Jak ocieplano domy? Historia i teraźniejszość 

W dzisiejszych czasach zupełnie inaczej wyglądają metody ocieplania domów murowanych oraz drewnianych. Materiały które wykorzystuje się dzisiaj są nieporównywalnie skuteczniejsze oraz bardziej praktyczne w zastosowaniu.

Czy wiesz, że… historia ocieplenia domów sięga kilka tysięcy lat?

W tamtych czasach materiały które wykorzystywano do ocieplenia domu były bardzo proste, było to m.in: słoma, torf a nawet suszona glina. Głównym zadaniem tych materiałów było pogrubienie murów co zapewniało podwyższenie temperatury wewnątrz domu. Jak wiadomo w tamtych okresach niska temperatura w mieszkaniach była uznawana za całkiem coś normalnego. Ludzie ubierali się cieplej oraz nakrywali się bardzo grubymi pierzynami co pomagało im przetrwać zimne dni. Lecz jak to się mówi “Potrzeba matką wynalazków”, więc z upływem czasu zaczęto stosować inne rozwiązania oraz ulepszać technologię ocieplania. 

Zdaniem archeologów ocieplanie murów dodatkowymi materiałami nie było raczej praktykowane, o tyle nawet przed wiekami zdawano sobie sprawę z tego, że zawilgocony mur przepuszcza chłód z zewnątrz znacznie szybciej, tracąc jednocześnie swoje możliwości izolacji termicznej. Istnieją dowody świadczące o prawdopodobieństwie tezy, że już w Imperium Rzymskim osłaniało ściany narażone na wilgoć z opadów atmosferycznych dodatkową warstwą materiałów budowlanych. Wykorzystywano w tym celu np. dachówki. 

W Polsce podobne praktyki znane są w przypadku domów góralskich, gdzie często ściany, w które najczęściej zacinał deszcz, czyli ściany zachodnie, kryto dodatkową warstwą eternitu. Jego zadaniem była właśnie ochrona przed zamoknięciem muru budynku.

Współczesna historia izolacji termicznej budynków

Współczesna historia termicznej izolacji domów w Polsce zaczęła się dopiero po II wojnie światowej, w latach 50. XX wieku. Dostępność i popularność węgla jako materiału grzewczego sprawiła, że w świadomości powszechnej łatwiej było budynek po prostu dogrzać niż odizolować od zewnętrznych źródeł chłodu.

 Jednak rosnąca wiedza o szkodliwości palenia węglem, dotycząca również problemów związanych ze smogiem spowodowała wzrost zainteresowania bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Dlatego też, dziś każdy nowy budynek musi od razu zostać właściwie ocieplony, a na istniejące już domy czy bloki mieszkalne nakłada się kolejne warstwy materiałów izolacyjnych po to, aby spełniły one obowiązujące dziś normy.

WEŁNA MINERALNA

Czym wyróżnia się wełna mineralna? Wełna mineralna wyróżnia się przede wszystkim wysokim współczynnikiem przenikania wilgoci. Dlatego jest najczęściej stosowana w budownictwie domów z drewna.  Ocieplenie to zapewnia bardzo dużą paroprzepuszczalność, co pozwala na samoregulacje wilgotności w domu. Nie bez znaczenia jest także fakt iż wełna mineralna jest ognioodporna. 

Do czego może zostać zastosowana wełna mineralna:

  •          ocieplania ścian,
  •          izolacji ścian wewnętrznych i zewnętrznych,
  •          izolacji dachów i stropów,
  •          izolacji podłóg i sufitów podwieszanych,
  •          izolacji instalacji wentylacji, klimatyzacji i oddymiania,
  •          izolacji instalacji grzewczych i rurociągów ciepłowniczych,
  •          wypełniania ekranów akustycznych i ścian kabin dźwiękoszczelnych,
  •          wykonywania osłon i obudów maszyn.

Dobrze  dobrana i zamontowana wełna mineralna nie zmieni swoich właściwości i będzie tak samo skuteczna przez wiele lat. To dlatego jest szeroko wykorzystywanym materiałem wykończeniowym.

Niestety ma też swoje wady, jest materiałem dość ciężkim co stanowi bardzo duże obciążenie dla ścian zewnętrznych. Co sprawia,że nie zawsze może być stosowana do każdego rodzaju budynku.

PŁYTY STYROPIANOWE

Jedną z najpopularniejszych metod ocieplania domów i budynków jest ocieplanie płytami styropianowymi. Styropian służy do ocieplania wszystkich elementów budynków, poczynając od fundamentów, poprzez ściany zewnętrzne, poddasza oraz dachy, aż po konstrukcje specjalne.

Styropian jest bardzo odporny na wilgoć, nie przepuszcza wilgoci oraz nie traci na swojej termoizolacji. Jest produktem w przystępnej cenie oraz jest bardzo łatwy w montażu. Wadą jego jest brak odporności na wysokie temperatury oraz jest produktem łatwopalnym.

OCIEPLANIE NATRYSKOWE-PIANKA PUR

Produkt ten jest dość często stosowany. Pianka ta jest aplikowana natryskowo. Proces ten jest przyjemny i łatwy. Zalety pianki: wysoka trwałość, lekka struktura, szczelność, właściwości akustyczne, oszczędność w zakresie ogrzewania, odporna na wysokie temperatury. 

 

Bez względu na to jaką metodą chcemy ocieplić nasz dom, najważniejsze jest jednak, aby zlecić to zadanie profesjonalistom. 

Zrealizujemy dla Ciebie projekty domów z bali do całorocznego zamieszkania, domki letniskowe oraz garaże i małą architekturę. 

Zapoznaj się z naszą ofertą i wybuduj dom swoich marzeń.

Szczegóły https://naturtech.eu/#oferta

 

Oceń ten post
[Wszystkie: 0 Average: 0]