włókna poliestrowe. Wełna owcza jest jednak podatna na mole i inne szkodniki. W tym samym czasie filtruje również zanieczyszczenia z powietrza.

Izolacja podłogi w domu drewnianym

Podłoga jest zdecydowanie najzimniejszym miejscem w drewnianym domu. Przy ocieplaniu domu drewnianego należy zwrócić szczególną uwagę na ten obszar. Z jednej strony podkład podłogowy promieniuje zimno do góry bez litości, jeśli nie zapobiegnie temu izolacja. Z drugiej strony, cyrkulacja powietrza powoduje również gromadzenie się zimnego powietrza w pomieszczeniu na dole podłogi. W sumie prawie 70 % całego ciepła ucieka przez podłogę lub dach. Jeśli więc dobrze ocieplisz podłogę swojego drewnianego domu, możesz łatwo zaoszczędzić ponad 20% kosztów ogrzewania.

Podłoga jest zwykle izolowana przez tzw. konstrukcję warstwową. Dodatkowo, dom z bali może być umieszczony na palach lub podniesiony z ziemi za pomocą belek lub pni drzew. Zapobiega to bezpośredniemu oddziaływaniu zimna z gruntu na domi.

Powyżej stosuje się zazwyczaj trzy warstwy izolacji:

 • Izolacja termiczna
 • Bariera paroszczelna
 • Wykładzina podłogowa

W tym celu na polanach układa się drewniane deski. Następnie są one uszczelniane za pomocą paroizolacji. Dodatkowo wszystko jest uszczelnione pianką montażową i masą uszczelniającą. Do tego dochodzi jeszcze właściwa wykładzina podłogowa, po której będziemy później chodzić.

Następujące materiały budowlane są często wykorzystywane do izolacji:

 • Eko wełna
 • Trociny
 • Wełna mineralna ze szkła, kamienia, żużla
 • Pianka poliuretanowa
 • Penofol
 • Polystren
 • Isolon

Izolacja dachu w domu drewnianym

Jak wspomniałem w poprzednim akapicie, prawie 70% ciepła ucieka przez podłogę i dach. Ponieważ ciepłe powietrze w pomieszczeniu automatycznie unosi się do góry, gromadzi się w górnej części pomieszczeń. Ponieważ domy z bali są często budowane bez stropów wewnętrznych z bezpośrednim widokiem na dach wewnętrzny, izolacja dachu staje się jeszcze ważniejsza. W zasadzie wnętrze jest izolowane w taki sam sposób jak podłoga, tylko w odwrotnej kolejności. Konstrukcja warstwowa jest również bardzo korzystna dla dachu wewnętrznego. Jako paroizolację stosuje się również membranę wykonaną z materiału Kinspan lub Tyvek. Całość może być następnie obłożona od wewnątrz pięknym drewnem. Ważne jest również zainstalowanie wentylacji, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci pod pokryciem dachowym. Nie chodzi tu tylko o wilgoć pochodzącą z warunków atmosferycznych, ale także o zwykłą różnicę temperatur. Może to powodować gromadzenie się łatwo skraplającej się wody, którą można osuszyć przez wentylację.

ocieplanie bali drewnianych

Czy okna mają wpływ na ciepło w drewnianym domu?

Stare drewniane okna są zazwyczaj przeciągliwe, a zwykłe, pojedyńcze szyby promieniują  zimnem w twarz. Dlatego w żadnym wypadku nie można zapominać o prawidłowej izolacji okien. Z jednej strony wiąże się to z prawidłowym podłączeniem do ściany podczas montażu. Jest to łatwe do wykonania przy użyciu odpowiedniego materiału uszczelniającego. Do tego dochodzi jeszcze wybór samych okien. Oczywiście w dzisiejszych czasach nikt nie montuje pojedynczej warstwy szkła. Wszystkie nowoczesne okna mają co najmniej podwójną szybę, ale jeszcze lepsze są trzy warstwy. W większości przypadków pomiędzy nimi umieszcza się również gaz termoizolacyjny. Następujące typy okien są bardzo popularne w domach z bali:

 • Okna drewniane naturalnie najlepiej pasują do domu z bali. Emanuje z nich ciepło i komfort. Są one jednak również bardzo wymagające w utrzymaniu no i oczywiście droższe od okien PCW. Drewno się starzeje i trzeba je malować. Wilgoć i mróz atakują drewniane okna.
 • Okna drewniano-aluminiowe przeciwdziałają tej wadzie okien czysto drewnianych. Na zewnątrz stosuje się aluminium, a wewnątrz drewno. Pozwala to zachować przytulny charakter mieszkania. W tym samym czasie, pogoda nie może już atakować z zewnątrz.
 • Okna aluminiowe praktycznie nie wymagają konserwacji. W międzyczasie stały się one również lepsze pod względem izolacji cieplnej. Dla wielu osób nie są one jednak odpowiednie do domu z bali.
 • Okna plastikowe są zazwyczaj stosowane tylko ze względu na cenę. Jednakże, mają one również wielkie zalety, gdy izolują Twój dom z bali. Jednocześnie okna plastikowe charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną i trwałością oklein.
 • Okna aluminiowe z tworzywa sztucznego łączą w sobie wszystkie zalety, które istnieją z technicznego punktu widzenia. Są one z pewnością najlepszym wyborem do ocieplenia drewnianego domu. Wielu właścicieli domów z bali uważa jednak, że nie pasują one do domów drewnianych.

Podsumowanie – Czy ocieplanie domu z drewna ma sens?

Ocieplenie domu z drewna jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Włożone w to pieniądze są bardzo dobrą inwestycją. Tylko w przypadku budowy domów z bali z pni drzew estetyka czasami przemawia przeciwko izolacji ścian. Pod względem oszczędności i możliwości schowania instalacji w ścianach warstwowych ocieplenie domu z bali również tutaj byłoby bardzo opłacalne. Nie ma lepszego sposobu na wykorzystanie Twoich pieniędzy.

Oceń ten post
[Wszystkie: 6 Average: 5]