Ocieplanie domu drewnianego. Jaki materiał wybrać?
Spis treści
Czy opłaca się ocieplać domy z bali?
Każdy, kto buduje dom z bali, musi zadać sobie pytanie o izolację. Oczywiście, do takiego domu najlepiej pasuje kominek we wnętrzu. Może on jednak skutecznie rozprowadzać ciepło tylko wtedy, gdy dom z bali jest również dobrze ocieplony. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ocieplenie domu z bali.
Ogólna efektywność energetyczna domów z bali składa się z dwóch podstawowych elementów. Z jednej strony, sama konstrukcja ściany przyczynia się do izolacji cieplnej. Z drugiej strony, można również zastosować dodatkowy materiał izolacyjny. W pierwszej chwili każdy myśli zapewne o zwykłych balach, które emanują swoim urokiem. Jednak w przypadku domów szkieletowych konstrukcja ścian wygląda zupełnie inaczej. Ogólnie jednak, domy z bali mają z natury lepszą izolację niż domy z betonu.
Czy ocieplanie domu z bali ma sens?
Na to pytanie można odpowiedzieć tylko wtedy, gdy zna się przeznaczenie domu z bali. Jeśli dom z bali nie ma być zimoodporny czyli nie całoroczny, to prawdopodobnie lepsze będą drewniane ściany bez izolacji. Wyglądają one bardziej naturalnie i są znacznie tańsze. Domy z bali w konstrukcji szkieletowej i tak są budowane z izolacją od podstaw. Gdy tylko bale są używane jako ściany, pytanie staje się trudniejsze. W tym miejscu warto intensywnie zastanowić się nad grubością bali. Oczywiście w tych wszystkich rozważaniach nie można pominąć klimatu. Jeśli budujesz w Polsce dom całoroczny zgodnie z obowiązującymi normami cieplnymi czy w Tatrach, prawie na pewno nie da się obejść izolacji termicznej. Jeśli jednak planujesz domek weekendowy na słonecznym południu, np. w południowych Włoszech, wtedy sprawy wyglądają zupełnie inaczej.
Ocieplenie domu drewnianego z obliczeń
Istnieją dwa ważne współczynniki. Wartość U to współczynnik przenikania ciepła. Jak sama nazwa wskazuje, mierzy on ilość ciepła przenikającego przez ścianę. Wskazuje przepływ ciepła, które przechodzi przez ścianę w jednostce czasu. W uproszczeniu można też powiedzieć, jak szybko schładza się pomieszczenie mieszkalne. Im wyższa wartość współczynnika U, tym gorsza izolacja. Współczynnik R wskazuje na samą wydajność izolacji. Mówiąc prościej, mierzy on, jak dobrze ściana przewodzi ciepło. Im wyższa jest ta wartość, tym lepsza jest izolacja cieplna. Decyduje o tym nie tylko grubość ściany, ale także jej skład wewnątrz. Obie wartości są zatem wzajemnie powiązane.
Ściany w domu szkieletowym i tak mają typową strukturę warstwową. Stosowane są różne popularne materiały, z których każdy ma swoje zalety. Poniżej znajduje się krótki przegląd dostępnych opcji:
- Wełna szklana lub skalna: Ten materiał budowlany można kupić tanio i zapewnia on dobrą izolację cieplną. Ponadto wełna mineralna blokuje wilgoć i ma silne działanie przeciwpożarowe.
- Włókna drzewne są zwykle stosowane głównie w izolacji podłóg lub dachów. Ale ściany można również można dobrze je zaizolować. Są one wdmuchiwane do pustych przestrzeni.
- Wełna drzewna jest mieszana z magnezytem w płytach izolacyjnych. Zwiększa to również izolacyjność akustyczną. Jedną z wad wełny drzewnej, o której należy wspomnieć, jest jej podatność na wilgoć. Z biegiem lat materiał ten może również pleśnieć lub gnić.
- Perlit jest wytwarzany z drobno zmielonego kamienia lawowego. Liczne pęcherzyki powietrza znacznie zwiększają współczynnik izolacji. Jednocześnie materiał ten w ogóle się nie pali. Nie może też gnić. Dlatego też perlit jest szczególnie popularny do wypełniania pustych przestrzeni w drewnianej konstrukcji szkieletowej.
- Korek lub konopie są często stosowane jako płyty izolacyjne. Nadają się one dobrze na deski podczas budowy z bali.
- Granulat gliniany jest często rozsypywany w pustych przestrzeniach ścian w drewnianych konstrukcjach szkieletowych. Ale granulat jest również używany w klasycznym domu z bali do izolacji za deskami.
- Wełna owcza była pierwotnie najczęściej używana do izolacji cieplnej w Nowej Zelandii. Ale ten naturalny materiał izolacyjny jest również popularny w tym kraju. Czasami domieszką są również włókna poliestrowe. Wełna owcza jest jednak podatna na mole i inne szkodniki. W tym samym czasie filtruje również zanieczyszczenia z powietrza.
Izolacja podłogi w domu drewnianym
Podłoga jest zdecydowanie najzimniejszym miejscem w drewnianym domu. Przy ocieplaniu domu drewnianego należy zwrócić szczególną uwagę na ten obszar. Z jednej strony podkład podłogowy promieniuje zimno do góry bez litości, jeśli nie zapobiegnie temu izolacja. Z drugiej strony, cyrkulacja powietrza powoduje również gromadzenie się zimnego powietrza w pomieszczeniu na dole podłogi. W sumie prawie 70 % całego ciepła ucieka przez podłogę lub dach. Jeśli więc dobrze ocieplisz podłogę swojego drewnianego domu, możesz łatwo zaoszczędzić ponad 20% kosztów ogrzewania.
Podłoga jest zwykle izolowana przez tzw. konstrukcję warstwową. Dodatkowo, dom z bali może być umieszczony na palach lub podniesiony z ziemi za pomocą belek lub pni drzew. Zapobiega to bezpośredniemu oddziaływaniu zimna z gruntu na domi.
Powyżej stosuje się zazwyczaj trzy warstwy izolacji:
- Izolacja termiczna
- Bariera paroszczelna
- Wykładzina podłogowa
W tym celu na polanach układa się drewniane deski. Następnie są one uszczelniane za pomocą paroizolacji. Dodatkowo wszystko jest uszczelnione pianką montażową i masą uszczelniającą. Do tego dochodzi jeszcze właściwa wykładzina podłogowa, po której będziemy później chodzić.
Następujące materiały budowlane są często wykorzystywane do izolacji:
- Eko wełna
- Trociny
- Wełna mineralna ze szkła, kamienia, żużla
- Pianka poliuretanowa
- Penofol
- Polystren
- Isolon
Izolacja dachu w domu drewnianym
Jak wspomniałem w poprzednim akapicie, prawie 70% ciepła ucieka przez podłogę i dach. Ponieważ ciepłe powietrze w pomieszczeniu automatycznie unosi się do góry, gromadzi się w górnej części pomieszczeń. Ponieważ domy z bali są często budowane bez stropów wewnętrznych z bezpośrednim widokiem na dach wewnętrzny, izolacja dachu staje się jeszcze ważniejsza. W zasadzie wnętrze jest izolowane w taki sam sposób jak podłoga, tylko w odwrotnej kolejności. Konstrukcja warstwowa jest również bardzo korzystna dla dachu wewnętrznego. Jako paroizolację stosuje się również membranę wykonaną z materiału Kinspan lub Tyvek. Całość może być następnie obłożona od wewnątrz pięknym drewnem. Ważne jest również zainstalowanie wentylacji, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci pod pokryciem dachowym. Nie chodzi tu tylko o wilgoć pochodzącą z warunków atmosferycznych, ale także o zwykłą różnicę temperatur. Może to powodować gromadzenie się łatwo skraplającej się wody, którą można osuszyć przez wentylację.
Czy okna mają wpływ na ciepło w drewnianym domu?
Stare drewniane okna są zazwyczaj przeciągliwe, a zwykłe, pojedyńcze szyby promieniują zimnem w twarz. Dlatego w żadnym wypadku nie można zapominać o prawidłowej izolacji okien. Z jednej strony wiąże się to z prawidłowym podłączeniem do ściany podczas montażu. Jest to łatwe do wykonania przy użyciu odpowiedniego materiału uszczelniającego. Do tego dochodzi jeszcze wybór samych okien. Oczywiście w dzisiejszych czasach nikt nie montuje pojedynczej warstwy szkła. Wszystkie nowoczesne okna mają co najmniej podwójną szybę, ale jeszcze lepsze są trzy warstwy. W większości przypadków pomiędzy nimi umieszcza się również gaz termoizolacyjny. Następujące typy okien są bardzo popularne w domach z bali:
- Okna drewniane naturalnie najlepiej pasują do domu z bali. Emanuje z nich ciepło i komfort. Są one jednak również bardzo wymagające w utrzymaniu no i oczywiście droższe od okien PCW. Drewno się starzeje i trzeba je malować. Wilgoć i mróz atakują drewniane okna.
- Okna drewniano-aluminiowe przeciwdziałają tej wadzie okien czysto drewnianych. Na zewnątrz stosuje się aluminium, a wewnątrz drewno. Pozwala to zachować przytulny charakter mieszkania. W tym samym czasie, pogoda nie może już atakować z zewnątrz.
- Okna aluminiowe praktycznie nie wymagają konserwacji. W międzyczasie stały się one również lepsze pod względem izolacji cieplnej. Dla wielu osób nie są one jednak odpowiednie do domu z bali.
- Okna plastikowe są zazwyczaj stosowane tylko ze względu na cenę. Jednakże, mają one również wielkie zalety, gdy izolują Twój dom z bali. Jednocześnie okna plastikowe charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną i trwałością oklein.
- Okna aluminiowe z tworzywa sztucznego łączą w sobie wszystkie zalety, które istnieją z technicznego punktu widzenia. Są one z pewnością najlepszym wyborem do ocieplenia drewnianego domu. Wielu właścicieli domów z bali uważa jednak, że nie pasują one do domów drewnianych.
Izolacja podłogi w drewnianym domu: materiały do izolacji termicznej + wskazówki dotyczące wyboru izolacji.
Dobra izolacja termiczna zmniejsza straty ciepła o 20-40%, a w niektórych przypadkach jeszcze więcej. Jednocześnie odpowiednio dobrana izolacja podłogi w drewnianym domu nie tylko obniża koszty ogrzewania, ale także bezpośrednio wpływa na mikroklimat w pomieszczeniach.
Nie ma uniwersalnego materiału termoizolacyjnego dla wszystkich przypadków.
Nawet w tym samym domku podłogi w różnych pomieszczeniach często muszą być izolowane różnymi izolacjami termicznymi. Wymagania dotyczące przewodności cieplnej podłóg w nich często się różnią.
Właściwy wybór izolacji
Wybór izolacji dla podłogi zależy w dużej mierze od konstrukcji podłogi i charakteru pomieszczeń znajdujących się pod i nad nią. Jeśli jedno z nich nie jest ogrzewane, liczba odpowiednich opcji izolacji termicznej jest znacznie ograniczona.
Należy rozróżnić podłogi w domu drewnianym pomiędzy:
- piwnicą i parterem;
- podłogi mieszkalne.
W drugim przypadku izolacja nie jest zwykle wykonywana. Powyżej i poniżej znajdują się ogrzewane pomieszczenia o w przybliżeniu takich samych parametrach mikroklimatu. Nie jest konieczne izolowanie ich dodatkową izolacją termiczną.
Jednak podłoga nad piwnicą musi być izolowana w każdym przypadku w drewnianym domu. I nie ma znaczenia, czy piwnica jest w jakiś sposób wykorzystywana, czy też wiatr wieje od dołu między podporami fundamentu palowego.
Zmienia się tylko opcja izolacji i jej grubość, jednak izolacja musi być zainstalowana, w przeciwnym razie straty ciepła przez nieizolowany sufit będą zauważalne.
Podłoga w domu drewnianym na parterze jest zainstalowana:
- na podłodze;
- na łączniku;
- na legarach.
Pierwsza opcja jest zwykle używana z niskim fundamentem listwowym. Druga – z podstawą fundamentową w postaci monolitycznej płyty. Trzecia – we wszystkich innych sytuacjach.
W każdym przypadku izolacja powinna być dobierana indywidualnie. Na przykład niemożliwe jest umieszczenie wełny mineralnej na ziemi, szybko staje się wilgotna i pogarszają się jej właściwości.
Dobra wentylacja podziemna
Jeśli używany jest grzejnik, podłoże musi być dobrze wentylowane, w przeciwnym razie sam materiał izolacyjny ulegnie zniszczeniu z powodu kondensacji, a także stykających się z nim kłód i korony drewna
Głównym powodem uszkodzenia izolowanej podłogi na parterze nad piwnicą jest nadmierna wilgotność. Na izolator termiczny i konstrukcję takiej podłogi w drewnianym domu wpływa wilgoć gleby i kondensacja powstająca z powodu różnicy temperatur, a także woda rozlana podczas czyszczenia.
Do ochrony izolacji stosuje się polimerowe membrany hydroizolacyjne. Jeśli jednak system izolacji podłogi został zaprojektowany bez wentylacji, folie, które zakłócają swobodny odpływ kondensatu, mogą w rzeczywistości spowodować uszkodzenia. Jeśli izolacja ulegnie zamoczeniu, traci swoje właściwości izolacyjne i staje się doskonałą pożywką dla grzybów.
Możliwe materiały do izolacji
Na rynku krajowym dostępna jest bardzo duża ilość materiałów izolacyjnych. Ale nie wszystkie z nich nadają się do izolacji podłogi w niskim domu z bali wykonanych z drewna.
Z jednej strony należy wziąć pod uwagę kompatybilność wybranego materiału termoizolacyjnego i drewna, z którego zbudowany jest dom. Z drugiej strony, nie należy zapominać o przyjazności dla środowiska wszystkich użytych materiałów budowlanych.
Najlepsza izolacja jest naturalna
Wybierając izolację termiczną podłogi w rustykalnym drewnianym domu, zaleca się skupienie się na naturalnych materiałach przyjaznych dla środowiska.
Główną zaletą drewnianego domku jest to, że jest on przyjazny dla środowiska. Izolacja podłogi materiałami syntetycznymi powinna być ostatecznością.
Wśród różnych urządzeń grzewczych do drewnianego domu, zalecane są następujące:
- Wełna mineralna;
- ecowool celulozowy;
- keramzyt;
- Trociny;
- Fibrolith.
W niektórych sytuacjach można również użyć ekstrudowanej pianki polistyrenowej. Najlepiej jednak unikać tego materiału i wybrać bardziej przyjazną dla środowiska izolację z powyższej listy.
Opcja 1 – kamienna wełna mineralna
Wełna mineralna produkowana jest z włókien szklanych, żużla wielkopiecowego i kamieni. W domach drewnianych warto zastosować ostatni z tych rodzajów – izolację bawełnianą z włókien bazaltowych. Jest ona najbezpieczniejsza dla człowieka i przyjazna dla środowiska – praktycznie nie zawiera syntetycznych spoiw.
Wełna mineralna posiada:
niską przewodność cieplną na poziomie 0,034-0,04 W / (m * K);
doskonałą przepuszczalność pary wodnej;
dobrą redukcję hałasu.
Izolacja bazaltowa nie ulega rozkładowi, nie pali się i może wytrzymać ogrzewanie do 700 ° C bez utraty wydajności.
Bazaltowa wełna mineralna
Izolacja domu wełną szklaną powinna być wykonywana wyłącznie na zewnątrz. Ten rodzaj wełny mineralnej charakteryzuje się kruchością włókien szklanych, które powodują podrażnienia podczas kontaktu ze skórą i błonami śluzowymi.
Opcja 2 – Ecowool z celulozy
Materiał ten jest przyjazny dla środowiska, odporny na pleśń i niepalny. W produkcji Ecowool celuloza (odpady papierowe) jest impregnowana środkami antyseptycznymi i zmniejszającymi palność.
Ten materiał termoizolacyjny może wchłonąć wilgoć do 15% swojej wagi.
Ecowool nie może być również instalowany w pobliżu podstaw głównych kominów, fundamentów pieców i kominków. Celuloza tli się pod wpływem wysokich temperatur. Jednak stopniowe tlenie się papieru nieuchronnie rozrzedza warstwę izolacyjną i prowadzi do zwiększenia strat ciepła.
Papier i masa celulozowa z ekobawełny
Główną wadą ecowool jest wysoka absorpcja wilgoci – jeśli taki materiał nie jest suszony przez wentylację, szybko traci swoje właściwości termoizolacyjne
Opcja 3 – trociny
Jeśli chcesz uzyskać najczystszy dom z ekologicznego punktu widzenia, izolacją podłogi w drewnianym domu mogą być trociny. Wsypuje się je między bale ubitą warstwą o grubości od 10 do 40 cm, co daje wystarczająco wysokiej jakości izolację bez żadnych chemikaliów.
Trociny są najtańszą z dostępnych izolacji. Są sprawdzone przez czas i długą praktykę. Jednak materiał ten, jak każde drewno, jest łatwopalny. Czy warto dodawać łatwopalne paliwo do ewentualnego pożaru w drewnianym domu jest kwestią otwartą.
Naturalne i tanie trociny
Aby zapobiec przedostawaniu się myszy do trocin, zaleca się podlewanie ich wapnem gaszonym. A przeciwko grzybom idealna jest impregnacja w postaci siarczanu miedzi
Opcja 4 – keramzyt
Drugą linię pod względem taniości po trocinach można słusznie przyznać keramzytowi. Izolacja ta składa się z wypalanej gliny. Ma postać granulek z wieloma wypełnionymi powietrzem wnękami.
Z minusów keramzytu warto wspomnieć jedynie o jego wysokiej higroskopijności. Kiedy granulat keramzytu zostanie rozłupany, wchłania wodę jak gąbka. Bez hydroizolacji w postaci grubej folii polietylenowej nie można zastosować tego materiału.
Keramzyt doskonale izoluje glebę
Keramzyt idealnie nadaje się do izolacji termicznej podłóg na gruncie. Jest również powszechnie stosowana do układania izolowanych wylewek betonowych, wylewając ją od dołu lub stosując jako wypełniacz do zaprawy.
Opcja 5 – styropian
Materiał ten jest sprzedawany w postaci pianki i płyty. Penoplex (EPSP). Jeśli go wziąć, to do izolacji podłogi tylko drugą opcją jest ekstrudowana pianka polistyrenowa. Jest gęstszy i pochłania znacznie mniej wilgoci.
Spieniony polistyren i drewno są często nazywane antagonistami. Pierwszy nie przepuszcza wilgoci, a drugi wręcz przeciwnie, dobrze ją wchłania, a następnie uwalnia do powietrza.
Jednak przy prawidłowym montażu EPSS i pianka mogą być łączone z konstrukcjami drewnianymi. Należy jedynie pozostawić szczelinę wentylacyjną między izolacją z pianki polistyrenowej a drewnem, aby zapobiec gromadzeniu się tam kondensatu.
Wytłaczana pianka polistyrenowa między opóźnieniem
Głównymi wadami EPS są jego łatwopalność w przypadku uwolnienia szkodliwych gazów i niska przepuszczalność pary wodnej. Nawet obecność dodatków nie chroni tej izolacji przed otwartym płomieniem, a brak przenoszenia pary wodnej zapobiega oddychaniu drewnianej podłogi.
Opcja 6 – Płyta pilśniowa
Płyta pilśniowa wykonana jest z wiórów drzewnych i cementu.
Jeśli potrzebujesz najbardziej przyjaznego dla środowiska materiału, wybór powinien zatrzymać się na trocinach, keramzycie lub płycie pilśniowej. Wata bazaltowa jest również gotowa dać styropianowi poważną przewagę pod tym względem.
Izolacja z polistyrenu i EPS
Jeśli dom znajduje się w wilgotnym obszarze z wysokim poziomem wód gruntowych, EPSS powinien być preferowany do izolacji podłogi. Ze względu na swoją odporność na wilgoć wytrzyma w piwnicy dłużej niż inne warianty.
Zaleca się również izolację podłóg w łazience, toalecie i kuchni za pomocą ekstrudowanej pianki polistyrenowej. Pomieszczenia te charakteryzują się wysoką wilgotnością, a im bardziej odporna na wilgoć izolacja, tym dłużej ten materiał będzie spełniał swoją rolę.
Jeśli jednak wentylacja w podłożu jest dobrze przygotowana, można również użyć zwykłej wełny mineralnej.
Dla porównania, poniższa tabela przedstawia główne cechy izolacji:
Materiał Przewodność cieplna, W / (m * K) Paroprzepuszczalność, mg / (m * h * Pa).
- Skalna wełna mineralna 0,034-0,039 0,3-0,35
- Ecowool 0,038-0,041 0,3-0,67
- Keramzyt 0,1-0,18 0,25-0,27
- Trociny 0,05-0,08 0,3-0,8
- Fibrolit (o gęstości 300-500 kg / m3) 0,07-0,1 0,18-0,3
- Eps 0,029-0,032 0,003-0,005
Wybierając materiał do izolacji podłogi w drewnianym domu, należy porównać dostępne opcje:
- Przewodności cieplnej;
- Przepuszczalności pary wodnej;
- Palność;
- przyjazności dla środowiska;
- trwałości (odporność na wilgoć i grzyby);
- cena.
Im niższa przewodność cieplna izolacji, tym lepiej. Przepuszczalność pary wodnej wpływa na zdolność oddychania i odprowadzania skroplin.
Keramzyt i trociny są uważane za najtańsze izolatory termiczne. Droższe są płyty pilśniowe, Ecowool i EPS.
Fibrolit charakteryzuje się stosunkowo wysoką higroskopijnością. Szybko wysycha, ale jest to możliwe tylko przy dobrej wentylacji. Jest niepalny, nieszkodliwy dla ludzi, nie gnije i jest oddychającym izolatorem termicznym. Niemożliwe jest jego zamoczenie i zamarznięcie.
Podsumowanie – Czy ocieplanie domu z drewna ma sens?
Ocieplenie domu z drewna jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Włożone w to pieniądze są bardzo dobrą inwestycją. Tylko w przypadku budowy domów z bali z pni drzew estetyka czasami przemawia przeciwko izolacji ścian. Pod względem oszczędności i możliwości schowania instalacji w ścianach warstwowych ocieplenie domu z bali również tutaj byłoby bardzo opłacalne. Nie ma lepszego sposobu na wykorzystanie Twoich pieniędzy.