Budowa domów z bali krok po kroku – 10 najważniejszych zadań

Nie od dziś wiadomo, że budowa domu jest ogromnym wyzwaniem. Jak wiadomo stan surowy zamknięty jest najbardziej kosztowny ale najważniejszy. Sam remont może pochłonąć również większą część naszych oszczędności, musimy być świadomi co nas czeka by móc przygotować się na ewentualne przeszkody do osiągnięcia zamierzonego celu. Co może ułatwić nam to? Myślę, że powinniśmy świadomie wybierać wykonawców.

W naszym artykule znajdziesz krok po kroku cały proces tworzenia domów z bali.

Od czego zacząć?

Na samym początku stoi przed Tobą najważniejsze zadanie, czyli wybór architekta, kierownika budowy, wykonawcę domów z bali. Przy wyborze wykonawców musisz być pewny, że są to osoby którym możesz zaufać bo dzięki nim będziesz chciał osiągnąć sukces.

Jeśli nadal zastanawiasz się co robić, myślę że fachowcy powinni odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania nawet te o których jeszcze nie wiesz.

budowa domu drewnianego - fundamentyNastępnym etapem jaki Cię czeka jest wybór właściwego wykonania fundamentów, wybór właściwego wykonania ścian balowych, grubość bali, dobór okien i drzwi jak i wybór pokrycia dachu. Warto również przedyskutować wybór surowca z którego dom będzie wykonany. Najczęściej wybierane są: sosna, świerk, jodła i modrzew.

Jak doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego?

1.Przygotowanie terenu

Kupując działkę często zastanawiamy się gdzie ma powstać nasz wymarzony dom. Nie zawsze są to działki przystosowane do budowy domów. Musimy się liczyć z tym, że czeka nas dużo pracy by teren mógł nadawać się do budowy. Czeka nas usunięcie wysokich traw, ustabilizowanie grząskiego terenu, zasypanie dziur po wykopach jak i wybór miejsca do ułożenia bali. Pamiętajmy też że nie tylko budowa domu jest na planie głównym ale ważnymi aspektami są rzeczy które są na około. Ważną sprawą jest także ogrodzenia jak i droga wjazdowa. Nie zawsze jest ona na działkach które kupujemy.Bez drogi nasze prace mogą stać się trudniejsze. Warto w pierwszym etapie skupić się na tym by droga wjazdowa była zrobiona przed zaczęciem budowy domu.

Co zrobić by zminimalizować koszta? Kilka rad:

1.Postaraj się by przed rozpoczęciem budowy był dostęp do prądu i wody.

2.Przygotuj punkty sanitarne dla pracowników oraz dostęp do wody pitnej.

3. Wyznacz miejsca/kontenery na odpady

4.Zabezpiecz folią drewno przed deszczem.

5.Zadbaj by była droga wyjazdowa.

6.Przy wyborze terenu pod zabudowę wybieraj tereny jak najmniej zarośnięte dużymi krzewami.

2.Wykonanie fundamentów

Jeśli chodzi o fundamenty dla domów drewnianych, nie różnią się one zupełnie od tradycyjnych domów z cegły. Na tym etapie kierownik budowy powinien dopilnować by odpowiednio zastosować hydroizolację poziomą jak i pionową. Gdzie powinno być starannie wykonane utwardzenie terenu pod ławy fundamentowe jak i wewnątrz fundamentu, ułożenia zbrojeń, bloczków oraz dobry dobór zaprawy murarskiej. Jeśli chodzi o osunięcia fundamentu, to domy które są budowane z bali są w stanie wytrzymać osunięcia lecz jeśli wykonawca zaniedbał to na początku może spowodować to uszkodzenie instalacji co niesie za sobą kolejne koszta.

 

Więcej informacji na temat ten temat zapraszamy do przeczytania naszego bloga: https://naturtech.eu/domy-z-drewna-i-fundamenty/

 

3.Pierwsze bale na pokładzie

Ułożenie pierwszych bali jest bardzo istotne, pomiędzy pierwszym balem a fundamentem stosuje się hydroizolację w postaci mas bitumicznych. Jest to bardzo istotne dla trwałości drewna jak i dla izolacji przed wilgocią. Zastosowanie to ma również dla bali które są układane na zewnątrz budynku.

To jeszcze nie koniec jeśli chodzi o przygotowanie pierwszych bali. Oprócz izolacji może być potrzebna jeszcze specjalna obróbka. Tworzy się tzw. kampinos z napięciem od spodu, zadaniem jego jest odprowadzenie wody uciekających po ścianach fundamentu. Nie zawsze jest to wystarczająca pionowa izolacja w postaci styropianu ona powoduje,że zastosowanie drewnianego kampinosu może nie wystarczyć.Finalnie ściana fundamentu jest grubsza, wtedy stosuje się obróbkę blaszaną, która sprawuje rolę parapetu zasłaniającego spód pierwszej bali oraz górną część fundamentu. Istotne jest by pierwsze bale starannie zakotwiczyć do fundamentu, zapobiega to zsunięciu się bali w kolejnych latach użytkowania.

4.Gatunek drewna i łączenie bali

Jak już wcześniej wspominaliśmy najczęściej buduje się domy ze świerku lub sosny. Metody są bardzo różnorodne , jednak wybór technologii łączenia jest bardzo istotny.

Czym powinniśmy kierować się przy wyborze technologii jak i przy obróbce drewna:

1.Szczelność połączeń, związania elementów balowych

2. Kształt bali

3. Grubość bali

4.Technologia obróbki. Zalety i jej wady

5. Najważniejsze! Cena

Jeśli nadal zastanawiasz się na rodzajem domu z bali zapraszam do poprzednich naszych blogów na ten temat, zjadziesz je tutaj: https://naturtech.eu/domy-z-bala-rodzaje/

5.Elektryka jak przygotować otwory.

Otwory pod elektrykę powinny być zainstalowane przed składaniem konstrukcji z bali. Wówczas ekipa jest w stanie założyć instalacje używając specjalnego tworzywa które jest odporne na działania mechaniczne, pozwala to na łatwiejsze przeciągniecie kabla na dalszym etapie wykończeniowym. Zupełnie inaczej będzie wyglądał proces rozprowadzania instalacji elektrycznych przy domach ocieplonych, gdzie można sprytnie schować te elementy. Zaleca się przy tym mocowanie instalacji bez żadnego wiercenia bali. Ściany działowe oraz specjalne listy umożliwią nam kamuflaż instalacji elektrycznej .

6.Montaż ścian działowych

Ściany działowe jak w tym przypadku są również z bali, ich montaż przebiega równolegle z pracami w domu. Stosuje również ściany szkieletowe, które są trochę tańszą wersją i są bardzo praktyczne, ze względu na łatwą możliwość schowania instalacji elektrycznej jak i możliwość dowolnego rozmieszczenia i wykończenia. Są one montowane na odpowiednich ślizgach tak aby były stabilne i nie rozjeżdżały się na boki. Jeśli nie będą stabilne możemy spodziewać się,że mogą pojawić się pęknięcia na elementach wykończeniowych budynku.

7.Dach i poddasze

montaż dachy - dom z drewnaGłównym elementem konstrukcyjnym poddasza jest prawidłowe ułożenie belek stropu, jest to bardzo istotne w procesie powstania domu z bali. Trzeba zadbać o to by zostało wykonane bardzo starannie. Na tym etapie nie może wystąpić żadne niepowodzenia ponieważ w bardzo krótkim czasie możemy spodziewać się że coś może pójść nie tak.

Powstają wtedy nieszczelności co prowadzi do utraty ciepła. Konstrukcja dachu musi być odpowiednio zespolona z domem aby móc poradzić sobie ze wszystkimi siłami natury.

Jeśli mamy odpowiedni projekt, wykonany prawidłowo przez architekta nie mamy się czego obawiać, naszym zadaniem jest tylko i wyłącznie przypilnowanie kierownika budowy by zostało to zlecenie dobrze wykonane.

Dobrym wyjściem jest również płytowanie lub pełne deskowanie dachu, nie jest to jednak obowiązkowe. Wzmacnia się wtedy konstrukcje dachu, zapobiega i chroni to przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Mamy wtedy pewność,że nasz dach nie będzie przeciekał a gdy napotkamy na naszej drodze wichury lub huragany jesteśmy pewni,że nic złego się nie wydarzy. Cała instalacja rozpoczyna się zaraz po zamontowaniu komina. Fachowcy montują dach tak by zapobiec przeciekaniu wody do środka po rynnie a nie po dachu. Daje nam to pewność,że w naszym domu będzie nam przyjemnie i sucho.

8. Okna i drzwi, montaż

Jeśli chodzi o montaż okien i drzwi, mamy tutaj duże pole do manewru. Przy budowie domu z bali możemy zacząć instalacje w trakcie budowy bryły jak i po zakończeniu. Instalacja jest dosyć prosta lecz wymaga obszernej wiedzy na temat osadzania się domu z bali oraz uwzględnieniu aspektu przy montażu stolarki.Sam wybór okien najczęściej występuje przy tworzeniu projektu. Wykonawca domu z bali na samym początku musi mieć informacje dotyczące wymiarów okien jak i drzwi by mógł rozpocząć prace związane z budową ścian z bali. Jeśli dojedzie na tym etapie do pomyłek pomiarowych,może to trochę opóźnić ukończenie domu.

Pamiętajmy,że prawidłowe osadzenie okien jest bardzo istotne dla szczelności termicznej oraz końcowego efektu w którym dom jest oddany do rąk zleceniodawcy.

9. Ostatnie etapy zamknięcia bryły domu z bali

Nikt z nas nie chciałby aby nowo wybudowany dom miał problemy z wilgocią, dlatego bardzo ważne jest by wentylacja pojawiła się obowiązkowo. Musimy zwrócić tu uwagę głowie na fundamenty domu, wylewkę oraz tynki. Pamiętajmy, że póki nie ociepli się całego domu, nie będziemy w stanie utrzymać stabilnej temperatury co będzie powodowało,że wentylacja nie będzie spełniać swojej roli.

10. Alarm, alarm, alarm…

Już koniec… nie tak szybko. Nie zapominaj o zabezpieczeniu domu jak i bezpieczeństwie własnym. Musisz koniecznie pomyśleć o zamontowaniu alarmów, które ochronią Cię przed, nieproszonymi osobami dla których Twój cenny dom może stać się celem.

Instalacje nie jest droga ale daję Ci spokój psychiczny jak i zabezpiecza Cię przed ewentualnymi kradzieżami.

Bardzo ważne jest też ubezpieczenie swojej budowy w czasie wykonywania prac budowlanych, no i nie zapominamy ubezpieczyć naszego nowego domu po odbiorze.

 

Oceń ten post
[Wszystkie: 3 Average: 5]