Ocieplanie domu drewnianego. Jaki materiał wybrać?

Jednym z najważniejszych etapów wykończenia każdego domu jest termoizolacja. Czy budujemy domy z drewna czy murowane, zawsze trzeba te prace wykonać, aby ciepło nie uciekało z ogrzewanych pomieszczeń. Dziś skupimy się na izolacji domów drewnianych.

Drewno samo w sobie jest niezwykłym materiałem izolacyjnym. Jeżeli zależy Wam na niskich rachunkach za ogrzewanie, zdecydowanie domy z bala są najlepszym wyborem. Utrzymują przez długi czas ciepło w pomieszczeniach. Ich ściany szybko się nagrzewają, a przy tym powoli oddają ciepło na zewnątrz. Nie oznacza to jednak, że możemy całkowicie zrezygnować z dodatkowym materiałów izolacyjnych w takich budynkach. Na taki komfort na pewno nie możemy sobie pozwolić.

Wełna mineralna

Jest to najczęściej wybierany materiał do izolacji domu drewnianego. Odznacza się podobnymi parametrami paraprzepuszczalności co drewno, dlatego tak dobrze z nimi komponuje. Przepływ pary wodnej przez ściany będzie dzięki temu nieograniczony. Wełna mineralna odznacza się znakomitą izolacją cieplną. Szczególnie dobre właściwości posiada wełna szklana. Dodatkowym walorem tego materiału jest jego niepalność.

Styropian

Zdania są podzielne. Jedni uważają, że materiał ten zupełnie nie nadaje się do ocieplania domów drewnianych. Inni twierdzą, że styropian można wykorzystać, ale pod pewnymi warunkami. Trzeba uważać wybierając ten materiał, ponieważ nieodpowiednio dobrane płyty mogą spowodować skraplanie się pary wodnej. Doprowadzi to do tego, że drewniane domy będą miały problem z wilgocią. Jeżeli upieramy się, aby ten materiał zastosować, powinniśmy pamiętać, aby nie pojawiły się żadne nieszczelności wokół okien i drzwi. Dzięki temu woda nie przedostanie się pod styropian. Istotne będzie również to, aby domy drewniane zostały wyposażone w wiatroizolację, a więc w folię paroprzepuszczającą parę wodną od poszycia na zewnątrz. Stosując te rozwiązania można ograniczyć problemy ze styropianem w drewnianym domu.

Ocieplać od wewnątrz czy od zewnątrz?

Kolejną kwestią jest wybór sposobu ocieplenia: albo od wewnątrz, albo od zewnątrz. W naszym klimacie dużo lepiej wyjdziemy, jeżeli domy z bali ocieplimy od zewnętrznej strony. Niestety, ale jeżeli się na takie rozwiązanie zdecydujemy, trzeba będzie zasłonić zewnętrzną elewację wykonaną z drewna. Coś za coś.

Oceń ten post
[Wszystkie: 1 Average: 5]