Budowa domów drewnianych bez pozwolenia

Budowa domów drewnianych bez pozwolenia na budowę

Niestety, ale budowa domów drewnianych bez pozwolenia nie jest możliwa. Jeżeli chcesz mieć budynek z prawdziwego zdarzenia, w pełni funkcjonalny i o odpowiednio dużych wymiarach powyżej powierzchni 35 m2, konieczne jest uzyskanie stosownych pozwoleń od właściwego urzędu.

Zgłoszenie budowy w Starostwie Powiatowym

Hasła pojawiające się w ofertach wielu firm budowlanych mówiące o tym, że domy drewniane można wybudować bez pozwolenia z właściwego urzędu, są jedynie chwytem marketingowym. Tak naprawdę, każdy obiekt trzeba zgłaszać przed rozpoczęciem prac budowlanych. W przypadku domku letniskowego, należy złożyć odpowiednie dokumenty w Starostwie Powiatowym, ale tylko wtedy, jeżeli budynek ma nie więcej niż 35 m2. Można je budować uproszczoną metodą, niewymagającą uzyskiwania pozwolenia na budowę, ale konieczne jest dopełnienie formalności. Wszystkie potrzebne dokumenty można ściągnąć ze strony Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Znajdują się tam informacje o następujących załącznikach, które należy dołączyć do dokumentacji:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • szkice i rysunki, które pozyskasz u wykonawcy domku,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej,
  • własnoręcznie naniesienie lokalizacji inwestycji na mapkę sytuacyjną działki.

 

Konieczne jest złożenie wszystkich dokumentów przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dzięki temu domy z bala powstaną zgodnie z prawem i nikt nagle nie wstrzyma takiej budowy uznając ją za bezprawną. Tak naprawdę, powinno się odczekać 21 dni od dnia złożenia dokumentów, aby mieć pewność, że nie zostaną zgłoszone żadne zastrzeżenia wynikające z działań prowadzonych przez urząd.

Warunki techniczne domu na uproszczonych zasadach przyznawania pozwolenia

Jeżeli chcesz mieć domy z bali bez niepotrzebnej biurokracji, możesz zbudować tylko domek letniskowy do 35 m2 służący do rekreacji i odpoczynku. Można zbudować je na działce prywatnej, także na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Uwarunkowania, jakie budynek musi spełniać znajdują się w planie zagospodarowania działki. Zdecydowanie drewniane domy letniskowe można będzie więc zbudować bez większych komplikacji. Cała inwestycja dostępna jest w dodatku w przystępnej cenie, dlatego pod wieloma względami jest opłacalna.

Oceń ten post
[Wszystkie: 1 Average: 5]