Domy drewniane – ciekawostki

Domy drewniane – co warto o nich wiedzieć

Co sprawia, że domy drewniane są tak popularne i wiele osób marzy o ich posiadaniu? Może ma na to wpływ szlachetność materiału czy przytulność tworzonego wnętrza? A może zupełnie co innego? Na pewno domy z drewna skrywają wiele tajemnic, a informacje na ich temat są niezwykle ciekawe.

Zanim zaczniesz planować budowę domu drewnianego…

Musisz zdecydować, czy budynek powstanie z:

  • bali okrągłych – najlepiej, aby pochodziły one z Północnego Uralu z Rosji. W ekstremalnych warunkach pogodowych rosną tam sosny i świerki, odpowiednio zahartowane na mróz i posiadające bardzo dobre parametry ciepłoprzepuszczające,
  • bali klejonych – powstają one z sosny pozyskiwanej z Finlandii, gdzie panują naprawdę trudne warunki atmosferyczne pozwalające na zahartowanie materiału. Po pocięciu konarów na deski, są one poddawane procesowi suszenia, a następnie są łączone za pomocą mini-kołków i poddawane impregnacji. Ostatnim etapem jest ich sklejanie pod ciśnieniem w bale,
  • bali ciosanych – jest to najstarsza metoda, w jakiej mogą zostać wzniesione domy z bala. Kiedyś bale ciosano ręcznie siekierą, dziś człowiek został zastąpiony maszyną wytwarzającą taki sam efekt,
  • bali suszonych komorowo do wykorzystania przy budowie domu z bala drewnianego w technologii sumikowo-łądkowej, bardzo trwała i niedroga polecana do tego rodzaju budownictwa.

Wszystkie domy z bali są odporne na działanie wilgoci i korozję biologiczną

Trwałość tej konstrukcji jest niewątpliwie jej zaletą. W związku z tym, że drewno ma naturalne, organiczne pochodzenie jest odporne na korozję biologiczną. Oczywiście jedynie wtedy, gdy budynek jest odpowiednio zabezpieczony i poddawany okresowym zabiegom zabezpieczającym, jeżeli chodzi o działanie wilgoci. Drewno jest w stanie wytrzymać naprawdę bardzo dużo.

W domach drewnianych jest cicho, tak samo jak w domach murowanych

Parametry akustyczne w nowoczesnych domach drewnianych są bardzo dobre, ponieważ stosowane do ich wykończenia materiały są coraz nowocześniejsze. Dzięki temu, że w przegrodach czy stropach zostanie zastosowana nowoczesna izolacja, można uzyskać bardzo ciekawe efekty wygłuszające, które będą atrakcyjne dla osób przebywających w budynku. Tym samym domy drewniane staną się jeszcze bardziej przyjazne dla mieszkańców.

Ciekawostek i faktów na temat domów drewnianych jest naprawdę bardzo dużo. Na pewno budowa domów drewnianych dostarczy na ten temat wiele informacji. Zanim podejmiesz ostateczna decyzję o tym przedsięwzięciu, dowiedz się o technologii drewnianej jak najwięcej.

Oceń ten post
[Wszystkie: 0 Average: 0]