Obowiązek zgłaszania sposobu ogrzewania domu

Nowe obowiązki dla właścicieli domu. 

Początek 2021 roku to nowy obowiązek dla właścicieli domów. Będą oni zobligowani do zadeklarowania, w jaki sposób ogrzewają dom.

Takie informacje znajdą się w bazie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). 

Oprócz danych o źródłach ciepła, w przyszłości pojawią się także informacje na temat otrzymanych środków na wymianę kotła grzewczego lub termomodernizację budynku. 

Oprócz domów wielolokalowych oraz domów jednorodzinnych w bazie uwzględnione zostaną również lokale usługowe i budynki publiczne, w których znajduje się tego rodzaju ogrzewanie. Docelowo w ewidencji mają się znaleźć informacje dotyczące ok. 5 mln budynków w całym kraju. Baza CEEB ma być na bieżąco aktualizowana, przez kominiarzy którzy będą przeprowadzać kontrole w budynkach. 

Zgodnie z planem w 2021 r. opublikowany zostanie komunikat inicjujący uruchomienie deklaracji, a po trzech miesiącach, trafią do niej pierwsze dane. Od tego też momentu właściciele będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów, trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Przesłanie wspomnianych informacji będzie obligatoryjne. Nie ma także informacji dotyczące kar za niewysłanie wymaganych dokumentów. 

W założeniu baza CEEB ma być przede wszystkim narzędziem dla samorządów. Dzięki niej lokalne władze mają mieć lepsze możliwości do walki ze smogiem. 

Oceń ten post
[Wszystkie: 2 Average: 5]