Ogrzewanie domu z bali – kilka prostych wskazówek, jak zaoszczędzić pieniądze
Wiele osób zastanawia się nad dobrym ogrzewaniem domu z bali. Dzieje się tak dlatego, że nadal panuje przekonanie, że dom drewniany jest trudniejszy do ogrzania. Ale w zasadzie, przy planowaniu optymalnego systemu ogrzewania domu z drewna, wszystko jest prawie takie samo jak w przypadku konwencjonalnego domu murowanego.
Oto najważniejsze wskazówki dotyczące ogrzewania domu z bali. Pozwolą one zaoszczędzić Państwu pieniądze w sezonie grzewczym.
Warto wspomnieć o tym że 76 % światła słonecznego jest przekształcane w ciepło, gdy wpada przez okna. Szczególnie popularne jest instalowanie dużych okien obrazowych wychodzących na południe lub południowy zachód. To nie tylko sprawia, że całe wnętrze życiowa jest jasne i ciepła. Prawie przez cały rok można się tu również opalać. Jeśli duże okno skierowane jest bardziej na południowy zachód, można także cieszyć się wieloma pięknymi zachodami słońca.
Spis treści
Rodzaj drewna ma wpływ na ogrzewanie domu z bali
Zwłaszcza przy budowie z całych bali każdy zastanawia się, które drzewa są najodpowiedniejsze. Jedno jest pewne: bale mają doskonałą wartość współczynnika R. Mówiąc prościej, ta liczba pomiarowa wskazuje, jak łatwo ciepło przenika przez materiał. Dlatego mówi się również o “masie termicznej”. Wyższa wartość współczynnika R oznacza lepsze właściwości izolacyjne.
Świerk
Najszybciej rośnie świerk. Dlatego też drzewo to ma również najniższą cenę, co również czyni je bardzo popularnym. Jest również bardziej miękki i dlatego łatwiej się odkształca. Jasne drewno świerkowe jest prawie pozbawione słojów i dlatego lepiej ukrywa przejścia. Modrzew rośnie wolniej i w ten sposób rekompensuje niektóre słabe właściwości świerka, jednak kosztuje on nieco więcej.
Sosna
Drzewo to rośnie znacznie wolniej, dzięki czemu jego drewno jest znacznie gęstsze. Dzięki temu sosna zapewnia optymalną izolację. Drewno sosnowe znane jest z pięknych słojów i sęków. To daje drewnu jego naturalny wygląd, który wielu ludzi kocha. Sosna znana jest również z tego, że ma właściwości wysuszające pęknięcia. Zwykle przebiegają one wzdłuż ziarna. Nie ma to jednak złego wpływu ani na izolację, ani na statykę belek. Spośród trzech najczęściej stosowanych gatunków drewna jest ono jednak również najdroższe.
Izolacja ułatwia ogrzewanie domu z bali
Odpowiednia izolacja domu z bali może łatwo zmniejszyć koszty ogrzewania o 30% lub więcej. Ponadto, dobrze izolowany dom z bali pozostaje miły i chłodny nawet w gorące lata. Zwłaszcza w czasach globalnego ocieplenia, ten aspekt również powinien być brany pod uwagę. Ogólnie rzecz biorąc, podczas planowania izolacji należy wziąć pod uwagę trzy podstawowe obszary.
Ściany: Ponownie, to zależy od ogólnego rodzaju konstrukcji. Jeśli ściany są wykonane z bali, muszą być wystarczająco grube. Ale nawet wtedy jest wymagana odpowiednia izolacja ścian żeby spełnić obowiązujące normy cieplne. W budownictwie szkieletowym pomiędzy ramami drewnianymi i tak zawsze znajduje się kilka warstw izolacji. Zawsze ważne jest, aby zastosować membranę jako barierę dla pary wodnej. W przeciwnym razie później pojawią się problemy z wilgocią.
Podłoga: Wraz z dachem, aż do 70% ciepła jest rzekomo tracone przez podłogę. Dlatego też podłoga powinna być szczególnie dobrze izolowana. Zimna ziemia promieniuje w górę. Jednocześnie w ramach cyrkulacji chłodniejsze powietrze wewnętrzne osadza się na podłodze. Dlatego warto ciekawym rozwiązaniem jest postawić dom na palach i dobrze go izolować od spodu w kilku warstwach. Dzieje się tak dlatego, że większość wilgoci pochodzi również z dołu.
Dach: Jest to odpowiednik podłogi. Ze względu na światło słoneczne, nie jest jednak tak źle jak poniżej. Ciepłe powietrze z pomieszczenia w naturalny sposób gromadzi się również u góry. Tym ważniejsza jest dobra izolacja. W przeciwnym razie całe ciepło bez przeszkód ucieka do góry. Dach jest również izolowany w kilku warstwach za pomocą membrany. Należy jednak zapewnić wentylację tylną pod dachówkami. W przeciwnym razie woda kondensacyjna nie może wyschnąć i wkrótce zaatakuje całe drewno w dachu. To z kolei powoduje pleśnienie i gnicie.
Unikanie nieszczelności
Jak już wspomniano, w szczególności pnie drzew mogą tworzyć pęknięcia podczas suszenia. Zazwyczaj nie mają one znaczenia do pewnego rozmiaru. Jednakże, aby utrzymać je w granicach limitów, kłody są zazwyczaj wstępnie suszone. Może to sięgać tak daleko, że są one umieszczane w ich własnych piecach do suszenia. Jednakże, kłody mogą być suszone delikatnie i powoli poprzez naturalne przechowywanie na zewnątrz.
Po wybudowaniu dom z bali, jak każdy dom osiada. Może to również powodować dalsze nieszczelności. Najlepiej jest je od razu odpowiednio uszczelnić. W tym celu należy po prostu przeprowadzać przegląd półroczny. Można to również zrobić za pomocą kamer termowizyjnych. Zdjęcia termowizyjne pokazują również, jak dużo ciepła jest tracone przez okna i drzwi. Dlatego warto nie tylko zamontować dobrze izolowane okna i drzwi z potrójnymi szybami. Przyłącza muszą być również dobrze zaizolowane podczas instalacji. Należy również uważnie obserwować połączenia w narożnikach ścian oraz z dachem i podłogą. Jeśli dojdzie do nieszczelności, ubytki można łatwo i bez większego wysiłku wypełnić pianką. Trzeba je tylko znaleźć.
Fundament a ogrzewanie domu drewnianego
Fundament jest również podstawą systemu ogrzewania domu z bali. Jak już wspominaliśmy, podłoże jest strategicznie ważnym miejscem pod względem izolacji. W zależności od podłoża, zimno promieniuje w górę. Na skalistym podłożu promieniowanie zimna jest oczywiście większe. Dlatego cały dom z bali najlepiej postawić na pniach drzew lub płytach. W ten sposób pod domem tworzy się warstwa powietrza, która izoluje zarówno przed zimnem, jak i wilgocią. Sama podłoga powinna również zawierać membranę przeciwwilgociową i być zbudowana w kilku warstwach. Drewniane pręty mogą być użyte do stworzenia niezbędnego przepływu powietrza. Dzięki izolacji całej podłogi można zaoszczędzić do 20 % kosztów ogrzewania rocznie. Ponadto nie można zapominać, że fundament stanowi również podporę dla całego domu z bali. Nie można więc zapominać również o stabilności. W zależności od podłoża, zaleca się wylanie stabilnej płyty betonowej. To rozwiązanie może także wyrównać miękkie podłoże. Późniejszym pęknięciom można zapobiec stosując zbrojenie betonu i jego odpowiednie osuszanie.
Zwróć uwagę na wilgotność drewna
W naturze dobre przewodnictwo wody w drewnie zapewnia przetrwanie drzewa. Może to być również korzystne dla powietrza w pomieszczeniach. Poprzez magazynowanie wilgoci, drewno reguluje wilgotność w pomieszczeniu. Jeśli jednak pnie drzew lub drewniane deski wchłoną zbyt dużo wilgoci w krótkim czasie, to będą pleśnieć. W ten sposób przyciągane są do niej również różne szkodniki. Może również dojść do gnicia.
Wszystkiego tego można uniknąć poprzez dobre przygotowanie drewna. Jest ono zazwyczaj wstępnie suszone przez producenta do 19 % wilgotności. Należy więc jak najmniej oszczędzać na materiałach budowlanych. W przeciwnym razie trzeba będzie wydać kilku krotnie większe kwoty na walkę z wilgocią. Jeśli jest już za późno, pomocne mogą okazać się wentylatory lub urządzenia osuszające. Warto kupić kup higrometr. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest zbyt wilgotne przez dłuższy czas, wystarczy je po prostu mocno podgrzać. Suche powietrze grzewcze może szybko wyeliminować problem wilgoci.
Planowanie sufitów oraz rodzaju i rozmieszczenia okien
Już na wstępie zostało powiedziane, że rozmieszczenie okien ma kluczowe znaczenie. Dom z bali powinien mieć największą całkowitą powierzchnię okien skierowanych w stronę słońca. Zapewnia to naturalne ogrzewanie. Jednak jakość okien również odgrywa istotną rolę. Stare drewniane okna z prostymi szybami są znane z przeciągów i kondensacji. Dzięki temu zarówno zimno, jak i wilgoć przenikają. Obecnie podwójne, a nawet potrójne szyby zapewniają optymalną izolację. Wnęki pomiędzy szybami okiennymi są zazwyczaj również wypełnione gazem. Wspomaga to izolację cieplną i akustyczną okien. Jeśli zaoszczędzisz na tych elementach, zapłacisz później o wiele więcej za ogrzewanie domu z bali.
W przypadku sufitów wewnętrznych ważna jest nie tylko wspomniana wyżej izolacja. Kilka warstw izolacji powinno zapobiec ucieczce ciepła do góry. Szczególnie w pięknie zaprojektowanych domach z bali, konstrukcja jest często bardzo otwarta. Wysokie sufity zazwyczaj umożliwiają bezpośredni widok na wnętrze dachu. Takie konstrukcje wyglądają dobrze, ale są trudne do podgrzania. Dlatego zawsze należy rozważyć instalację sufitu podwieszanego. Dzięki panelom i prostym systemom zatrzaskowym można je nawet zamontować samodzielnie w ciągu kilku godzin. Koszty zaoszczędzone na ogrzewaniu domów z bali są zdecydowanie niższe niż koszty materiałowe.
Najlepszy typ ogrzewania domu z bali
- Jaki jest najlepszy sposób na ogrzewanie domu z bali? Najczęściej stosowane obecnie systemy grzewcze są następujące:
- Kominek otwarty lub zamknięty: gwarantuje to romantyczne wieczory przy ogniu. Drewno musi być jednak również stale rozdrabniane. Ponadto kominki powodują również pewną ilość zanieczyszczeń.
- Ogrzewanie gazowe: Te urządzenia grzewcze są bardzo wydajne. Wymagają one jednak stałej konserwacji i podłączenia do gazu. Często nie jest to możliwe w domkach z bali na wsi.
- Ogrzewanie elektryczne: Są one bardzo praktyczne. Jednak niewielka konserwacja oznacza wysokie koszty energii. W schroniskach górskich energia elektryczna jest często samodzielnie wytwarzana przez fotowoltaikę. Tam jest to najlepsza opcja dla ogrzewania domów z bali. Ponadto, promienniki podczerwieni stają się coraz tańsze i bardziej popularne. Tutaj wystarczy powiesić w pokoju piękny obraz, który optymalnie ogrzewa pomieszczenie.
- Wreszcie, należy rozważyć zainstalowanie termostatów w poszczególnych pomieszczeniach. Ogrzewanie podłogowe może być również bardzo przyjemne, szczególnie w łazience.
- Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się również pompy ciepła, które nie zużywają prawie żadnej energii.
I tak dochodzimy do ostatniej i prawdopodobnie najważniejszej wskazówki w tym temacie: nie skąpić na instalacji ogrzewania domu z bali.