Budowa domu drewnianego – od czego zacząć? Przewodnik po formalnościach
Ile trwa budowa domu drewnianego? O wiele krócej niż w przypadku murowanego budynku. Cały proces może zamknąć się nawet w ciągu kilku miesięcy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że samo wzniesienie konstrukcji to nie wszystko. Wcześniej trzeba uzyskać szereg pozwoleń oraz dopełnić formalności. Specjalnie dla naszych czytelników, zebraliśmy w jednym artykule najważniejsze informacje o tym, jak przygotować się do postawienia domu drewnianego.
Wszystko zaczyna się od zakupu gruntu. Później przychodzi pora na uzyskanie niezbędnych pozwoleń, uzbrojenie działki i wybranie projektu domu z drewna. Następnie trzeba załatwić kolejne formalności. Dopiero wtedy można ruszać z budową. Liczba spraw wydaje Ci się przytłaczająca? Postaramy się przeprowadzić Cię przez nie krok po kroku.
Spis treści
Działka – na co zwrócić uwagę wybierając grunt pod dom drewniany?
Kluczowe decyzje potrzebne do wzniesienia domu z drewna zapadają na długo przed tym, gdy na działkę wkroczy ekipa budowlana. Podstawą jest wybór gruntu. Ziemię należy wybrać biorąc pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim powinna być położona w rejonie, który odpowiada potrzebom rodziny. Może się okazać, że osoby od lat mieszkające w centrum miasta będą rozczarowane domkiem na małej wsi, z którego codziennie trzeba dojeżdżać kilkadziesiąt kilometrów do pracy, a zawiezienie dzieci do szkoły zajmuje więcej niż kwadrans. Ponadto warto rozpatrzeć nie tylko malownicze położenie działki, ale również zwrócić uwagę na to, co znajduje się w pobliżu. Sąsiedztwo torów kolejowych, ruchliwej drogi ekspresowej czy wysypiska śmieci może skutecznie przysłonić korzyści płynące z mieszkania we własnym domu. Szczególną ostrożność powinni zachować inwestorzy kupujący działki w okazyjnych cenach. Zbyt niski koszt powinien wzbudzić czujność i skłonić do sprawdzenia detali, takich jak choćby to, czy ziemia nie jest zlokalizowana na potencjalnym terenie zalewowym.
Sprawdź status gruntu i przejrzyj miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Rodzaj oraz położenie działki decydują o tym, jaki typ domu będzie można na niej postawić. Najważniejszą informacją jest to, czy działka ma charakter budowlany czy rolny. W przypadku tej drugiej wybudowanie pełnowymiarowego domu mieszkalnego może być utrudnione, a nawet niemożliwe. O przeznaczaniu i możliwościach wykorzystania działki można przeczytać w planie zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten określa też szczegółową charakterystykę budynku, który może zostać wzniesiony na danym terenie. Znajdują się w nim m.in. wiadomości o linii zabudowy czy minimalnej wielkości działki budowlanej. Warto również zajrzeć do niego, by sprawdzić, co może zostać wybudowane na sąsiednich działkach – to zawsze cenna informacja. Plan zagospodarowania przestrzennego można przejrzeć samodzielnie w Internecie. O wypis z dokumentacji można również wystąpić do urzędu. Okres oczekiwania na wypis trwa od jednego do czterech tygodni. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja gruntów, które nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego. W przypadku takich działek dobrze jest uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. W niej znajdą się informacje o tym, czy budynek może stanąć na danym terenie oraz zgoda dotycząca uzbrojenia gruntu. Wniosek o wydanie tego dokumentu składa się w wydziale architektury urzędu miasta lub gminy. By go uzyskać, należy złożyć odpowiednie dokumenty – ich szczegółowy wykaz można znaleźć na stronach urzędów m.in. tutaj. Czas oczekiwania na decyzję o warunkach zabudowy to nie więcej niż 60 dni.
Odwiedź wydział ksiąg wieczystych i sprawdź działkę budowlaną
Kiedy znajdziesz działkę, która naprawdę wpadnie Ci w oko, nie podejmuj pochopnych decyzji. Zanim nie podpiszesz umowy, dokładnie sprawdź stan prawny gruntu. W tym celu wybierz się do Wydziału Ksiąg Wieczystych we właściwym sądzie rejonowym lub skorzystaj z wykazu dostępnego w sieci (możesz sprawdzić go na https://ksiegiwieczyste.pl/). O pomoc w interpretacji zapisów księgi poproś prawnika lub notariusza. Jakie informacje możesz znaleźć w tej dokumentacji? Przede wszystkim z ksiąg wieczystych dowiesz się, jaki jest stan prawny gruntu oraz sprawdzisz, czy nie ciążą na nim jakieś zobowiązania, np. kredyt hipoteczny czy długi. W niektórych aktach notarialnych można znaleźć również zapis o służebności drogowej – jest on bardzo ważny. Dzięki niemu osoby mające działki w głębi, będą mogły korzystać z drogi dojazdowej położonej na kupowanym terenie. Warto, abyś przed zakupem pomyślał o tym, czy takie rozwiązanie Cię usatysfakcjonuje.
Jak wybrać projekt domu drewnianego?
Wybranie projektu to moment, na który czekają inwestorzy. Oferty firm budowlanych są bardzo szerokie i można wybierać wśród różnorodnych brył budynków. Jak jednak znaleźć konstrukcję, która będzie piękna i funkcjonalna? Ważne, by wytypować projekt w oparciu o własne, indywidualne potrzeby. Od czego zacząć? Przede wszystkim zastanów się, w jakim miejscu na działce ma stanąć dom. Dostępna przestrzeń oraz usytuowanie bryły budynku względem stron świata w pewnym stopniu ogranicza liczbę dostępnych projektów. Wielkość domu dostosuj nie tylko do swoich preferencji, ale przede wszystkim weź pod uwagę liczbę domowników – najważniejsze, by żyło Wam się wygodnie. Ponadto zastanów się nad swoimi potrzebami – czy odpowiada Ci salon otwarty na kuchnię, ile potrzebujesz sypialni, czy zależy Ci na tym, aby w domu znalazł się gabinet? To kwestie decydujące przy wyborze projektu. Opowiedz nam o swoich potrzebach, a w Naturtech z przyjemnością pomożemy Ci wybrać dom z drewna, który jak najlepiej będzie odpowiadał Twoim potrzebom i oczekiwaniom.
Po wybraniu projektu pamiętaj o wydatkach na wykończenie – nie przesadź z kosztami
Urządzenie wnętrz to też nie lada wyzwanie. Często właściciele domów drewnianych mają tendencje do tego, by inwestycje planować z dużym rozmachem. W praktyce okazuje się jednak, że zaplanowane środki nie wystarczają na pokrycie planu. Dlatego na sam początek warto wyposażyć dom w sposób komfortowy i perspektywiczny – zostawiając miejsce na ewentualny dalszy rozwój, w przypadku, gdy pozwolą na to środki. Warto tutaj zaznaczyć, że domy z drewna są stosunkowo tanie w wykończeniu. Wszystko dlatego, że budulec, z którego są zrobione jest naprawdę piękny, a drewniane ściany, sufity czy podłogi stanowią ozdobę wnętrz.
Uzyskaj pozwolenie na budowę lub zgłoś zamiar budowy
Budowa większości domów jednorodzinnych nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Przepisy z 2015 r. wskazują, że dom, którego obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki, może zostać wzniesiony jedynie w oparciu o zgłoszenie zamiaru budowy. W innym przypadku należy zadbać nie tylko o pozwolenie na budowę, ale również uzyskać zapewnienie o dostawie mediów oraz dysponować warunkami technicznymi ich przełączenia.
Zamiar budowy domu drewnianego jednorodzinnego wystarczy zgłosić w starostwie lub urzędzie miasta. Trzeba tam złożyć niezbędną dokumentację, która obejmuje m.in. cztery kopie projektu budowlano-architektonicznego czy decyzję o warunkach zabudowy. Szczegółowy wykaz niezbędnych dokumentów można znaleźć na stronie starostwa lub urzędu gminy – np. tutaj. Na rozpatrzenie zgłoszenia urząd ma 21 dni. Po tym czasie wydane zostanie oświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu (wtedy można przystąpić do budowy) lub sprzeciw (brak zgody), związany z niedopełnieniem warunków czy brakami w dokumentacji. Uzyskanie pozwolenia na budowę jest nieco bardziej skomplikowane. Wymaga ono skompletowania i złożenia w urzędzie niezbędnej dokumentacji, o której więcej można przeczytać tutaj. Pełną dokumentację należy dostarczyć do stosownego wydziału architektury. Czas rozpatrzenia wniosku to aż do 65 dni. Co ważne, budowę domu należy rozpocząć już po uzyskaniu pozwolenia, ale nie później niż 3 lata od wydania decyzji.
Znajdź odpowiedzialnego wykonawcę
Bardzo ważną częścią procesu budowlanego jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy. W przypadku domu z drewna, powinna być to firma, które specjalizują się w stawianiu tego typu konstrukcji. Dzięki temu można mieć pewność, że dostawca dostarczy wysokiej klasy budulec, a dom będzie trwały i zabezpieczony przed wpływem czynników atmosferycznych. Co więcej, profesjonalne firmy są w stanie szybko uporać się z budową domu z drewna – nieruchomość może stanąć nawet w kilka miesięcy. W Naturtech dbamy także o to, by nasze działania były kompleksowe i w jak najmniejszym stopniu angażowały inwestora. Domy drewniane stawiamy od wielu lat i wiemy, jak robić to dobrze.
Zadbaj o wypełnienie wymogów prawnych związanych z procesem budowlanym
Prowadzenie prac budowlanych wymaga dopełnienia wielu formalności. Jedną z najważniejszych jest dziennik budowy, który należy prowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami. Można pobrać go w Internecie i wydrukować lub kupić w sklepie papierniczym, który ma w asortymencie bloczki z dokumentami. Należy pamiętać że w przypadku uzyskania pozwolenia na budowę, prowadzenie dziennika budowy powierza się osobie uprawnionej która będzie kontrolowała firmę wykonawczą i dokonywała regularnych wpisów, zgodnych z terminami, które warunkują przepisy. Osoba uprawniona to kierownik budowy. Pierwszy z wpisów powinien znaleźć się w papierach jeszcze przed rozpoczęciem prac. Wypełniony dziennik należy złożyć wraz z dokumentacją dotyczącą odbioru domu.
Innym obowiązkiem ciążącym na osobach budujących dom z drewna jest zgłoszenie rozpoczęcia prac w nadzorze budowlanym. Składa się je w formie pisma. Należy tego dokonać co najmniej na dzień przed ruszeniem z budową. Co więcej, wraz z oświadczeniem trzeba złożyć w nadzorze również inne dokumenty, np. te dotyczące uprawnień inspektora czy kierownika budowy. Wszystko o wymaganych dokumentach przeczytasz tutaj.
Kolejną formalnością jest postawienie na budowie żółtej tablicy informacyjnej. Musi ona znaleźć się w dobrze widocznym miejscu i zawierać wszystkie informacje wymagane prawem. Taką tablicę można kupić w Internecie albo w składzie budowlanym czy markecie. Jej koszt to kilkadziesiąt złotych – zwykle nie więcej niż 50 zł. Warto dopełnić tego wymogu, ponieważ brak zamocowania tablicy na terenie budowy, (lub jej nieodpowiednie wypełnienie), może zostać ukarane grzywną.
Dopełnij formalności związanych z zakończeniem budowy domu drewnianego
To jeden z najprzyjemniejszych momentów w życiu. Ukończony dom stoi na działce – teraz wystarczy już tylko go urządzić i można zacząć mieszkać. Czy aby na pewno? Niestety, pozostaje jeszcze dopełnić formalności. By mieszkać legalnie, w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego należy złożyć zawiadomienie o zakończeniu robót. Trzeba to zrobić w odpowiednim terminie – nie wcześniej niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem użytkowania budynku i nie później niż 14 dni od zakończenia robót. Wraz z zawiadomieniem do urzędu trzeba dostarczyć odpowiednią dokumentację, o której przeczytasz tutaj.
Na koniec – uzyskaj numer posesji
Crème de la crème wszystkich formalności jest uzyskanie numeru posesji. Zwykle robi się to już po zakończeniu prac, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by postarać się o niego w innym momencie, np. tuż po zakupie działki. Jak go zdobyć? W stosownym urzędzie gminy należy złożyć wniosek o ustalenie numeru porządkowego. Do niego trzeba dołączyć jeszcze mapę sytuacyjną z zaznaczonymi granicami działek oraz dokument poświadczający prawo do zarządzania nieruchomością.
Zrealizujemy dla Ciebie projekty domów z bali do całorocznego zamieszkania, domki letniskowe oraz garaże i małą architekturę. Szczegóły Naszej oferty –> https://naturtech.eu/#oferta