Jak chronić dom drewniany przed gryzoniami?

Ogromnym zagrożeniem dla domów drewnianych są gryzonie. Już na samym początku budowy domu drewnianego, należy zadbać o jego prawidłowe zabezpieczenie na wypadek nieproszonych małych gości. Te małe stworzonka najczęściej poszukują schronienia kiedy nadchodzi jesień. Najczęściej wybierają takie miejsca jak domki letniskowe, garaże oraz komórki, gdyż nie są one używane codziennie. Walka z małymi szkodnikami nie jest taka łatwa są one bardzo sprytne, bywa że nawet dostają się do domu. Dlatego warto pomyśleć, jak dobrze zabezpieczyć nasz dom przed samą budową. 

Od czego zacząć walkę z gryzoniami?

Po pierwsze…. Trzeba zabezpieczyć okna i drzwi!

Już na samym początku należy starannie zabezpieczyć wszystkie nieszczelności. Zazwyczaj pojawiają się one przy oknach i drzwiach, czasami niewielka szczelina może stać się dobrym celem dla myszy.
Duże znaczenie ma również sam materiał z jakiego wykonana jest konstrukcja domu. Słaby materiał jak i technika wykonania, może po niedługim czasie wpłynąć na nieszczelność między belkami co doprowadzi do nieszczelności która zostanie wykorzystana przez małych nieproszonych gości. Trzeba o tym pamiętać już na samym początku kiedy zaczynamy budowę naszego domu z drewna. Na jakości produktów nie warto oszczędzać. Nie tylko będzie to łatwy cel dla gryzoni ale również doprowadzi to do utraty ciepła co przełoży się na zwiększenie rachunków za ocieplenie domu. Warto też wykonać pełne deskowanie dachu uniemożliwi to dostanie się nieproszonym gościom od góry budynku.

Jeśli posiadacie piwnice z oknami  warto zabezpieczyć dodatkowo siatką. Szkodniki uwielbiają miejsca gdzie mają łatwy dostęp ze swojego poziomu. Warto również zabezpieczyć drzwi metalową blachą by zminimalizować im dostęp.

Znaną metodą ochrony domów drewnianych jest również rozkopywanie tak zwanych rowków chwytnych. Są to małe żłobki które możemy wykopać wokół domków letniskowych, mają one średnicę ok 30 cm. Można również wykorzystać inne pułapki np. wykonanie studzienki gdzie umieścimy rurkę PCV. Utrudni to wydostanie się z takiej pułapki, ponieważ ścianki rurki są bardzo gładkie i małe szkodniki nie będą miały możliwości przyczepności do niej co utrudni im wydostanie się.

Pamiętajmy również, że gryzonie uwielbiają miejsca które są zaniedbane jak miejsca w których mają łatwy dostęp do żywności. Pojemniki na odpady są również dobrym celem dla małego gryzonia, należy umiejętnie zabezpieczyć również i to miejsce.

Szczury, myszy i inne gryzonie są bardzo uciążliwe jak i stanowią ogromne zagrożenie dla konstrukcji domu z drewna. Nie pogardzą również przewodami elektrycznymi, rurami jak i izolacją.  Starajmy się aby eliminacja ich była humanitarna, bo to również stworzenie które odczuwa ból.

Oceń ten post
[Wszystkie: 1 Average: 5]