Dom drewniany czy dom murowany? Porównujemy oba rozwiązania

 

 

Zastanawiasz się, z jakiego materiału zbudować dom? W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się domy drewniane. Oto krótki przewodnik, w którym przybliżamy najważniejsze cechy tego rozwiązania i porównujemy je z budowlami murowanymi.

 

Ile kosztuje budowa domu drewnianego?

 

Koszty budowy domu drewnianego i domu murowanegoporównywalne. Wszystko dlatego, że cena dobrych komponentów do budowy domu szkieletowego nie jest niska. Warto jednak zainwestować w odpowiednio wysuszone i przygotowane drewno, ponieważ wpływa ono na jakość całej konstrukcji. Cena budowy domu drewnianego zależy także od grubości ścian czy rodzaju wykorzystanych stropów. W koszt trzeba wliczyć także robociznę. Fachowców wyspecjalizowanych w budowie konstrukcji szkieletowych jest mniej niż w przypadku domów z cegły czy pustaków. Jak to wychodzi w ogólnym rozrachunku?

Gdybyśmy chcieli kupić ten sam gotowy dom zbudowany w technologii drewnianej i murowanej, to konstrukcja szkieletowa będzie tańsza o około 20%. Istotną zaletą domu drewnianego jest przestrzeń użytkowa. Jeśli porównany dom drewniany i murowany, w tym pierwszym będzie ona nieco większą z uwagi na mniejszą grubość ścian.

 

Ile trwa budowa domu z drewna?

 

Czas budowy konstrukcji szkieletowej jest zdecydowanie krótszy niż wzniesienie domu murowanego. Zwykle trwa od 6 do 9 miesięcy do stanu pod tzw klucz w zależności od wielkości domu. To duża oszczędność nie tylko na okresie wynajmu ekipy budowlanej, ale także kosztach własnych, takich jak wynajem mieszkania. To również często krótszy okres kredytowania. Co wpływa na krótki czas budowy domu szkieletowego?

Część konstrukcji to gotowe komponenty, które szybko się montuje. Kolejną kwestią jest przeprowadzanie niezbędnych instalacji. W domu murowanych, wymaga ono kucia w ścianach, natomiast w drewnianym rury i przewody puszczane są w specjalnych rusztach, dzięki czemu instaluje się je bardzo szybko.

 

Czy materiały budowlane są łatwo dostępne?

 

materiały budowlaneMateriały budowlane do domów murowanych są ogólnodostępne. Wystarczy pojechać po nie do składu budowlanego. W przypadku konstrukcji szkieletowych ich zdobycie wymaga więcej zachodu. Trzeba samodzielnie zamówić towar. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie czasu i inwestycję w sprawdzone komponenty jest skorzystanie z usług firmy, stawiającej domy drewniane.

Specjaliści mają ogromne doświadczenie i współpracują ze sprawdzonymi dostawcami, którzy mogą dostarczyć materiały na czas. Warto zaznaczyć, że składowanie materiałów na dom drewniany jest tańsze, ponieważ można je łatwo przetransportować i są one lżejsze. Co więcej, dzięki temu teren wokół domu jest mniej zniszczony niż przy wznoszeniu domu murowanego.

 

Modernizacja domu drewnianego

 

Przebudowa domu drewnianego jest prosta w porównaniu z konstrukcjami murowanymi. Nie trzeba rozkuwać ścian ani stropów. Wystarczy je rozmontować. Tak samo jak w przypadku nieruchomości murowanych, rozbudowa konstrukcji szkieletowej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Kiedy można budować dom drewniany?

 

Domy drewniane można budować o każdej porze roku. Opóźnienia we wznoszeniu konstrukcji wynikają zwykle z przypadających świąt, okresu urlopowego lub naprawdę niesprzyjającej aury. Jeśli pogoda dopisuje, materiały budowlane są dostępne, a ekipa dysponuje czasem, to dom z drewna może stanąć nawet w trzy miesiące od uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Ile kosztuje ogrzewanie domu drewnianego?

 

Niedoskonałością konstrukcji szkieletowych jest ich stosunkowo niska akumulacja ciepła dlatego tak ważne jest właściwe wykonanie ocieplenia budynku. Oznacza to, że zimą dom szybko traci temperaturę. Pozytywną stroną tej cechy jest to, że również bardzo szybko ją zyskuje, więc łatwo i szybko można go ogrzać, nawet po całkowitym wychłodzeniu.

Dla oszczędzania pieniędzy, wystarczy uruchomić ogrzewanie na godzinę przed powrotem z pracy. Co więcej, bez trudu można poprawić parametry cieplne konstrukcji poprzez zastosowanie izolacji. Nigdy jednak nie będą one tak wysokie, jak w przypadku domów murowanych.

 

Czy domy drewniane są łatwopalne?

 

Konstrukcje drewniane rzeczywiście są bardziej podatne na degradację przez ogień niż domy murowane. Współcześnie jednak domy szkieletowe są zabezpieczone przed ogniem i są dużo mniej podatne na jego wpływ, niż głosi obiegowa opinia.

Ich konstrukcje są na tyle solidne i stabilne, że nawet w przypadku ewentualnego pożaru domownicy mają czas na to, by swobodnie opuścić dom. Ponadto trzeba podkreślić, że każda konstrukcja musi spełniać ściśle określone normy odporności na ogień. Dzięki temu jest w pełni bezpieczna.

 

Czym ogrzewać domy z drewna?

 

domy drewniane ogrzewanieNajczęściej stosowanym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym, który doprowadza ciepło do grzejników w pokojach w całym domu.

Czasem konstrukcje szkieletowe ogrzewa się też za pomocą ogrzewania gazowego albo kotła na pellet czy paliwo olejowe. Warto rozważyć montaż takiego pieca, ponieważ jest on prawie bezobsługowy, a poza tym pozwala korzystać ze sterownika temperatury.

 

Zdrowy mikroklimat drewnianych konstrukcji

 

Domy drewniane są zbudowane z ekologicznych materiałów. Drewno wprowadza we wnętrzach specyficzny, zdrowy mikroklimat. Związany jest on cyrkulacją powietrza. Drewno, w przeciwieństwie do cegły, pustaków czy betonu, jest materiałem oddychającym.

Ponadto we wnętrzach domów drewnianych panuje wilgotność, która jest optymalna dla zdrowia. W suchych miesiącach drewno oddaje wilgoć, a w czasie, gdy jest mokro pochłania ją. Warto przy tym podkreślić, że drewno, z którego zbudowany jest dom, jest zabezpieczone przed gniciem oraz degradującym wpływem czynników atmosferycznych.

 

Jakie właściwości akustyczne mają domy drewniane?

 

domy z drewnaDom drewniany ma stosunkowo lekką konstrukcję. Dlatego dźwięk niesie się w nim o wiele lepiej niż w domu murowanym. Nie oznacza to, że w domu z drewna jest głośno. Profesjonalne firmy budowlane stawiają ściany z warstwą izolacyjną, która zatrzymuje ciepło i tłumi dźwięki. Dzięki temu mieszkanie w budynku jest naprawdę komfortowe.

Oceń ten post
[Wszystkie: 2 Average: 5]