Czy dom z drewna jest dla Ciebie? Sprawdź zanim zaczniesz budowę.

Lubisz domy z bali? My też! Ponieważ szczególnie dla alergików, ale także dla ludzi świadomych ekologicznie i majsterkowiczów, dom z bali jest idealnym rozwiązaniem.

Dlaczego mieszkanie w domu z bali nie jest dla każdego?

Drewno jest wprawdzie wspaniałym materiałem, ale musi pasować do Ciebie.

Dlatego każdy, komu przeszkadzają poniższe punkty, powinien ponownie rozważyć, czy chce mieszkać w domu z bali:

1. Od czasu do czasu można usłyszeć skrzypienie i trzeszczenie spowodowane osiadaniem i kurczeniem się drewna.

2. Izolacja akustyczna w domu z bali jest niższa niż w domu z kamienia. Przy planowaniu należy uwzględnić, jakie przesunięcia nastąpią w wyniku zasiedlenia.

3. Drewno z czasem ciemnieje: Nie zawsze będzie tak lekko, jak na początku.

Tutaj pokazujemy Państwu kilka domów z bali z naszej oferty:

linki do naszych realizacji


Dom z drewna jest dla Ciebie jeśli najważniejsze dla ciebie jest:

1 Zdrowy klimat w pomieszczeniach

Domy z bali znane są z zdrowego klimatu, w którym żyją: Drewno absorbuje z powietrza zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy, takie jak dym papierosowy. Stałe temperatury i wilgotność powietrza są korzystne dla błon śluzowych. Zdrowy klimat panujący w domach drewnianych jest dużym plusem, szczególnie dla alergików.

2 Mniejsza podatność na pleśń

Podczas gdy w domach z betonu wilgoć skrapla się na ścianach, drewno magazynuje jej nadmiar. Ryzyko wystąpienia pleśni w domu z bali jest więc znacznie mniejsze niż w domu z kamienia.

3 Konstrukcja przyjazna dla środowiska

Jeśli jesteś świadomy ekologicznie, docenisz drewno jako materiał budowlany: Jest to surowiec odnawialny, którego wydobycie jest przyjazne dla środowiska i wiąże się z niską emisją CO².

4 Dobrze izolowane

Ponieważ drewno jest dobrym izolatorem, temperatura w domu z bali jest przyjemna przez cały rok: w zimie jest komfortowo ciepło, a w lecie przyjemnie chłodno.

5 Niskie zużycie energii

Domy z bali po właściwym ociepleniu są bardziej energooszczędne niż domy z kamienia. Ich mieszkańcy muszą mniej ogrzewać. W domu z bali, w porównaniu z domem z kamienia, czujesz się komfortowo nawet przy temperaturze o dwa stopnie niższej. Mieszkańcy domów z bali mogą więc sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

6 Szybka i niedroga budowa

Dom z bali jest również dobrą alternatywą dla konwencjonalnego domu z prefabrykatów: Czas budowy jest krótki, ponieważ dom z bali można postawić w ciągu zaledwie kilku tygodni. Dodatkowo, wewnątrz nie trzeba tynkować ani tapetować i dlatego można się dość szybko wprowadzić. Oszczędza to inwestorowi wiele czasu i pieniędzy.

Montaż domu z bali jest szybki i oszczędza pieniądze.

7 Elastyczność i łatwość konwersji

Dom z bali można stosunkowo łatwo rozbudowywać i zmieniać, na przykład, gdy trzeba postawić dodatkową ścianę lub dobudować ogród zimowy. Ludzie, którzy lubią być praktyczni, a także chcą coś zmienić w domu, są wręcz idealnymi mieszkańcami domu z bali.

8 Niskie ryzyko pożarowe

Drewno łatwo się pali – a przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Faktem jest, że ryzyko pożaru w domach z bali nie jest wcale dużo wyższe niż w domach z kamienia – ponieważ deski z litych bali są bardzo trudne do zapalenia. Jeśli w domu z bali dojdzie do (lekkiego) pożaru, dom można naprawić – natomiast domowi murowanemu po pożarze grozi rozbiórka.

Powód: drewno polan zawiera niewielką ilość wody – dlatego w przypadku pożaru najpierw wytwarza się para wodna. Podczas gdy zasłony i meble palą się natychmiast, grube naturalne polana zwęglają się tylko na powierzchni. Stabilność domu jest nadal gwarantowana.

9 Trwałość

Domy z drewna charakteryzują się długowiecznością. Jeśli są one profesjonalnie wykonane, zbudowane i odpowiednio konserwowane, mogą przetrwać wieki.

10 Przytulna atmosfera w mieszkaniu

Wreszcie, należy wspomnieć o przytulności, która emanuje z drewna jako materiału. Przytulna atmosfera domu wykonanego w całości z drewna jest dla wielu osób głównym czynnikiem decydującym o przeprowadzce do domu z bali.

Miłośnicy domów z bali docenią przytulną atmosferę panującą w środku.

Na koniec kilka wskazówek od naturtech:

Polecamy każdemu zainteresowanemu domem z bali, aby najpierw spróbował zamieszkać w nim przez dwa do trzech dni. Każdy, kto nie czuje się tu komfortowo, poczuję się tak również w swoim nowym domu..

W następnym kroku należy przyjrzeć się różnym metodom budowy domu z bali i spokojnie porównać kilku dostawców. W końcu ważne jest, aby napisać arkusz specyfikacji ze wszystkimi wymaganiami, ponieważ tylko dzięki temu dostawcy mogą naprawdę przedstawić porównywalne oferty.

Aby dom z bali mógł naprawdę przetrwać wieki, ważne są odpowiednie środki ochronne.

Jak chronić swój dom z bali

Płyta podłogowa lub strop piwnicy nie powinny znajdować się na poziomie gruntu, ale powinny wystawać z niego na około minimum trzydzieści centymetrów pomiędzy najniższym punktem podwaliny drewnianej a gruntem. Dodaliśmy również żwir wokół murów piwnicy. Wokół piwnicy zrobiliśmy również drenaż opaskowy z kamienia lub grubego żwiru. Tak wykonany drenaż służy do odprowadzenia wody deszczowej poza obrys budynku, dzięki czemu otoczenie pozostaje suche. Jest to ważne, ponieważ szkodniki preferują wilgoć. Dodatkowo drewno jest chronione. Można to uzupełnić około metrowym wysięgiem dachu, który również utrzymuje ścianę w suchości.

Do ochrony domów z bali z warstwą izolacyjną przed myszami lub innymi zwierzętami wchodzącymi od dołu należy stosować siatki ochronne o drobnych oczkach.

Regularne malowanie (co pięć do ośmiu lat) pomaga utrzymać drewno w stanie suchym. Alternatywą jest pozwolić drewnu zszarzeć naturalnie (najlepiej sprawdza się to w przypadku sosny). Naturalne szarzenie zabezpiecza drewno przed szkodnikami, słońcem i wilgocią. 

Oceń ten post
[Wszystkie: 6 Average: 5]