Czy domy z drewna są zdrowe?
Od kilku lat coraz chętniej zwracamy się w stronę matki natury. Domy drewniane cieszą się coraz większą popularnością. I to nie tylko dlatego, że są piękne i stosunkowo proste w budowie. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie drewna jako budulca z uwagi na zdrowie. Klimat w domu z litego drewna bardzo przypomina ten panujący w bezwietrzny, ciepły dzień na łonie natury. To atmosfera, która sprzyja dobremu samopoczuciu, zmniejsza ryzyko powstawania chorób, a nawet poprawia kondycję psychiczną. Co więcej, naturalne drewno oddycha i pięknie pachnie, a aromat ten pozytywnie oddziałuje na organizm.
Spis treści
Jak drewno kształtuje mikroklimat w domu?
Lite drewno zapewnia naturalną wentylację domu, a przy tym jest dobrym izolatorem akustycznym i cieplnym. Wszystko dzięki specyficznej budowie bali, które mają naturalne mikropory. Drewno, nawet po wysuszeniu, zachowuje zdolność do „oddychania”. Ta właściwość utrzymuje się przez cały czas, bez względu na wiek budowli.
Ogromną zaletą domu drewnianego są jego właściwości higroskopijne. To one odpowiadają za prawidłowy poziom wilgotności, który panuje we wnętrzach. Jest on bezpośrednio związany z wyjątkowymi właściwościami drewna. Polegają one na tym, że w czasie, gdy na zewnątrz jest ciepło i sucho, drewno oddaje wilgoć. Natomiast w czasie słoty, drewniany dom osusza atmosferę we wnętrzach, sprawiając, że jest ona optymalna dla człowieka.
Wilgotność powietrza panująca w drewnianym domu powinna wynosić około 40-60%. Takie wartości utrzymują się w prawidłowo wykonanej konstrukcji drewnianej. Jakie czynniki mogą wpłynąć na zaburzanie higroskopijnych właściwości drewna? To nieodpowiednie wysuszenie budulca. Drewno wykorzystane w domu z bali musi zostać odpowiednio przygotowane. Ważne, by jego wilgotność nie przekraczała 15%-18 %, a najlepiej, by zamykała się w przedziale pomiędzy 3% a 15%. W Naturtech budujemy domy tylko z drewna o bardzo niskiej, szczegółowo monitorowanej zawartości wody.
Krążenie powietrza w domu drewnianym
Cyrkulacja powietrza to kolejny aspekt, z uwagi na który domy z drewna są postrzegane jako zdrowsze od tych budowanych z żelbetonu, cegieł i pustaków. Drewno ma porowatą strukturę, która umożliwia stałe krążenie powietrza pomiędzy tym wewnątrz i tym na zewnątrz budynku. Jest ona na tyle niewielka, by pozwolić na zachowanie odpowiednich parametrów cieplnych, jednak przy tym sprawia, że atmosfera we wnętrzach jest świeża i przyjemna. Nie oznacza to jednak, że właściciele domu powinni rezygnować z dodatkowego dopływu powietrza. Przesączalność ścian to nie wszystko – każde pomieszczenie w domu drewnianym powinno mieć dostęp do wentylacji.
Fitoncydy – naturalne olejki eteryczne o działaniu bakteriobójczym
Lubisz zapach lasu? Wiesz, że za tę woń w ogromnym stopniu odpowiadają naturalne olejki eteryczne, które zawarte są w żywicy drewna? Domy z bali zrobione są z budulca o bardzo małej zawartości wody. Nie oznacza to jednak, że nie ma w nich olejków eterycznych. W domach drewnianych można wyczuć przyjemny zapach naturalnego drewna. Lotne cząsteczki zapachowe są profesjonalnie nazywane fitoncydami. Każdy gatunek drewna wydziela substancje o nieco innych właściwościach. Najpopularniejszymi budulcem wykorzystywanym do budowy domów z bali jest drzewo iglaste, a zwłaszcza sosna, świerk i modrzew. To rośliny, które pozytywnie oddziałują na organizm. Nie bez powodu olejek sosnowy zalecany jest jako środek wspomagający w trakcie walki z przeziębieniem oraz jako zapach poprawiający nastrój. Jego właściwości cenione są zwłaszcza w przypadku infekcji układu oddechowego – nie tylko ułatwiają oddychanie, ale także mają korzystny wpływ na podrażnione błony śluzowe. Sosnowe fitoncydy mają jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę – właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Mieszkając w domu z bali sosnowych stale poddajesz swój organizm subtelnej inhalacji.
Czy grzyb i pleśń często występują w domu z drewna?
Drewno ma właściwości higroskopijne, a więc wchłania wilgoć. Nie oznacza to jednak, że dom z bali jest bardziej podatny na występowanie pleśni i grzyba. Konstrukcje szkieletowe są zrobione z dobrze wysuszonego budulca, co uodparnia je na pojawianie się szkodliwych mikroorganizmów. Ponadto drewno jest skutecznie zabezpieczone przed grzybem i pleśnią, a cały budynek jest co kilka lat odpowiednio impregnowany. Wrażliwym punktem domów z bali i nie tylko domów drewnianych jest łazienka. To pomieszczenie, w którym panuje naprawdę duża wilgoć. Rozwiązaniem kłopotu z nadmiarem wody stanie się dodatkowe zaizolowanie ścian – można użyć do tego choćby folii w płynie.
Drewno, a kurz i roztocza
Dom drewniany to idealny wybór dla alergików, uczulonych na kurz i roztocza. W domu z drewna nie występuje zjawisko elektryczności statycznej. Oznacza to, że ściany i podłoga nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu. To zjawisko szczególnie kłopotliwe w mieszkaniach, w których znajdują się sztuczne panele z tworzyw sztucznych, a kurz dodatkowo zbierają dywany, zasłony czy tapety. Do tego drewniane deski bardzo łatwo utrzymać w czystości. Na co dzień wystarczy je po prostu odkurzać. W przypadku trudniejszych zabrudzeń drewnianą podłogę można przetrzeć wilgotną szmatką lub specjalnym środkiem do pielęgnacji drewna. Warto pamiętać również o tym, że w zależności od intensywności eksploatacji, drewno na podłodze wymaga konserwacji. Dodatkowo drewniana podłoga ma jeszcze jedną ogromną zaletę – jest ciepła i bardzo przyjemnie stąpa się po niej na bosaka.
Drewniany filtr zanieczyszczeń powietrza
Czy skoro w domu z drewna dochodzi do stałej wymiany powietrza, to dostają się do niego również zanieczyszczenia z zewnątrz? Nie do końca jest to prawda. Wszystko dlatego, że bale mają bardzo niską przepuszczalność i stanowią swego rodzaju naturalny filtr, zatrzymujący drobinki ewentualnych szkodliwych substancji.
Lite drewno pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną
Lubisz obcować z naturą? Przebywanie w lesie naprawdę odpręża. Mieszkając w domu z bali, przenosisz część tej atmosfery do swojej codzienności. Nie bez powodu coraz popularniejsza na Zachodzie staje się terapia, polegającą na obcowaniu z naturą. Zdaniem jej zwolenników naturalne drewno niweluje stres, a tym samym wprowadza organizm w stan harmonii. Tym samym obniża ciśnienie krwi, zmniejsza tętno, a zadaniem niektórych nawet obniża poziom cholesterolu w organizmie. Są to rewelacje, które z pewnością wymagają poświadczenia badaniami. Jednego jednak jesteśmy pewni – mieszkanie w domu z bali to prawdziwa przyjemność i coś, co może dać szczęście.
Efektywny odpoczynek w domu
Z czym kojarzy Ci się prawdziwy relaks? Natura, zapach drewna, herbata przy kominku? To wszystko możesz mieć we własnym domu. Zdaniem wielu użytkowników konstrukcji szkieletowych, domy z bali są miejscem, w którym można naprawdę odpocząć. Tutaj można odciąć się od codziennego zabiegania i stresów w pracy. Wystarczy się wczuć w wyjątkową atmosferę domu z bali, która przynosi ukojenie. Dlaczego drewno ma właściwości relaksacyjne? Być może jest to związane z tym, że wnętrza urządzone w drewnie są bardzo przytulne i kojarzą nam się z bezpieczeństwem. Do tego, olejki eteryczne z drzew iglastych mają właściwości uspokajające. Drewno świetnie nadaje się także jako budulec na domki letniskowe które bardzo często po latach zamieniają się w domy stałego zamieszkania. Czy może być coś przyjemniejszego niż kilkudniowy wypad na łono natury do sielskiej, drewnianej daczy?
Prawdziwe drewno nie uwalnia szkodliwych substancji
Mieszkańcy domów z drewna są mniej narażeni na codzienne obcowanie ze szkodliwymi substancjami. Mieszkania w blokach z cegły czy wielkiej płyty wiążą się z wieloma niedogodnościami. Przede wszystkim codzienny spokój zakłóca wszechobecny hałas. Dom z bali z pewnością ma swój własny klimat i charakterystyczne dźwięki, jednak próżno szukać w nim hałasu, a od nieprzyjemnego rumoru z zewnątrz chronią bale, które cechują się wysoką izolacyjnością dźwiękową. Podczas prac wykończeniowych dom z bali drewnianych można dodatkowo wygłuszyć. Oznacza to, że obcując z prawdziwym drewnem łączysz naturalne walory drewna z nowoczesnymi systemami wygłuszeń, co sprawia że stajesz się posiadaczem domu, który nie tylko z nazwy staje się oazą ciszy i spokoju . W mieszkaniu natomiast jesteś narażony na działanie klejów, lakierów i formaldehydów, które zawierają choćby niektóre panele czy okleinowane drzwi ze sklejki.
Zatroszcz się o zdrowie przyszłych pokoleń
Drewniane budownictwo to troska nie tylko o Twoje zdrowie, ale także o kondycję Twoich dzieci, wnuków i prawnuków. Do budowy domów murowanych wykorzystuje się mnóstwo komponentów, które rozkładają się przez setki lat. W przypadku konstrukcji drewnianych głównym budulcem jest drewno. Gdy dom jest zamieszkały, może służyć nawet wielu pokoleniom. Natomiast za wiele lat, gdy budynek przestanie być potrzebny, jego elementy konstrukcyjne zostaną zwrócone naturze i na powrót staną się częścią ekosystemu. Warto tutaj podkreślić, że domy drewniane Naturtech są budowane w taki sposób, by służyły przez lata. Co więcej, przez pierwsze kilkanaście lat użytkowania nie wymagają nawet remontu.
Czerp z doświadczenia Skandynawów i Kanadyjczyków
Ludzie z krajów skandynawskich słyną z długiego życia. Podobnie jest z Kanadyjczykami, którzy w dobrym zdrowiu często dożywają późnej starości. Jednym ze znaków rozpoznawczych państw dalekiej północy są domy drewniane. Skandynawskie budownictwo szkieletowe cechuje się minimalizmem. Budulcem na nie staje się twarde klejone drewno z lapońskich lasów. Trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że drzewa rosną w nich bardzo długo i stają się naprawdę wytrzymałe. Skandynawskie domy są także wykańczane w sposób przyjazny dla zdrowia. Można znaleźć w nich drewnianą stolarkę okienną, a wnętrza zwykle zaaranżowane są z wykorzystaniem naturalnych materiałów.
Czy domy z drewna są zdrowe? Z pewnością oddziałują na organizm pozytywniej niż budynki z cegły, żelbetonu czy pustaków. Ich największą zaletą jest odpowiedni mikroklimat i przyjazna człowiekowi wilgotność. Ważnym aspektem mieszkania w domu szkieletowym jest również codzienne obcowanie z przyrodą. Delikatny zapach lasu i widok naturalnego drewna czy odpoczynek na drewnianym tarasie własnego domu pomagają żyć w harmonii z naturą i zmniejszają poczucie stresu. Dom z drewna to z pewnością świetne miejsce na to, by urządzić w nim rodzinny, bezpieczny azyl.