Zmiany w kontekście budowy domów drewnianych w 2022 roku

Pod koniec października 2021 roku, Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o budownictwie drewnianym. Wszystko w ramach prac nad Polskim ładem. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 2. Stycznia 2022 roku.

Domy drewniane bez pozwolenia – jakie warunki?

Pierwszą ze zmian będzie możliwość postawienia domu drewnianego bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Główny warunek w tym przypadku jest taki – obiekt do 70m2 powierzchni zabudowy.

Dom bez pozwolenia musi być przeznaczony wyłącznie do potrzeb własnych, a nie np. na wynajem. Konieczne jest również to, aby był wolnostojący z maksymalnie dwiema kondygnacjami, posiadał płaski dach lub pochyły z niewielkim poddaszem (wszystko zależy tutaj od warunków klimatycznych i lokalnych uwarunkowań).

Popyt na domy z bali, może z tego powodu znacznie wzrosnąć.

Trzeba też wspomnieć o tym, że stawiany budynek musi mieścić się w całości na działce. Jeżeli będzie sięgał na działki sąsiednie, nie będzie możliwa jego budowa bez pozwolenia.

A co z terenami, które nie są objęte planem miejscowym?

W tym przypadku konieczne jest, aby do kolejnej zabudowy nie było więcej niż 200m. Inaczej inwestor nie uzyska warunków zabudowy (WZ).

Co z formalnościami?

Wszelkie formalności zostaną uproszczone, będzie ich znacznie mniej. Realizacja będzie możliwa tylko na podstawie zgłoszenia, czyli bez zgody, zatrudniana kierownika (chociaż można to zrobić) oraz prowadzenia dziennika budowy.

Na obszarach, które posiadają plan miejscowy wystarczy jedynie zgłoszenie, wraz z projektem domu, bez konieczności uzyskiwania warunków zabudowy.

Natomiast na terenach pozbawiony planu miejscowego, trzeba będzie otrzymać warunki zabudowy (wydawane przez Urząd w terminie do 21 dni). Po ich uzyskaniu, można dokonać zgłoszenia budowy, jeśli mam już w posiadaniu oczywiście wszystkie pozostałe dokumenty. Może zostać to przeprowadzone przez internet.

Jak mówi Pan Tomasz Szlązak – prezes spółki PDD (Polskie Domy Drewniane S.A.), w rozmowie z Newseria Biznes:

„Antycypujemy w tym momencie, że wolumen tych domów w skali roku wzrośnie

z mniej więcej 950 oddawanych rocznie

do mniej więcej 2500 sztuk.”

Zdaniem prezesa, umożliwi to rozwój budownictwa na niespotykaną dotąd skalę.

Zarząd PDD chce zapewnić bezpieczeństwo takich obiektów, dlatego trwają przygotowania nad platformą, dzięki której klient będzie zadowolony, spokojniejszy i pewny tego, że zakupił dom, który jest certyfikowany, energooszczędny, objęty gwarancją oraz ubezpieczeniem.

Projekty domów jednorodzinnych za 1 zł

Ustawa przewiduje również udostępnienie bezpłatnego dostępu (lub za symboliczną złotówkę) do gotowych, elastycznych, projektów domów jednorodzinnych, posiadających wysokie walory architektoniczno-funkcjonalne, oszczędne i estetyczne. Wszystko po to, aby wesprzeć Polaków i pomóc zrealizować marzenie o własnym domu.

Pomoże to budującym zaoszczędzić znaczną część pieniędzy. Cena jednego projektu waha się w granicach od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych. To daje również gwarancję na to, że zakupiony projekt, będzie spełniał wszystkie wymogi.

Zwiększona dozwolona wielkość domu letniskowego

Rząd wprowadził również zmiany w przypadku domków letniskowych, a mianowicie zwiększył ich dozwoloną wielkość z 35m2 do 70m2.

Nie ulega natomiast zmianie to, iż dalej nie będzie można zamieszkiwać takiego obiektu na stałe. Tak samo w przypadku tego, że można postawić jeden domek rekreacyjny na każde 500m2 obszaru.

Koszty związane z budową domu bez konieczności posiadania pozwolenia:

Na przeszkodzie dla wielu osób do zrealizowania marzenia o posiadaniu drewnianego domu, mogą okazać się zbyt wysokie koszta, związane z budową i wykończeniem. W przypadku działek budowlanych, ceny są również spore. Jednocześnie należy liczyć się z dodatkowymi wydatkami, np. w przypadku działki – jeśli nie jest uzbrojona, trzeba zapłacić za podłączenie mediów.

Bibliografia:

· https://regiodom.pl/dom-bez-pozwolenia-do-70-m2-nadchodzi-prezydent-podpisal-ustawe-oto-zasady-terminy-i-koszty-polski-lad-zmieni-tez-domki/ar/c9-15620002 ,

· https://www.drewno.pl/artykuly/12241,w-zwiazku-ze-zmiana-przepisow-mozliwy-nawet-trzykrotny-wzrost-liczby-oddawanych-domow-z-drewna.html ,

· https://www.google.pl/amp/s/www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/drewniany-dom-dla-polaka-prezydent-podpisal,152,0,2412952.html%3famp=1 .

Oceń ten post
[Wszystkie: 2 Average: 5]