Jak zabezpieczyć dom z drewna zima?

Domy drewniane już od dawna nie są postrzegane jako budynki do zamieszkania tylko i wyłącznie w sezonie wiosenno-letnim. Wielu ekspertów z branży przekonuję od wielu lat że wykorzystanie domu drewnianego do całorocznego zamieszkania jest jak najbardziej możliwe i nie wiążę się z obniżeniem komfortu życia jego mieszkańców. Takie przekonanie szczególnie dobrze widać na Podhalu czy Podlasiu, gdzie wznosi się budynki z drewna przy użyciu belek lub gotowych elementów i ogląda się domy wybudowane wiele lat temu które do dnia dzisiejszego dobrze służą swoim gospodarzą. 

 Na co narażone jest niekonserwowane drewno?

 Sprawdźmy, jak to jest z działaniem czynników zewnętrznych oraz jak zabezpieczyć dom drewniany przed ich działaniem.  Pomimo tego iż drewno jako materiał budowlany jest bardzo trwałe, to jednak narażone jest na zagrożenie ze strony szkodników (kornikowate) oraz podatność na wszelkiego typu odkształcenia pod wpływem wilgoci. Warto mieć świadomość faktu iż zmienne warunki atmosferyczne występujące w naszej strefie klimatycznej mogą spowodować utratę właściwości drewna. Szczególnie w okresie zimowym jest ono narażone na bardzo niskie temperatury, topniejący śnieg i zamarzająca w szczelinach wodę, która może uszkodzić jego strukturę. Dodatkowo niekorzystny wpływ na drewno mają: spaliny samochodowe oraz kwaśne deszcze. Praktyka pokazuje, że jeśli nie zabezpieczymy drewna przed wilgocią, wówczas wystarczą niecałe dwa sezony zimowe, aby znacząco pogorszyć stan domku. Szczególnie narażone na degradację są te domki, które znajdują się w pobliżu jezior, rzek, nad morzem lub w pobliżu terenów podmokłych.

Jak zabezpieczyć dom z drewna?

Jeśli jesteśmy na etapie budowania domu to aby zabezpieczyć drewprzeznaczone do budowy należy odpowiednio je obrobić, wysuszyć oraz zaimpregnować. Już na etapie zamawiania drewno może być zanurzone, spryskane lub poddane obróbce ciśnieniowej środkiem konserwującym. Dzięki impregnacji dom będzie przygotowany do “polskiej” zimy i przez lata będzie utrzymany w bardzo dobrym stanie. 

W zależności od ekspozycji domu na szkodliwe warunki atmosferyczne, może się okazać że w okresie od trzech do siedmiu lat będzie on wymagał ponownego zabezpieczenia. Najlepszą metodą śledzenia poziomu ochrony drewna jest regularna inspekcja. Najlepiej aby przynajmniej każdej wiosny dokładnie przyjrzeć się ścianom. Jak zadbać o dom drewniany po latach użytkowania? Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład poprzez dokładne oczyszczenie i zakonserwowanie środkami chemicznymi. Do tego celu warto wybierać dobrej jakości i kompleksowo działające środki, dające trwałość. Na rynku znajdziemy wiele preparatów ochronnych przeznaczonych do drewna, są to produkty na bazie wosków naturalnych, oleje oraz lakiery.

Szczególnie ważne jest aby pamiętać o usuwaniu lodu oraz o odśnieżaniu śniegu który gromadzi się wokół budynku. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ w czasie roztopów duża ilość wody mogłaby przyczynić się do podtopienia fundamentów domu. 

W okresie grzewczym zagrożeniem dla drewna staje się nadmierna wilgoć, dlatego też należy skontrolować szczelność okien oraz stopień drożności przewodów kominowo-wentylacyjnych. Dla utrzymania optymalnych warunków, panujących wewnątrz budynku, niezwykle ważne jest kontrolowanie temperatury oraz regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń.

 Naturtech  aby zadbać o trwałość swoich domów, opracował kompleksowy system poprawiający łączenia poszczególnych elementów zwiększający odporność ścian na ubytek ciepła. Takie rozwiązanie stosujemy we wszystkich rodzajach konstrukcji z bala. Dzięki temu, dom jest bardziej odporny na przewiewanie. Zastosowane rozwiązania zapobiegają również rozszczelnianiu się połączeń w czasie, dlatego nasze domy zawsze są ciepłe.

Przygotowanie domu letniskowego do zimy.

Jeśli jesteśmy posiadaczami domu letniskowego, to oprócz zabezpieczeniu go przed niekorzystnymi działaniami atmosferycznymi musimy także pamiętać o pozostałych ważnych kwestiach. Pomoże to uniknąć przykrych niespodzianek kiedy do domku wrócimy na wiosnę. 

 Zabezpieczenie domu przed złodziejami.

Opuszczone w sezonie zimowym domki letniskowe stanowią prawdziwą okazję dla złodziei. Dlatego w miarę możliwości zabierz ze sobą wszelkie wartościowe rzeczy. A jeśli już koniecznie chcesz zostawić w nim wartościowe przedmioty zrób im zdjęcia, spisz numery seryjne sprzętów. Takie działanie może się okazać przydatne w sytuacji gdy będziemy zgłaszać kradzież na policję i do firmy ubezpieczeniowej. Dodatkowo zabezpiecz także okna, tak aby  nie było widać co znajduję sie w środku. 

 Jeśli nie masz możliwości co jakiś czas  przyjeżdżać i sprawdzać jaki jest stan rzeczy, najlepiej zorganizuj kogoś kto co jakiś czas będzie sprawdzał dom i upewniał się że wszystko jest w porządku. Taka osoba będzie w stanie szybko zareagować w sytuacji gdy w domu coś się wydarzy. 

 Ogrzewanie 

 W sytuacji gdy domek ogrzewamy grzejnikami elektrycznymi należy je wyłączyć, ponieważ stanowią zagrożenie pożarowe. Podobnie z piecem centralnym, ustawmy tylko minimalne grzanie lub całkowicie go wyłączmy. 

Jeśli jesteśmy już przy temacie ogrzewania domu, pamiętajmy aby zabezpieczyć komin przy pomocy pokrywy nad kominkiem otwarcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu uniemożliwimy przedostanie się zwierząt do wnętrza domu. Przy okazji, warto także oczyść kominek i zamknąć przepustnicę spalin. 

Problemem w domkach nieogrzewanych, pozostawionych na zimę z zamkniętymi oknami jest narastająca wilgoć. Przed sezonem zimowym sprawdźmy dokładnie wszystkie zakamarki pod kątem obecności w nich grzybów. Jeśli widzimy niepokojące naloty lub przebarwienia na ścianach lub meblach, usuńmy to szczotką z twardym włosiem, przy użyciu detergentu.

 Woda i prąd

Dopływ wody należy zamknąć, a zawory najlepiej pozostawić otwarte aby umożliwić im “oddychanie”. Toaletę najlepiej wyłączyć, przepłukać a także usunąć z niej resztki. Możemy też zabezpieczyć armaturę przed zamarznięciem wlewając do rezerwuaru specjalny płyn który temu zapobiega.

 Wiele nowoczesnych urządzeń, nawet gdy są włączone, wpięte do kontaktu nadal pobierają niewielką ilość energii, dlatego najlepiej odłączyć je wszystkie z gniazdka elektrycznego. Pozostawienie ich włączonych w czasie zimy, kiedy nie ma nas w domku to niepotrzebny wydatek.

Usuwanie śniegu z dachu

Podobnie jak w przypadku domu drewnianego, także dach domku letniskowego należy regularnie odśnieżać. W sytuacji, kiedy nie możemy tego zrobić sami, najlepiej wynająć lokalną firmę do usuwania śniegu z dachu. Odśnieżenie dachu zabezpieczy go przed gromadzeniem się na nim śniegu i lodu, który w najgorszym wypadku może uszkodzić jego konstrukcję. Nawet stosunkowo niewielkie obciążenie, może stać się niebezpiecznie, zwłaszcza w okresie deszczu i jego późniejszego zamarzania.

Nawet odpowiednio zabezpieczony dom letniskowy warto w ciągu chłodniejszych miesięcy kilka razy odwiedzić. Głównym celem wizyt powinno być ogrzanie i przewietrzenie budynku, tak by zapobiec gromadzeniu się wilgoci. Dobrze jest też usunąć zimą z dachu nadmiar śniegu i lodu, których ciężar może osłabiać konstrukcję. 

Aktywność w domku oraz wokół niego pomoże również zniechęcić złodziei szukających łatwego łupu. Jeśli właściciel nie ma czasu lub ochoty zajmować się tym samodzielnie, można w tym celu poprosić o pomoc znajomych lub wynająć specjalną firmę. Na rynku istnieje wiele  firm, które fachowo zajmują się świadczeniem tego typu usług. Dostają klucze i bez naszego udziału odświeżają okresowo wnętrza zimą.

Podsumowanie 

Drewno jest mocne i trwałe, ale ponieważ jest materiałem naturalnym, podlega działaniom czynników atmosferycznych. Istnieją dwa największe zagrożenia dla długowieczności drewna – są nimi wilgoć i światło słoneczne. W okresie zimowym szczególnie wilgoć stanowi zagrożenie. Dlatego mimo że przygotowanie domu i domku letniskowego do zimy wydaje się dużym wysiłkiem, to jest to zabieg, który w dłuższej perspektywie czasowej przyniesie nam mnóstwo korzyści. Zignorowanie potrzeby zabezpieczenia domu z bali może narazić Cię na spore koszty w przyszłości. 

 

Oceń ten post
[Wszystkie: 2 Average: 5]