Jaka jest trwałość domów drewnianych?

Każdy, kto myśli o zakupie lub budowie domu, oczywiście myśli również o tym, z jakiego materiału dom powinien być wykonany. Szczególnie w przypadku naturalnego materiału, jakim jest drewno, zawsze pojawia się wiele pytań. Jak długo wytrzymuje dom z drewna? Czy dom drewniany jest odporny na warunki atmosferyczne? Jak stabilny jest dom z drewna? Aby odpowiedzieć na wszystkie te pytania, trzeba najpierw wiedzieć wszystko o popularnym surowcu, jakim jest drewno.

Istotne właściwości drewna do budowy domu z drewna

Szczególnie właściwości drewna mogą być bardzo dobrze wykorzystane w drewnianym domu. Z jednej strony drewno ma wysoką wytrzymałość na ściskanie, z drugiej zaś jest bardzo elastyczne. Ponadto, drewno jest bardzo trwałe. Ważne jest, aby podzielić różne rodzaje drewna na ich specyficzne właściwości. Należą do nich twardość, waga i oczywiście wytrzymałość. W rzeczywistości inne materiały, takie jak stal czy beton są znacznie cięższe od drewna, aby osiągnąć tę samą wytrzymałość w proporcji. Drewno zawdzięcza tę niezwykłą wytrzymałość ligninie. Składnik ten jest wbudowywany we wtórne ściany komórkowe. Ze względu na tę ogromną wytrzymałość, drewno jest często używane jako wsparcie dla dużych obciążeń. Dlatego też belki drewniane są używane do budowy więźby dachowej. 

Wilgoć również zawsze odgrywa ważną rolę, gdy pojawia się pytanie, czy drewno jest odpowiednim materiałem na dom i jak długo ten drewniany dom wytrzyma. Tak, to prawda, że świeżo ścięta kłoda zawiera 60% wody. Podczas przechowywania zawartość wody zmniejsza się do około 15%. W przypadku dłuższego leżakowania drewna, wilgotność zostaje ponownie zredukowana do ok. 10%. Zazwyczaj jednak drewno jest sztucznie suszone w specjalnych komorach ,żeby w szybszym czasie osiągnąć odpowiednią wymaganą wilgotność. Ze względu na zawartość wilgoci, zawsze istnieje obawa, że drewno będzie pracować i że trzeba będzie liczyć się z pęknięciami. Jest jednak raczej tak, że po wysuszeniu drewno nadal zachowuje właściwości zarówno pochłaniania, jak i oddawania wilgoci. 

 

Stosowanie drewna ma długą tradycję

Zadając sobie pytanie: “Jak długo wytrzyma dom drewniany?”, należy zawsze pamiętać, że zastosowanie drewna ma długą tradycję. Przecież drewniane mosty, statki, stodoły, a także domy budowane są od tysięcy lat. Obecnie nie można sobie wyobrazić budownictwa bez drewna jako materiału. Który jest nie tylko bardzo łatwy w obróbce, ale również bardzo odporny. Jego odporność na ogień jest zdumiewająca i daleka od powszechnego błędnego przekonania, że drewno szczególnie szybko się zapala. Belka stalowa wprawdzie nie pali się, ale mięknie, a w najgorszym przypadku wygina się. Oznacza to, że belka stalowa traci swoją wytrzymałość znacznie szybciej niż belka drewniana. Ponadto, istnieją nawet powłoki dla belek drewnianych, które czynią je prawie ognioodpornymi. Drewno to znajduje zastosowanie przede wszystkim w więźbach dachowych, konstrukcjach nośnych, okładzinach, ogrodzeniach i wielu innych gałęziach przemysłu dla przykładu, meblarskiego czy papierniczego. 

Inny temat: szkodniki

Jak długo wytrzyma drewniany dom, jeśli zostanie zaatakowany przez szkodniki? To pytanie zadaje sobie również wiele osób, które rozważają budowę lub zakup domu z drewna. Każdy z nas zna historię o inwazjach szkodników w drewnianych meblach czy przerażające opowieści o zjedzonej więźbie dachowej. W dawnych czasach było to również sporym problemem, ale obecnie szkodniki prawie nie stanowią zagrożenia. Wynika to z bardzo nowoczesnego sposobu suszenia drewna. Ten techniczny proces suszenia usuwa wilgoć z drewna w sposób kontrolowany, szybki i delikatny. Proces ten sprawia, że drewno jest odporne na wszelkiego rodzaju szkodniki, ponieważ zostały one pozbawione miejsca do rozmnażania. Dodatkowo stosuje się odpowiednie impregnaty zabezpieczające.

Odkształcenia – realne ryzyko? trwałość domów drewnianych

Również typowe obawy związane z domem z drewna i jego trwałością dotyczą głównie kwestii wypaczania. Czy dom ulegnie wypaczeniu na skutek działania czynników atmosferycznych i nie będzie się nadawał do zamieszkania. Ale nawet to zmartwienie jest teraz całkowicie nieuzasadnione, ponieważ dzięki technicznemu suszeniu, które nie tylko chroni przed szkodnikami, drewno ma teraz odpowiednią wilgotność. W tym przypadku odpowiednia wilgotność oznacza, że wilgotność osiągnęła optymalny poziom, dzięki czemu zachodzą niewielkie, a więc trudno zauważalne zmiany. 

Ale jak długo wytrzymuje dom z drewna?

Aby w końcu udzielić konkretnej odpowiedzi na to pytanie, należy podać rzeczywiste liczby. Dom z drewna jest niezwykle trwały, może przetrwać nawet 100 lat, a nawet więcej. W przeciwieństwie do tego, elewacja z tynku wytrzymuje jedynie 40-50 lat. Jeśli chodzi o trwałość drewnianego domu, należy również zaznaczyć, że drewniany dom ma wyraźną przewagę w strefie trzęsienia ziemi. Wynika to z faktu, że drewno jest w stanie absorbować naprężenia i ruchy oraz kompensować je. 

Działania renowacyjne przedłużają żywotność drewnianego domu

Jeśli dom z drewna został profesjonalnie wykonany, będzie on odpowiednio trwały. Taki drewniany dom z łatwością wytrzyma kilka pokoleń, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przeprowadzone wszystkie niezbędne zabiegi konserwacyjne i renowacyjne. Nie od dziś wiadomo że nie ma nic wiecznego ale dbałość o nasz drewniany dom na pewno znacząco przedłuży zarówno atrakcyjny jego wygląd jak i trwałość.

Czy trwałość domów drewnianych zależy od regionu?

Pytanie, jak długo wytrzyma dom drewniany, jest czasami zadawane również w odniesieniu do regionu, w którym się znajduje lub ma być zbudowany. Na terenie Polski nie ma większych różnic w warunkach klimatycznych. Dlatego też różnice regionalne nie mają żadnego zauważalnego wpływu na żywotność prawidłowo skonstruowanego domu z drewna. 

Wniosek

Dom z drewna jest niezwykle trwały i długowieczny. Wszelkie obawy dotyczące zawilgocenia drewna przy prawidłowej jego eksploatacji są całkowicie bezpodstawne. Po pierwsze, nie ma powodu, aby obawiać się wypaczenia drewna przy zachowaniu prawidłowego procesu produkcyjnego elementów domu, a po drugie, obawy o inwazję szkodników są również mocno przesadzone. Wszystkie powyższe zalety domów drewnianych dotyczą oczywiście zarówno domów jednorodzinnych z drewna, jak i domów z bali, a także drewnianego domku działkowego.

Oceń ten post
[Wszystkie: 3 Average: 4,7]