Drewniane domy z pęknięciami

Drewniane domy

Kwestią sporną jest to, czy drewniane domy, w których bale zaczynają pękać to dobre zjawisko, czy negatywne. Niektórzy inwestorzy uważają, że jest to naturalna zaleta drewna. Inni sądzą, że obniża to estetyczne walory budynku. Jeżeli budujesz dom z litych bali drewnianych musisz spodziewać się tego, że elementy będą podlegały procesowi pękania.

Bale  które mające powyżej 19% wilgotności, mają tendencję do niekontrolowanego spękania. Im większa jest ich wilgotność, tym pęknięć pojawia się coraz więcej. Najczęściej pojawiają się one blisko rdzenia drewna. Do tego procesu dochodzi w skutek naprężenia drewna do granic jego wytrzymałości. Powodem mogą być zmiany w wilgotności, które pojawiają się zbyt szybko. Powstaje wtedy zbyt duża różnica wilgotności w różnych częściach bali. Może do tego dojść, jeżeli inwestor będzie chciał szybko zasiedlić domy z bala. Bale zostaną wtedy dodatkowo poddane temperaturze wytwarzanej wewnątrz domu. Dojdzie wtedy do wysychania ich wierzchniej warstwy, przy jednoczesnym utrzymywaniu nadal wysokiej wilgotności w ich wnętrzu. Te różnice wywołają pęknięcia, dla jednych estetyczne, dla innych niedopuszczalne. Jeżeli chcemy szybko wprowadzić się do naszego domu z bala drewnianego wybudujmy dom w technologii sumikowo-łądkowej gdzie bale są suszone komorowo do odpowiedniej wilgotności pomiędzy 16% a 18%. W takiej technologii buduje właśnie Naturtech. W tej technologii nie ma tez osiadania bala ponieważ konstrukcja budynku osadzona jest na słupach. Można więc bez przeszkód od razu po postawieniu konstrukcji budynku  przejść do wykańczania ścian zarówno parteru jak i poddasza wewnątrz budynku drewnianego.

Jak zapobiec pękaniu litych bali?

Aby ograniczyć pogłębianie się tego procesu, należy zdecydować się na sezonowanie budynku po jego wzniesieniu. Oznacza to, że domy drewniane mazowieckie powinny pozostać niezamieszkane jeszcze przez kilka miesięcy po ich postawieniu. W tym czasie bale swobodnie przeschną nie dotyczy to konstrukcji sumikowo-ładkowej w której budujemy nasze domy gdzie bale są suszone.

Trzeba przy tym podkreślić, że zjawisko takie, jak pękanie nie występuje w przypadku budownictwa zakopiańskiego. Głównie dlatego, że budowa domów drewnianych odbywa się przy użyciu sezonowanych przez wiele lat bali. Materiał jest suszony powoli w naturalnych warunkach. Ponadto, drzewo jest wycinane w taki sposób, aby nie posiadało rdzenia. Eliminuje się dzięki temu miejsce, w którym najczęściej dochodzi do pęknięć.

Bale klejone warstwowo bez pęknięć

Jeżeli chcesz zbudować domy z bali bez pęknięć, wybierz bale klejone warstwowo. Powstają one z elementów o małej wilgotności. Występuje w nich mała różnica wilgotności pomiędzy balem a otoczeniem. Ewentualnie mogą pojawić się jedynie malutkie pęknięcia, które jednak w żaden sposób nie wpływają na stabilność budynku. Jest tylko jeden problem, ich wysoka cena.

Oceń ten post
[Wszystkie: 0 Average: 0]