Kompletny poradnik dotyczący pielęgnacji domów z drewna

Dom z bali to nie tylko fantastyczna inwestycja, ale także wszechstronna przestrzeń, z której może korzystać cała rodzina. Domy z bali stanowią doskonałe miejsce do pracy, relaksu i rozrywki. Dobrze zbudowany i utrzymany dom z bali, może stać przez dziesięciolecia.

Po zakończeniu budowy ludzie często pytają, co klient musi zrobić w kwestii konserwacji i utrzymania domu z bali. Nasze usługi obejmują projektowanie i budowę domów z bali. Z fachowego punktu widzenia zalecamy jednak zawsze bieżącą pielęgnację i konserwację domu z bali. Choć wszystko zależy od różnych czynników, w tym od projektu domu z bali, lokalizacji i aspektów środowiskowych (np. rocznych warunków pogodowych), rutynowa konserwacja domu z bali pomoże ochronić dom przed szkodami spowodowanymi promieniowaniem UV, wodą deszczową, insektami i przenikaniem powietrza. Ta pomoc, patrzy na różne obszary utrzymania domu z drewna.

Konserwacja domów drewnianych

Jak często trzeba impregnować dom z bali?

Coroczna inspekcja domu z bali jest koniecznością. Im częściej wykonujesz czynności konserwacyjne, tym łatwiej i taniej jest chronić swój dom z bali.

Jak utrzymać domek z bali?

Krok pierwszy: inspekcja

Ważne jest, aby aktywnie sprawdzać różne elementy domu z bali przez cały rok, ponieważ można je łatwo zaniedbać. Podczas konserwacji domu z bali zalecamy skupienie się szczególnie na połączeniach wokół drzwi i okien, części dachowej i widocznych szczelinach między dachem a fundamentami, ponieważ te obszary mogą ulec uszkodzeniu z czasem. Zminimalizowanie ilości wilgoci w domu i wokół niego zapewni mu ochronę.

Podczas inspekcji dachu należy szukać uszkodzonych lub luźnych gontów/dachówek, wypaczonych rynien, nieszczelnych lub pełnych rynien lub odsłoniętych krokwi. Zwróć baczną uwagę na komin – szukaj uszkodzonych przewodów kominowych, luźnych rynien, pęknięć między przewodem kominowym a kominem lub kominem a dachem.

Podczas inspekcji ścian, spróbuj znaleźć luźne lub pęknięte uszczelniacze, pęknięcia / kontrole w drewnie, złamane sęki, oznaki wilgoci lub pleśń.

Sprawdzając otoczenie, upewnij się, że rośliny i donice znajdują się w odległości co najmniej 60 cm od ścian Twojego domku z bali. Pokłady i balustrady nie wykazują erozji ani miejsc ubytków. To, system odwadniający, nie ma stojącej wody.

Krok drugi: Mycie/czyszczenie (corocznie)

Mycie wnętrza i zewnątrz domu z bali jest świetną okazją do sprawdzenia nie tylko miejsc, których normalnie nie widać, ale także powierzchniowych zabrudzeń takich jak kurz, pleśń, pyłki, ptasie odchody i pozostałości po owadach (pajęczyny, jaja itp.).

W przypadku zewnętrznej konserwacji kabiny z bali, zalecamy najlepszą techniką jest mycie jej łagodnym detergentem i szczotką z miękkim włosiem. Upewnij się, że mieszasz detergent z ciepłą wodą (nie wrzącą) w proporcji 50:50.

Trzeci krok: impregnacja

Zdecydowanie zalecamy, aby wszyscy właściciele domów z bali poddali swój dom zabiegom zaraz po wybudowaniu. W procesie rozkładu drewna (a w końcu gnicia) biorą udział trzy elementy – ciepło, wilgoć i powietrze. Impregnacja domu z bali ochroni drewno przed wilgocią, co z kolei zatrzyma proces jego degradacji.

W zależności od preferencji i budżetu, istnieje kilka długoterminowych zabiegów do wyboru. Należą do nich zabiegi na bazie wody i oleju, które mają zarówno zalety, jak i wady. Preferujemy zabiegi na bazie wody. Są bardziej przyjazne dla środowiska, gładsze i dłużej trwa blaknięcie kolorów.

Należy pamiętać, że jak w przypadku wszystkich zabiegów, bardzo ważne jest, aby zapewnić, że środek, jest stosowany tylko na całkowicie suche drewno. W niektórych przypadkach może być konieczne oczyszczenie powierzchni z bali przed zastosowaniem. To, można zrobić  wilgotną szmatką lub obszar ten jeżeli jest to konieczne może być szlifowany przed zastosowaniem nowej warstwy. Dzięki długotrwałej ochronie przed promieniowaniem UV, wysoce hydrofobowym materiałom i silnym środkom grzybobójczym, impregnaty do drewna pomagają utrzymać dom z bali w dobrym stanie i dłużej cieszyć się jego wyglądem.

Ogólnie rzecz biorąc, część domu, która jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (np. od strony południowej) będzie wymagała częstszej zmiany koloru.

Oceniając kolor na swoim domu:

– Jeśli posiadasz materiał na bazie lateksu, czas nałożyć nową warstwę farby, gdy kolor jest matowy i wyblakły.

– Jeśli masz materiał na bazie oleju, spójrz na deski. Jeśli stały się blade, czas nałożyć również nową warstwę.

Wskazówka: Nie jesteś pewien, kiedy zastosować zabieg lub nową warstwę? Spryskać wodą zewnętrzną powierzchnię z bali, w tym narożniki i krawędzie desek. Jeśli woda pęcznieje i toczy się po powierzchni, to znaczy, że zabieg nadal działa. Dlatego za pół roku sprawdź ją ponownie. Z drugiej strony, jeśli woda wniknie w drewno, trzeba będzie nałożyć nową warstwę lakieru.

Po zakończeniu procesu barwienia, należy poczekać kolejne dwa do trzech dni na wyschnięcie przed uszczelnieniem.

Czwarty krok: uszczelnianie

Podbicie jest elastycznym materiałem uszczelniającym, który mieści się pomiędzy złączami bali, aby zapewnić uszczelnienie przed czynnikami zewnętrznymi (takimi jak uszkodzenia spowodowane deszczem, śniegiem i śniegiem), jednocześnie zapobiegając utracie ciepła i infiltracji powietrza. Najczęstszym zabiegiem, w konserwacji domu z bali, jest uszczelnienie szczelin i pęknięć w drewnie. Zapobiega to zbieraniu się wody i przedostawaniu się jej do wnętrza domu, a także zapobiega zagnieżdżaniu się w nim owadów.

Piąty krok: Kontrola szkodników

Drewno od zawsze było podatne na działanie owadów. Regularne czyszczenie, wypełnianie pęknięć, odkurzanie i fumigacja są zazwyczaj wystarczające, gdy przeprowadza się rutynową konserwację i aby zapobiec przedostawaniu się szkodników do domu z bali.

Ogólna konserwacja

Czyszczenie rynien, kontrolowanie i monitorowanie przepływu wody i drenażu jest bardzo ważne dla utrzymania domu. Twój dom z bali może być zalany przez wodę pryskającą z rynien, co może prowadzić do gnicia i wielu innych kosztownych problemów. Zauważyłbyś to najpierw podczas czyszczenia domu, jeśli pewne obszary są ciemniejsze niż inne.

Ważne jest, aby sprawdzić, czy twoje rynny są wolne od zatorów, takich jak igły czy liście. Zapobiegnie to ich przepełnieniu. Następnie należy sprawdzić, czy rura odwadniająca odprowadza wodę w odpowiednie miejsce – z dala od domu.

Jeśli podczas przeglądu co dwa lata znajdziesz szczeliny między oknami i drzwiami, najlepszą naprawą jest użycie pianki rozprężnej. Jeśli szczeliny są duże, zauważysz, że do Twojego domu napływa zimne powietrze. Mniejsze szczeliny są jednak trudniejsze do zauważenia.

Konserwacja domów drewnianych

Ważna jest regularna kontrola i konserwacja. Nie tylko zapewni to trwałość domu z bali, ale także pomoże uniknąć kosztownych prac renowacyjnych, które mogłyby wynikać z zaniedbania.

Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie, dotyczące produkowanych przez nas domów z bali, zapoznaj się z naszym katalogiem lub skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji.

Oceń ten post
[Wszystkie: 1 Average: 5]