Domy z drewna i fundamenty
Domy z drewna – czy ich fundamenty również potrzebują obsypki?
Fundamenty są podstawą każdego domu. Muszą je posiadać także domy z drewna, i to solidnie wykonane w każdym przypadku. Istotnym etapem prac jest zasypywanie fundamentów. Choć temat jest z pozoru banalny, nie zawsze wykopana przy ich tworzeniu ziemia się do tego nadaje.
Zasypywanie fundamentów, choć wydaje się sprawą wręcz banalną, w niektórych przypadkach może wiązać się z poważnymi kosztami. Mało kto traktuje ten etap prac z odpowiednią powagą, a to duży błąd. Niektóre firmy zasypują fundamenty byle czym, co później ma wpływ na konstrukcję całego domu. Istotne jest, aby zasypywanie fundamentów zostało wyraźnie wyszczególnione w harmonogramie i kosztorysie prac budowlanych. Dzięki temu ten etap nie zostanie potraktowany po macoszemu.
Jakimi materiałami można zasypać fundamenty?
Zewnętrzną część fundamentów znajdującą się naokoło domu, należy obsypać rodzimym gruntem, pochodzącym z wykopów podczas kopania fundamentów. Tylko jeżeli ziemia jest mocno gliniasta, warto kupić inny grunt. Taką decyzję podejmuje jednak kierownik budowy, w trosce o to, aby domy drewniane stały na solidnych fundamentach.
Do wnętrza fundamentów pod żadnym pozorem nie należy wsypywać gruntu spoistego, czyli glinianego czy ilastego. Tego typu grunt będzie trudno zagęścić, a w dodatku nie przepuszcza on wody. Warto zastąpić go zasypką przepuszczalną. Na samym dnie powinna znaleźć się 30-50-centymetrowa warstwa pospółki lub tłucznia, która zapewni odpowiednią filtrację. Następnie należy warstwowo układać piasek, a każda z kolejnych warstw powinna mieć 20-30 cm, aż do górnego poziomu ścian fundamentowych. Najlepiej zdecydować się na piasek kopalniany.
Zasypka i obsypka – jak zrobić je dobrze?
Aby domy z bala mogły cieszyć się z posiadania dobrej jakości fundamentów, konieczne jest w prawidłowy sposób wykonanie zasypki. Wymienione wyżej warstwy należy zagęszczać mechanicznie i układać w warstwach nieprzekraczających 30 cm. Do tego celu wykorzystuje się zagęszczarki płytowe, a piasek ubijany jest na mokro.
Trzeba pamiętać, aby w czasie zwieńczania procesu, jakim jest budowa domów drewnianych, zagęszczenie gruntu wykonać zarówno przy zasypce wewnętrznej, jak i przy obsypce zewnętrznej. Konieczne jest jednak w przypadku zewnętrznych prac wykonanie izolacji przeciw wodnej i termicznej. Jeżeli do obsypki wykorzystywany jest grunt z fundamentów, należy sprawdzić, czy w ziemi nie ma żadnych niepożądanych elementów. Śmieci, dużych kamieni czy kawałków szkła. Mogłyby one uszkodzić izolację.